KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Anglojęzyczne studia General Aviation wkraczają do Polski

07.02.2017, 13:30

Anglojęzyczne studia General Aviation wkraczają do Polski

Elitarne, międzynarodowe studia I stopnia General Aviation (Lotnictwo ogólne) będzie uruchamiać Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Studia te będą pierwszymi tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczelnia pozyskała część środków na uruchomienie specjalności z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat prowadzi badania nad rozwojem rynku lotniczego w Polsce i na świecie, w szczególności rynku pracy w tej branży. W tym zakresie uczelnia jest liderem na rynku polskim.

- Odpowiadamy na sygnały z rynku, rozmawiamy z naszymi partnerami biznesowymi, pracownikami branży lotniczej, a także z naszymi absolwentami Aviation Management (Zarządzanie lotnictwem), którzy już pracują w różnych liniach i portach lotniczych oraz firmach z branży lotniczej. Dlatego zdecydowaliśmy się na opracowanie kolejnych branżowych studiów o specjalności General Aviation (Lotnictwo ogólne) – podkreśla Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ.

Na uruchomienie nowych studiów WSIiZ złożyło wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach konkursu na umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Ostatecznie spłynęło 177 wniosków uczelni z całej Polski, z czego dofinansowanie otrzymały 62. Projekt WSIiZ zatytułowany "Start do kariery. Międzynarodowe studia General Aviation został sklasyfikowany na 6 miejscu w całej Polsce, a wniosek rzeszowskiej uczelni był jedynym z Podkarpacia, który otrzymał dofinansowanie.

- Studia General Aviation są doskonałym wyborem dla pasjonatów lotnictwa. Zarobki na polskim rynku to obecnie kwota rzędu 3000 – 3500 zł, choć rynek jest jeszcze raczkujący. Jeżeli brać pod uwagę Zachód i specjalistów, to zarobki mogą wahać się od 4000 dolarów dla osób wchodzących na rynek do nawet 7000 dolarów dla specjalistów z doświadczeniem. Dodatkowe wykształcenie ekonomiczne, poszerzy jeszcze zakres możliwych do zdobycia miejsc pracy o firmy zajmujące się audytami, zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz analizami ekonomicznymi i finansowymi – podkreśla Serhiy Hontaruk, praktyk z międzynarodowym doświadczeniem w branży lotniczej, posiadający certyfikaty organizacji lotniczej IATA.

Warto podkreślić, że loty zakwalifikowane jako General Aviation stanowią większość ruchu lotniczego na świecie, a wykonywane są one przez ponad 362 000 statków powietrznych. Do tej kategorii lotów nie zalicza się lotów rejsowych ani czarterowych. W samych Stanach Zjednoczonych jest tylko 500 lotnisk, z których odbywa się ruch lotniczy wedle rozkładu lotów, natomiast ponad 5000 lotnisk obsługuje loty General Aviation.

Ogromnym atutem studiów General Aviation jest doświadczenie WSIiZ w prowadzeniu programu nauczania z obszaru lotnictwa w języku angielskim. Uczelnia od siedmiu lat prowadzi studia z tej tematyki, a absolwenci specjalności znajdują pracę w sektorze lotniczym na całym świecie. – dodaje Serhiy Hontaruk.

Ciekawostką jest to, że w ramach studiów będzie można uzyskać prestiżowy certyfikat wydawany przez firmę Aviation Research Corporation z Vancouver w Kanadzie. Jego zdobycie potwierdza średnio-zaawansowane kompetencje w zakresie korzystania z programu ARCPort, który jest symulatorem pracy portu lotniczego. Certyfikat ten daje możliwość pracy w jednym z ponad 80 międzynarodowych lotnisk, które na co dzień korzystają z tego oprogramowania. Komercyjny koszt takiego certyfikatu to około 4 tys. dolarów.
Rzeszów i całe województwo to region innowacji – tu produkuje się znakomity sprzęt elektroniczny i wojskowy, tu powstają i są rozwijane nowoczesne technologie. Potencjał gospodarczy Podkarpacia można było zobaczyć m.in. przy okazji Kongresu 590, gdzie zgromadzeni przedsiębiorcy i przedstawiciele środowisk opiniotwórczych z Polski i ze świata mogli zobaczyć ciekawe rozwiązania technologiczne z zwłaszcza z branży motoryzacyjnej oraz lotniczej.

- Kolejnym elementem przyczyniającym się do rozwoju Podkarpacia i de facto Polski, będą studia General Aviation, które poprzez swój międzynarodowy charakter będą przyciągać młodzież z całego kraju, jak i z zagranicy. Na pierwszy rok zostanie przyjęte tylko 30 osób. – dodaje Dominik Łazarz z Biura Prasowego WSIiZ.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2023/2024 /

    16 nowych kierunków studiów podyplomowych w WSIiZ!

    Collegium Studiów Podyplomowych [CSP] Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, stwarza odpowiednie warunki do nabywania wiedzy, umiejęt...

  2. Rekrutacja 2023/2024 /

    Koniec zapisów na studia w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie

    Zakończyły się zapisy na studia w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, które Uczelnia prowadziła w pierwszej rekrutacji na rok akademick...

  3. Rekrutacja 2023/2024 /

    Dodatkowa rekrutacja w UJD w Częstochowie

    Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 24 lipca 2023 r. uruchomił dodatkową rekrutację na studia na rok akademicki 2023/2024. Zapisy trwają do 12 wr...

  4. Rekrutacja 2023/2024 /

    Studia II stopnia w języku angielskim w WAT – rekrutacja trwa!

    W Wojskowej Akademii Technicznej do 1 lutego 2024 r. trwa rekrutacja na studia II stopnia, prowadzone w języku angielskim, rozpoczynające się od semes...

Katalog kierunków