Przejdź do treści

studia

Nawigacja: START
Przejdź do treści

Zasady rekrutacji 2016/2017

projekty ue

NewsletterWiadomość HTML?

Nowości w programie "Kierunki zamawiane" Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Karol   
08.02.2010.

W minionym tygodniu został ogłoszony kolejny konkurs dla uczelni na realizację w roku akademickim 2010/2011 tzw. kierunków zamawianych. Konkurs ma wyłonić uczelnie, które w nowym roku akademickim będą prowadzić nowoczesne kształcenie na kierunkach takich jak np. automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, energetyka, informatyka, matematyka, mechatronika, ochrona środowiska i wzornictwo.

W roku akademickim 2010/2011 do dotychczasowej listy dodano trzy nowe grupy kierunków: makrokierunki, kierunki unikatowe oraz studia międzykierunkowe. W związku z tym istnieje duża szansa, że wśród kierunków zamawianych znajdą się takie jak np. bioinformatyka i biologia systemów, inżynieria nanostruktur, neurobiologia czy studia ekonomiczno-matematyczne. Ta oferta skierowana będzie do najbardziej ambitnych maturzystów, którzy gotowi są podjąć trudne i wymagające studia interdyscyplinarne.

Uczelnie, które wygrają konkurs, otrzymają dodatkowe pieniądze na m.in. zwiększenie naboru na kierunkach kluczowych dla gospodarki, zorganizowanie kursów wyrównawczych dla studentów pierwszych lat z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego, kursy i staże dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom i udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych. Najlepsi studenci na kierunkach zamawianych otrzymują stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie.

„Kierunki zamawiane” to specjalny program zwiększania liczby studentów na kierunkach strategicznych dla rozwoju gospodarki realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2008 roku. Na program do 2013 roku przewidziano ponad 1 mld zł.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Generated in 1.07106 Seconds