Przejdź do treści

studia

Nawigacja: START
Przejdź do treści

Zasady rekrutacji 2016/2017

projekty ue

NewsletterWiadomość HTML?

Inżynieria materiałowa to dyscyplina przyszłości Utwórz PDF Drukuj
Autor: PAP - Nauka w Polsce   
25.02.2008.

Inżynieria materiałowa to dyscyplina przyszłości. Ta interdyscyplinarna dziedzina badań naukowo-technicznych, zajmuje się analizą wpływu struktury chemicznej i fizycznej materiałów na ich właściwości elektryczne, mechaniczne, optyczne, powierzchniowe, chemiczne, magnetyczne i termiczne.


Badania prowadzone w ramach inżynierii materiałowej prowadzą do opracowania nowych materiałów, choć są też powszechnie stosowane do ulepszania już stosowanych. Mają wpływ nie tylko na planowaną strukturę produktów końcowych, ale też pomagają zbadać i opracować efektywne metody ich wytwarzania i przetwarzania.

Innowacyjność i rozwój nowych technologii oraz szerokie stosowanie nowoczesnych materiałów będą podstawą wspierania rozwoju gospodarki narodowej w najbliższej przyszłości. Priorytetowymi kierunkami badań naukowych lub prac rozwojowych na najbliższe lata są m.in.: nanomateriały i nanoukłady wielofunkcyjne, zaawansowane materiały i urządzenia elektroniczne oraz optoelektroniczne, zaawansowane materiały konstrukcyjne, wysoko przetworzone związki chemiczne oraz materiały o złożonych właściwościach, technologie i biotechnologie przemysłowe produktów.

Studenci kierunku Inżynieria materiałowa mogą zdobyć zaawansowaną wiedzę teoretyczną i aplikacyjną, poznać właściwości najszerszej grupy nowoczesnych materiałów i metod badania ich cech użytkowych. Mogą również zgłębić tajniki zarządzania firmami działającymi w branży zastosowań i dystrybucji materiałów.

Na większości uczelni europejskich realizowane są kierunki studiów w zakresie nauki o materiałach pod nazwą: "Materials Science", "Materials Engineering" lub "Materials Science and Engineering". Cechą wyróżniającą tych kierunków są różnorodne specjalizacje nabywane przez studiujących w zakresie znajomości struktury, właściwości i zastosowań konkretnych rodzajów materiałów. Absolwenci otrzymują tytuł Master of Science (M.Sc.-) z rozszerzeniem informującym o zdobytej specjalizacji, np.: M.Sc. - Advanced Materiale, M.Sc. - Biomateriale, M.Sc. - Materiale and Buisnes.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Generated in 1.08264 Seconds