KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci fizyki, matematyki, budownictwa i wzornictwa?

16.11.2009, 09:14

Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci fizyki, matematyki, budownictwa i wzornictwa?

W serwisie wynagrodzenia.pl ukazała się kolejna porcja informacji, dotyczących zarobków po kierunkach zamawianych. W drugiej części opracowania zostały porównane wynagrodzenia, jakie mogą otrzymać absolwenci kierunków: fizyka, matematyka, budownictwo i wzornictwo. Zapraszamy Was do zapoznania się ze streszczeniem artykułu "Wynagrodzenia w zawodach po zamawianych kierunkach studiów - część II".

Do analizy wynagrodzeń w zawodach po wyżej wymienionych kierunkach zamawianych autor zastosował te same kryteria, co w pierwszej części artykułu. Wiele przedmiotów i zagadnień na poszczególnych kierunkach technicznych powtarza się, więc ich absolwenci często obejmują te same stanowiska, mimo iż kończyli różne kierunki. W artykule skoncentrowano się na najpopularniejszych stanowiskach, na które mogą aplikować absolwenci lub osoby o niezbyt długim stażu pracy. Wszystkie stawki płac podane w artykule są kwotami brutto i pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2008 roku. Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2008 roku wyniosło 2 943,88 PLN - ta kwota stanowi punkt odniesienia dla porównania, jak kształtują się zarobki młodych inżynierów i magistrów na tle średniej krajowej.

Fizyka

Oprócz możliwości podjęcia kariery akademickiej, absolwenci fizyki znajdują zatrudnienie w ośrodkach badawczych i laboratoriach eksperymentalnych. Chętnie zatrudniają ich firmy branży elektronicznej, a także przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem oraz obsługą specjalistycznych urządzeń medycznych. Absolwenci fizyki pracują również w bankach i instytucjach finansowych jako analitycy i specjaliści od wyceny ryzyka. Część osób, kończących fizykę, podejmuje pracę jako nauczyciel (o zarobkach nauczycieli można przeczytać w pierwszej części artykułu).

Na najwyższe wynagrodzenie – 4 600 PLN - może liczyć analityk finansowy. Tuż za nim plasuje się specjalista ds. badań i rozwoju, mediana* wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4 092 PLN. Najniższe zarobki czekają na nauczycieli oraz na tych, którzy zdecydują się na karierę naukową - asystent naukowy otrzymuje jedynie 2 400 PLN.

Matematyka

Wbrew stereotypom, absolwent matematyki nie jest skazany na zawód nauczyciela lub pozostanie na uczelni. Matematycy znajdują pracę m. in. w przedsiębiorstwach, które w swej działalności intensywnie korzystają z analiz i przetwarzania danych z pomocą metod matematycznych i statystycznych. Są to m. in. firmy z sektora finansowego, ubezpieczeniowego oraz konsultingu.

Najwyższe zarobki, podobnie jak w przypadku fizyków, wiążą się z pracą analityka finansowego. Mediana wynagrodzeń analityka rynku to 4 500 PLN, analityka sprzedaży 4 200 PLN, zaś specjalisty do spraw finansów i controllingu – 3 900 PLN. Osoba zatrudniona na stanowisku statystyka otrzyma wynagrodzenie niewiele wyższe od asystenta naukowego - wynosi ono 2 558 PLN.

Na stanowisku analityka finansowego i specjalisty do spraw finansów i controllingu występują znaczne dysproporcje w wynagrodzeniach w poszczególnych województwach. Na obydwóch stanowiskach najlepiej zarabia się na Mazowszu (analityk finansowy - 5 650 PLN, specjalista ds. finansów i controllingu - 5 000 PLN), zaś najniższe wynagrodzenia otrzymują analitycy finansowi ze Śląska (3 250 PLN). Specjalistom do spraw finansów i controllingu, pracującym w województwie lubelskim lub podkarpackim, może być trudno uzyskać nawet średnią krajową płacę.

Budownictwo

Absolwentów budownictwa zatrudniają nie tylko firmy budowlane, ale także przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją elementów konstrukcyjnych i budowlanych oraz ich sprzedażą. Inżynierowie budownictwa znajdują pracę także w centralnych instytucjach związanych z budownictwem, architekturą i planowaniem przestrzennym oraz w branżowych firmach doradczych. Studenci kończący ten kierunek, po zdobyciu odpowiednich uprawnień oraz doświadczenia, mogą również pracować jako inspektorzy nadzoru inwestycyjnego i inżynierowie budowy.

Wysokie zarobki czekają na przedstawicieli handlowych branży technicznej – 4 900 PLN. Znaczące wynagrodzenie jest także udziałem inspektorów nadzoru – 4 249 PLN. Inżynier budowy zarabia 3 700 PLN. Płace asystentów kształtują się poniżej średniej krajowej: asystent projektanta zarabia 2 800 PLN, zaś asystent kierownika budowy – 2 780 PLN. Warto jednak zauważyć, iż w porównaniu do innych stanowisk asystenckich, wynagrodzenia te są bardzo konkurencyjne.

Wzornictwo

Osoby kończące wzornictwo, chcąc zarabiać zdecydowanie więcej niż średnia krajowa, będą musiały wykazać się dużą przedsiębiorczością, pomysłowością i inicjatywą. Absolwenci wzornictwa powinni szukać pracy w zespołach projektowych firm produkcyjnych lub pomyśleć o założeniu własnej pracowni projektowej. Część absolwentów wzornictwa zajmuje się grafiką komputerową i modelowaniem. Niektórzy wiążą swoją karierę z branżą marketingową.

Na podstawie danych źródłowych udało się wyodrębnić trzy stanowiska, związane ze studiami na kierunku wzornictwo: grafika komputerowego (mediana wynagrodzeń 3 000 PLN), artysty grafika (2 950 PLN) oraz asystenta w dziale marketingu (2 540 PLN). Ze względu na charakter pracy w takich zawodach jak grafik komputerowy bądź artysta grafik, trudno przeprowadzić bardziej szczegółowe, a zarazem sensowne analizy zarobków. Wiele zleceń wykonywanych jest na zasadach pracy zdalnej, wynagrodzenie ustala się indywidualnie, a osoby pracujące w tych zawodach bardzo często nie są związane na stałe z żadną firmą.

*Mediana - termin statystyczny używany m. in. w raportach płacowych. Jest to wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Jeżeli np. mediana wynagrodzenia na danym wynosi 2 000 PLN, to połowa firm na rynku płaci poniżej, a połowa powyżej 2 000 PLN (definicja wg wynagrodzenia.pl.


Na podstawie:
Grzegorz Spólnik, Wynagrodzenia w zawodach po zamawianych kierunkach studiów – część II, wynagrodzenia.pl

>>Pełna treść artykułu<<

Podobne artykuły

  1. Raporty - rynek pracy /

    Zaczynają kodować w podstawówce, magistrami nie zostają - wyniki badania programistów

    Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat. 3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wy...

  2. Raporty - rynek pracy /

    Wynagrodzenia w polskim górnictwie

    Grudzień jest radosnym miesiącem dla górników, nie tylko z powodu świętowania Barbórki, ale i najwyższych w roku wynagrodzeń, kt&...

  3. Raporty - rynek pracy /

    Zarobki inżynierów zależne od branży

    Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ek...

  4. Raporty - rynek pracy /

    Rynek pracy: języki obce w cenie

    - Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi - przyznaje ekspert agencji za...

Katalog kierunków