KierunkiStudiów.pl

Menu

17.02.2017, 11:50

3 kroki do dobrych studiów

Przyszłość, pasja, kariera, sukces i rozwój osobisty. Te słowa przez wszystkie przypadki odmieniają dziś nie tylko maturzyści. Jaki kierunek studiów wybrać, by w przyszłości mieć dobrą pracę? Co studiować, by zapewnić sobie awans? Które studia ułatwią prowadzenie własnej firmy?

Właściwej odpowiedzi na te pytania poszukują nie tylko osoby, które dopiero stoją przed wyborem ścieżki zawodowej, ale doświadczeni pracownicy, już świadomi tego, że zmiana to jedyna pewna rzecz na rynku pracy.

Właściwy kierunek to dopiero początek

- Jak pokazują badania, w ciągu swojej zawodowej aktywności pracę zmienimy 7 razy w życiu, co więcej 65% uczniów pracować będzie w zawodzie, które jeszcze dziś nie istnieje. Co to oznacza? Że kierunek studiów, który wybierzemy zaraz po maturze dla większości osób stanowić będzie początek drogi do zdobycia pożądanych przez rynek pracy kwalifikacji – przekonuje dr Magdalena Kot-Radojewska, wykładowca akademicki i doradca zawodowy w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Jak podkreśla ekspertka, warto dobrze zastanowić się nad wyborem uczelni i kierunku studiów. - Kierunek rozwoju, który wybierzemy, determinować będzie nasze kolejne wybory życiowe i zawodowe. Ważne, aby studia nauczyły nas umiejętności zdobywania wiedzy, szybkiego i elastycznego działania oraz swobodnego poruszania się po rynku pracy – podkreśla dr Magdalena Kot-Radojewska.

Szukaj inspiracji

Kluczowe są również relacje, które nawiążemy podczas studiów. Ogromną rolę odgrywają osoby, które spotkamy na swojej drodze. Najlepszym tego przykładem są wykładowcy, którzy potrafią nie tylko przekazać wiedzę, ale podzielić się swoim doświadczeniem, zainspirować do działania.

- Wybierając uczelnię zwróćmy uwagę nie tylko na znamienite nazwiska wykładowców akademickich. Dopytajmy, czy wśród osób prowadzących zajęcia są również osoby z praktycznym doświadczeniem w dziedzinie, którą studiujemy. Ekspercka wiedza i znajomość branży są gwarancją nie tylko ciekawych zajęć. Od wykładowców – praktyków otrzymamy porcję wiedzy, której nie da się znaleźć w podręcznikach akademickich. To oni powiedzą, gdzie szukać pracy, czego się uczyć i jakich błędów unikać, by odnieść sukces – podkreśla ekspertka Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Nie bój się pytać

Co więcej, aktywność, dociekliwość podczas zajęć zaowocować może propozycją stażu, a nawet pracy w firmie, którą reprezentuje wykładowca. - Niedawno w naszej Uczelni gościł dyrektor jednej ze spółek kolejowych. Podczas wykładu studentka logistyki chętnie włączała się w dyskusję, zadawała pytania. W pewnym momencie zapytała, czy po ukończeniu studiów znajdzie zatrudnienie w branży. W odpowiedzi dostała zaproszenie na praktyki – wspomina dr Magdalena Kot-Radojewska.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej realizuje autorski program „3 dni studiujesz, 2 dni pracujesz”. Studenci od pierwszego roku w poniedziałki i wtorki uczestniczą w zajęciach, szkoleniach, warsztatach i wyjazdach studyjnych, które pozwalają im bliżej poznać przyszłych pracodawców, specyfikę branży, ale też napisać dokumenty aplikacyjne, czy wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.

- To często pierwsze takie doświadczenie, ale statystyki pokazują, że podczas studiów pracuje 92% studentów naszej uczelni. Co więcej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło niedawno badanie losów absolwentów polskich uczelni. Po odebraniu dyplomu WSB w Dąbrowie Górniczej nasz absolwent szuka pracy mniej niż miesiąc. Ten doskonały wynik to efekt wykształcenia u naszych studentów, aktywnej postawy i umiejętność swobodnego poruszania się po rynku pracy – zaznacza doradca zawodowy uczelni.

W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Wydziałach Zamiejscowych w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu i Krakowie trwa obecnie rekrutacja na studia inżynierskie, licencjackie i magisterskie.

Sprawdź: www.wsb.edu.pl

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków