KierunkiStudiów.pl

Menu

15.12.2009, 11:14

Humanista na rynku pracy

Nie jest lekko być humanistą w obecnych czasach. W dobie promowania kierunków technicznych i dobiegających z mediów sygnałów, że humanistów więcej nam nie potrzeba, ci wszyscy, którzy pasjonują się kulturą, językiem czy zjawiskami społecznymi i kształcą się w tym kierunku, mogą odnieść wrażenie, że są traktowani jak studenci i absolwenci gorszej kategorii. Serwis rynekpracy.pl przynosi jednak optymistyczne wieści dla humanistów, którzy rozpoczynają właśnie karierę zawodową. W rzeczywistości humaniści to pożądani pracownicy, posiadający szczególne kwalifikacje, jakich nie mają absolwenci politechnik. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

W ostatnich latach termin "humanista" nabrał negatywnego wydźwięku. Zwykło się nim określać osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy, przedmioty ścisłe, analiza danych i praca z liczbami sprawiają im trudność, a ponadto nie potrafią efektywnie zarządzać czasem pracy i są niesystematyczne. Liczba absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych w ciągu ostatnich 10 lat znacznie wzrosła - w przypadku kierunków społecznych - trzykrotnie, humanistycznych - dwukrotnie. Jakość i przydatność wykształcenia rzeszy absolwentów socjologii i kulturoznawstwa może budzić wątpliwości, jednak nie jest to wystarczający powód, by deprecjonować wiedzę i umiejętności humanistów, a także wątpić w ich powodzenie na rynku pracy.

Dlaczego humanista jest dobrym pracownikiem?

Współczesny stereotyp humanisty jest krzywdzący, więc czas najwyższy powiedzieć kilka słów o niezaprzeczalnych atutach absolwentów filologii, psychologii czy socjologii. Wyjątkową zaletą humanistów są tzw. kompetencje miękkie, do których zalicza się m.in. kreatywność, komunikatywność, współpracę i porozumienie w grupie, zdolność do negocjacji i umiejętność rozwiązywania konfliktów, elastyczne reagowanie na zmiany i poszukiwanie nowych rozwiązań. Opublikowany jesienią tego roku raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Foresight kadr nowoczesnej gospodarki" wskazuje tego typu kompetencje jako kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki.

We wspomnianym raporcie PARP przywołane są także wyniki ankiet przeprowadzonych wśród pracodawców, w których scharakteryzowane zostały oczekiwane kompetencje pracowników. Wśród tych najbardziej docenianych znalazły się m.in. "przekwalifikowalność" i mobilność, znajomość technologii informatycznych, znajomość języków obcych, umiejętność funkcjonowania w środowisku międzynarodowym, wykorzystanie technologii mobilnych, komunikacja interpersonalna, autoprezencja, praca w zespole, kreatywność. Ugruntowane podstawy matematyki zajmują w zestawieniu dopiero 9. miejsce. Większością tych kompetencji wykazują się właśnie humaniści, których wiedza jest szeroka, zaś elastyczność w dostosowywaniu się do nowych warunków większa niż u absolwentów kierunków technicznych.

Absolwent filozofii czy kulturoznawstwa, który nie zdecydował się na karierę naukową, jest świadomy, że konkurencja na rynku pracy jest duża, w związku z tym jest otwarty na zmianę profilu zawodowego i najczęściej nie liczy na to, że od razu uzyska pracę w wymarzonym zawodzie. Nie jest również tajemnicą, że humaniści mają niższe wymagania płacowe niż np. absolwenci kierunków technicznych czy ekonomicznych, co w dobie kryzysu przemawia na ich korzyść.

Humaniści lepiej znają języki obce niż absolwenci kierunków ścisłych, są więc chętnie zatrudniani przez międzynarodowe korporacje oraz mniejsze firmy, które prowadzą kontakty handlowe z zagranicą. Faktem jest, że o wiele szybciej jest nauczyć się podstaw finansów i rachunkowości czy obsługi arkusza kalkulacyjnego niż poznać dobrze język obcy. Większości umiejętności np. z zakresu księgowości można nauczyć się w trakcie pracy i dodatkowych szkoleń. Pracodawcy przyznają, że wydajność humanistów przekwalifikowanych na finansistów czy księgowych nie odbiega od średniej dla absolwentów innych kierunków.

Gdzie humanista znajdzie zatrudnienie?

Humanistów chętnie zatrudniają firmy oferujące usługi z zakresu reklamy i marketingu, Public Relations, Human Resources. Znajdą oni zatrudnienie także w bankach, działach obsługi klienta lub sprzedaży, w administracji publicznej czy w organizacjach pozarządowych. Do humanistów kierowana jest także część bardzo ciekawych i unikatowych ofert takich jak researcher, mediator czy omawiany ostatnio w dziale "Zawody przyszłości" konsultant ślubny, które nie trafiają do osób z wykształceniem technicznym.

Według przewidywań ekonomistów do 2015 roku zatrudnienie w sektorze usług w Polsce wzrośnie o ponad 32%. Większość stanowisk w usługach wymaga częstych kontaktów z ludźmi i wysokich kompetencji interpersonalnych i wydaje się być idealna dla humanistów. W związku ze starzeniem się społeczeństwa wzrośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i te, które dotyczą podnoszenia jakości życia. Większe nakłady będą również przeznaczane na organizację czasu wolnego i rozrywkę.


Cóż wypada powiedzieć na koniec? Humaniści do boju!  Doskonalcie umiejętności obsługi komputera i znajomość języków obcych, uczcie się języków mniej popularnych, interesujcie się gospodarką. Przełamujcie stereotyp humanisty na rynku pracy. Udowadniajcie, że nie jest to osoba, która mało umie, a jej wiedza jest niepraktyczna, lecz pracownik o szerokim wykształceniu i wysokich kompetencjach społecznych. Nie ukrywajcie swoich pasji: setki przeczytanych książek czy obejrzanych filmów nie są jedynie marnotrawstwem czasu i krótkotrwałą przyjemnością, ale również poszerzają wiedzę o ludzkich charakterach. A wiedza z zakresu "obsługi człowieka" jest w pracy zawodowej bezcenna.


Na podstawie:
Aleksandra Strojek, Humanista szuka pracy , www.rynekpracy.pl
K.B. Matusiak, J. Kuciński, A. Gryzik (red), Foresight kadr nowoczesnej gospodarki, Warszawa 2009

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków