Uniwersytet im. Adama Mickiewicza należy do ścisłej czołówki polskich uniwersytetów
Rozmiar uczelni oraz pozycja naukowa pozwala na oferowanie jednej z najbogatszych ofert edukacyjnych w Polsce. Aktualnie na UAM studiuje ponad 46 tys. studentów studiów I i II stopnia oraz 1294 doktorantów. 2240 osób brało udział w ostatnim roku w studiach podyplomowych oraz kursach edukacyjnych. Dyplom naszej uczelni staje się coraz bardziej poszukiwanym atutem na rynku pracy. Uczelnię ukończyło wielu wybitnych absolwentów m.in. Stanisław Barańczak – poeta, Adam Michnik – publicysta, Jan Nowak Jeziorański – dziennikarz, Hanna Suchocka - b. Premier, Jerzy Waldorff - krytyk muzyczny.
Kształcenie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbywa się na 14 wydziałach. Dorobek naukowy uczelni rozwijają również liczne centra badawcze.
Na uczelni wprowadzono trójstopniowy model kształcenia, który obejmuje trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie uzupełniające studia magisterskie i czteroletnie studia doktoranckie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na 225 humanistycznych, przyrodniczych, prawniczych czy filologicznych kierunkach i specjalnościach.
Dla najbardziej ambitnych i wyróżniających się studentów przewidziano studia indywidualne i interdyscyplinarne. Ofertę kształcenia wzbogaca możliwość studiów zagranicznych w ramach programów międzynarodowych - zwłaszcza LLP-Erasmus - stypendiów rządowych, grantów przyznawanych przez zagraniczne fundacje i organizacje wymiany akademickiej oraz umów uczelnianych, łączących nasz Uniwersytet z ośrodkami akademickimi Europy, Azji i obu Ameryk.
Uniwersytet zajmuje na terenie Poznania ponad 40 różnej wielkości obiektów, o łącznej powierzchni ponad 330 tys. m². W centrum miasta znajduje się siedziba władz rektorskich – Collegium Minus, większość z budynków dydaktycznych Uczelni oraz Biblioteka Uniwersytecka. W ostatnich latach tempa nabrała budowa nowego kampusu uniwersyteckiego na Morasku, w skład którego obecnie wchodzą budynki dydaktyczne 5 wydziałów.
Studenci i mieszkańcy miasta mogą spędzać wolny czas w malowniczych przestrzeniach Ogrodu Botanicznego rozciągającego się na powierzchni 22 ha. Do dyspozycji studentów są zasoby Biblioteki Uniwersyteckiej, obejmujące ponad 1,5 mln woluminów książek oraz pół miliona woluminów czasopism. Jedną ze szczególnych pereł uczelni stanowi piękna, ceniona w Europie za wyjątkową akustykę - Aula Uniwersytecka, chętnie odwiedzana przez melomanów z całego kraju. Każdego roku w naszych murach odbywa się wiele imprez artystycznych, kilkadziesiąt konferencji o krajowym i międzynarodowym zasięgu.
Studia 1-go stopnia (licencjackie)
Umożliwiają uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowują do pracy w określonym zawodzie, kończą się uzyskaniem .
Studia 2-go stopnia (magisterskie)
Umożliwiają uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, przygotowują do twórczej pracy w określonym zawodzie, wraz z ich ukończeniem uzyskuje się .
administracja
akustyka
- protetyka słuchu
- protetyka słuchu i ochrona przed hałasem
- reżyseria dźwięku
archeologia
astronomia
- astronomia i zastosowania sztucznych satelitów
- astronomia z informatyką
biofizyka
- biofizyka molekularna
- fizyka medyczna
- optyka okularowa
biologia
- bioinformatyka
- ekologia i zarządzanie zasobami przyrody
- nauczanie biologii i przyrody biotechnologia
biotechnologia
chemia
- chemia biologiczna
- chemia i przyroda - nauczycielskie studia dwuprzedmiotowe
- chemia kosmetyczna
- chemia materiałowa
- chemia podstawowa
- chemia środowiska
- chemia z zastosowaniami informatyki
- synteza i analiza chemiczna
dziennikarstwo i komunikacja społeczna
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
etnologia
europeistyka
filologia
- angielska
- arabistyka
- bałtologia - filologia litewska
- etnolingwistyka
- bułgarska
- chorwacka i serbska
- duńska, grupa z językiem angielskim
- duńska, grupa z językiem niemieckim
- germańska
- hiszpańska
- klasyczna
- klasyczna i polska
- koreańska
- niderlandzka
- nowogrecka
- polska jako obca
- romańska
- rosyjska
- rosyjska z filologią angielską
- rosyjska z filologią ukraińską
- rosyjska z lingwistyką stosowaną
- rumuńska
- serbska i chorwacka
- słowiańska i polska
- szwedzka, grupa z językiem angielskim
- szwedzka, grupa z językiem niemieckim
- włoska
- filologie Azji Południowo-Wschodniej - filologia indonezyjsko-malajska
- filologie Azji Południowo-Wschodniej - filologia wietnamsko-tajska
- hebraistyka
- indologia
- japonistyka
- językoznawstwo i nauka o informacji
- lingwistyka stosowana
- nauczanie języka angielskiego
- nauczanie języka francuskiego
- nauczanie języka niemieckiego
- sinologia
- studia śródziemnomorskie
- turkologia
- ugrofinistyka - filologia węgierska
|
filologia polska
- filmoznawstwo, telewizja i kultura medialna
filozofia
- komunikacja społeczna
- życie publiczne
fizyka
- fizyka ogólna
- informatyka stosowana
- nanotechnologia
geografia
- geoinformacja
- kształtowanie środowiska przyrodniczego
geologia
- gospodarka zasobami mineralnymi i wodnymi
gospodarka przestrzenna
-
rozwoj i rewitalizacja miast oraz obszarów wiejskich
historia
- archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
- kultura polityczna
- specjalność nauczycielska
- socjoekonomika
historia sztuki
- europejska turystyka kulturowa
informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
informatyka
kognitywistyka
komunikacja europejska
- bałkanistyka
- bałkanistyka, zajęcia w języku angielskim
- medioznawstwo
kulturoznawstwo
malarstwo
matematyka
międzykierunkowe indywidualne studia humanistyczne (MISH)
muzykologia
ochrona dóbr kultury
ochrona środowiska
- hydrobiologia i ochrona wód
pedagogika
- doradztwo zawodowe i personalne
- edukacja elementarna i język angielski - nauczycielskie studia dwuprzedmiotowe
- edukacja elementarna i język niemiecki - nauczycielskie studia dwuprzedmiotowe
- edukacja elementarna i terapia pedagogiczna - nauczycielskie studia dwuprzedmiotowe
- opiekuńczo-wychowawcza
- promocja zdrowia i socjoterapia
- resocjalizacja
- wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe - nauczycielskie studia dwuprzedmiotowe
pedagogika specjalna
- edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
politologia
praca socjalna
prawo
psychologia
socjologia
stosunki międzynarodowe
teologia
- dialog społeczny
- kapłańska
- katechetyczno-pastoralna
turystyka i rekreacja
wiedza o teatrze
wschodoznawstwo
zarządzanie
|
Opłata za postępowanie związane z przyjęciem na studia dla wszystkich kierunków/specjalności studiów wynosi 85 złotych.
Jeśli dana osoba chce wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na więcej niż jeden kierunek, powinna uiścić opłatę w wysokości równej wielokrotności opłaty za jeden kierunek.
ul. H. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
tel. 061-829-43-75
tel. 061-829-43-66
tel. 061-829-43-76
tel. 061-829-40-28
Na UAM działa kilka organizacji studenckich:
- Parlament Samorządu Studentów UAM
-
Klub Uczelniany AZS
-
Rada Uczelniana Zrzeszenia Studentów Polskich UAM
-
Niezależne Zrzeszenie Studentów UAM Poznań
-
Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań
-
Uniwersytecki Klub Turystyczny CZTERY STAWY
-
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań
|
- Erasmus Student Network (ESN-UAM)
-
Global Youth Association
-
Wydziałowe Centrum Wolontariatu „VOLONTARIO” przy Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM
-
Towarzystwo Aktywnej Turystyki i Sportu przy UAM
-
Stowarzyszenie Przyszłych Doradców i Menedżerów SKND
-
Zespół Sportowy EQUUS UAM
-
Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”
|
Uczelnia otwiera przed polską młodzieżą i uczonymi perspektywy uczestnictwa w nauce światowej nie tylko poprzez międzynarodową wymianę studencką czy wspieranie projektów międzynarodowej współpracy badawczej, ale również przez tworzenie oryginalnych instytucji, które temu celowi służą: Collegium Polonicum w Słubicach i Collegium Europaeum Gnesnense im. Jana Pawła II .
Collegium Polonicum, wspólna placówka naukowo-badawczą dwóch partnerskich uniwersytetów, tj. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, jest miejscem spotkania nauki i dydaktyki polskiej i niemieckiej, natomiast w Collegium Europaeum Gnesnense prowadzone są badania nad ideami europejskimi w duchu poszanowania kulturowej tożsamości.
Świadectwem znaczenia uniwersytetu dla społeczności są jego najwybitniejsi absolwenci. Co roku mury uczelni opuszcza ponad 7 tys. absolwentów. W pierwszych krokach na rynku pracy wspiera ich Biuro Karier - pomagając w nawiązaniu relacji z pracodawcami.
Dla umacniania związku pomiędzy Alma Mater a jej absolwentami oraz budowy więzi koleżeńskich zostało powołane Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu w Poznaniu, które organizuje liczne imprezy integrujące środowisko absolwentów UAM.
*[bejmy – w gwarze wielkopolskiej, pieniądze]
Co łączy pierwszego króla Polski z pierwszym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu?
Bolesław Chrobry był władcą, za którego panowania m. in. w Poznaniu bito jedne z pierwszych monet piastowskich. Natomiast, Heliodor Święcicki z okazji obchodów Jubileuszu 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stał się patronem pierwszego poznańskiego dukata lokalnego.
Dukaty lokalne nawiązują do historycznych tradycji bicia monet przez lokalnych władców. Ich historia sięga czasów podboju starożytnej Grecji przez Rzym. W średniowieczu władcy dzielili się przywilejem emisyjnym, nadając prawo bicia monet miastom, klasztorom czy osobom prywatnym.
Od XX wieku pieniądze lokalne są emitowane już głównie w celach kolekcjonerskich, coraz częściej stając się znakomitą pamiątką, oryginalnym pomysłem na prezent i talizmanem na szczęście.
Z inicjatywy UAM dukaty lokalne po raz pierwszy pojawiły się w Poznaniu, a sama Uczelnia jest drugą szkołą wyższą w Polsce, która zdecydowała się na tego typu działania upamiętniające ważne wydarzenie w swojej historii.
Poznańska akcja sprzedaży „heliodorów” jest przeprowadzana we współpracy z Fundacją UAM, a produkcję dukatów powierzono Mennicy Polskiej S. A.
W okresie emisji można nabyć dukaty lokalne o nominale:
- 4 heliodory o wartości 4 PLN każdy (mosiądz, średnica 27 mm, nakład 50.000 szt.)
- 40 heliodorów o wartości 300 PLN każdy (srebro Ag 500, średnica 32 mm, nakład 500 szt.).
Dukat srebrny o nominale 40 heliodorów można zamawiać tylko i wyłącznie drogą internetową za pomocą formularza zamieszczonego na stronie www.jubileusz.amu.edu.pl , a dukaty mosiężne o nominale 4 heliodory są ponadto dostępne w księgarniach Fundacji UAM oraz w Kasie UAM w Poznaniu (Collegium Minus, ul. H. Wieniawskiego 1, pon-pt 10.30-14.00).
W odróżnieniu od studiów wyższych i studiów doktoranckich są formą kształcenia dla osób posiadających już dyplom ukończenia studiów wyższych, która pozwala na aktualizację i uzupełnienie uzyskanego wcześniej wykształcenia lub zdobycie nowych kwalifikacji.
Wydział Biologii
- Podyplomowe studium biologii
- Podyplomowe studium ochrona i kształtowanie środowiska
Wydział Chemii
- Podyplomowe studia dla nauczycieli (specjalność chemia)
- Podyplomowe studium dla nauczycieli przyrody
- Podyplomowe studium ochrony środowiska
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
- Podyplomowe studia bibliotekoznawstwa i informacji naukowej
- Podyplomowe studia edytorstwa
- Studia podyplomowe nauczania języka polskiego jako obcego
- Studia podyplomowe filologii polskiej (w trybie zaocznym) dla absolwentów innych studiów z przygotowaniem pedagogicznym
Wydział Fizyki
- Studia podyplomowe ,,menedżer projektów badawczych dla kadry sektora b+r''
- Studia podyplomowe fizyki z astronomią
- Podyplomowe stuidum "nauczanie fizyki i informatyki w zreformowanej szkole"
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
- Podyplomowe studium geografii
- Podyplomowe studia geologiczne
- Studia podyplomowe „zarządzanie środowiskiem”
Wydział Historyczny
- Podyplomowe studium bałkanistyczne
- Podyplomowe studia historii i wiedzy o społeczeństwie w zakresie historii
- Podyplomowe studia historii i wiedzy o społeczeństwie w zakresie wiedzy o społeczeństwie
- Podyplomowe studium wiedzy o sztuce
- Podyplomowe studia ochrona i zarządzanie dziedzictwem archeologicznym
Wydział Matematyki i Informatyki
- Studia podyplomowe z matematyki
- Studia podyplomowe z informatyki i technologii informacyjnych
- Studia podyplomowe sieci komputerowe i technologie informatyczne
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Wydział Nauk Społecznych
przy Instytucie Filozofii:
- Podyplomowe Studia Komunikacji Interkulturowej
- Podyplomowe Studia Zrównoważonego Rozwoju Regionalnego
przy Instytucie Kulturoznawstwa:
- Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze
przy Instytucie Psychologii:
- Podyplomowe Studia Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii
- Studia Podyplomowe Psychologia w zarządzaniu
- Studia Podyplomowe Psychologiczne doradztwo zawodowe i personalne
przy Instytucie Socjologii:
- Podyplomowe Studia Organizacji Pomocy Społecznej i Pracy Socjalnej
Wydział Teologiczny
- Studia podyplomowe teologii
- Studia podyplomowe rodziny
- Studia podyplomowe pedagogiczne dla teologów
- Studia podyplomowe podstawowych pojęć chrześcijaństwa
|
Wydział Neofilologii
- Podyplomowe studia dla kandydatów na tłumaczy przysięgłych
- Studia podyplomowe kształcenia tłumaczy języka niemieckiego (przy instytucie lingwistyki stosowanej uam)
- Podyplomowe studium kształcenia nauczycieli języka angielskiego
- Podyplomowe studium interlingwistyki
- Podyplomowe studium kształcenia tłumaczy języka rosyjskiego
- Podyplomowe studium kształcenia tłumaczy języka niemieckiego i języków skandynawskich
- Studia w sekcjach językowych: niemiecki, duński, szwedzki, norweski
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu
- Podyplomowe Studium "Edukacja przedszkolna w reformowanym systemie oświatowym - w stronę dziecka"
- Podyplomowe Studium "Wiedza o kulturze"
- Podyplomowe Studium Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej
- Podyplomowe Studium Filologii Polskiej
- Podyplomowe Studium Pedagogika Sztuki
- Podyplomowe Studium "Arteterapia"
Wydział Prawa i Administracji
- Podyplomowe Studium Administracji
- Studia Podyplomowe Prawa Pracy
- Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego
- Podyplomowe Studium Kryminalistycznej Problematyki Współczesnej Zorganizowanej Przestępczości Ekonomiczno-Finansowej
- Studium Prawa Niemieckiego
- Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej
- Studia Podyplomowe Obrót Nieruchomościami
Wydział Studiów Edukacyjnych
- Studia Podyplomowe Pedagogiki Specjalnej w zakresie Logopedii
- Studia Podyplomowe Pedagogiki Specjalnej w zakresie Terapii Pedagogicznej
- Studia Podyplomowe Pedagogiki Specjalnej w zakresie Edukacji Integracyjnej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami
- Podyplomowe Studium Pedagogiki Specjalnej w zakresie Rehabilitacji i Edukacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
- Studia Podyplomowe Doradztwa Zawodowego i Personalnego
- Studia Podyplomowe w zakresie Przygotowania Do Nauczania Przedmiotu „Przedsiębiorczość”
- Studia Podyplomowe Nauczania Początkowego
- Studia Podyplomowe Wychowania Przedszkolnego
- Studia Podyplomowe Emisji Głosu i Kultury Języka
- Studia Podyplomowe Gerontologii
- Studia Podyplomowe Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
- Studia Podyplomowe Zarządzania Oświatą
- Studia Podyplomowe Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej
- Studia Podyplomowe w zakresie Seksuologii
- Studia Podyplomowe Pedagogiczne
Collegium Polonicum w Słubicach
- Podyplomowe studium komunikacja interkulturowa
- Program mba - "zarządzanie dla europy środkowo-wschodniej"
- Podyplomowe studium zarządzania ekologicznego
- Podyplomowe studium programów europejskich, specjalność zarządzanie projektami unii
- Podyplomowe studium dla nauczycieli wiedzy o społeczeństwie i historii najnowszej
Szkoła Tłumaczy i Języków Obcych
|