Szacowanie ryzyka sposobem na karierę zawodową
Aktuariusz to kolejny po doradcy inwestycyjnym elitarny zawód związany z branżą finansową i ubezpieczeniową. Aktuariuszy mamy w Polsce jeszcze mniej niż doradców inwestycyjnych - obecnie rejestr obejmuje 195 nazwisk. Czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód? Gdzie pracuje? Ile zarabia? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z cyklu Zawody przyszłości.
Tradycyjnie profesja ta związana jest z branżą ubezpieczeń, reasekuracji oraz planów emerytalnych. Aktuariusz to mówiąc najkrócej specjalista w zakresie szacowania ryzyka. Najczęściej można spotkać go w towarzystwach ubezpieczeniowych (zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek powołania aktuariusza) oraz instytucjach finansowych.
Aktuariusz określa wartość bieżącą projektów finansowych, w szczególności tych długoterminowych lub obarczonych ryzykiem. W towarzystwie ubezpieczeniowym zajmuje się między innymi: wyceną produktów ubezpieczeniowych (kalkulacja składki, profil zyskowności oraz ustalenie szczegółowych parametrów), ustalaniem metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz wyznaczaniem marginesu wypłacalności, kalkulacją ryzyka ubezpieczeniowego, rynkowego i kredytowego, ustalaniem i kontrolą polityki dopasowania aktywów i zobowiązań. W zakresie obowiązków aktuariusza znajduje się także np. wycena wartości firmy.
Zawód z tradycją
W Polsce zawód ten ma wieloletnią tradycję. Już w 1920 roku działalność rozpoczął Polski Instytut Aktuariuszy. Celem działalności Instytutu było promowanie nauk aktuarialnych oraz stworzenie solidnych podstaw dla prowadzenia badań oraz szkoleń aktuarialnych. Po II wojnie światowej Instytut nie wznowił swojej działalności, a słowo "aktuariusz" zniknęło z polskich encyklopedii. W zwiazku z transformacją ustrojową w 1990 roku weszło w życie nowe prawo ubezpieczeniowe stworzone w oparciu o normy prawne obowiązujące w krajach wspólnoty europejskiej i zawód aktuariusza ponownie stał się potrzebny. W tym samym roku rozpoczęła działanie Letnia Szkoła Nauk Aktuarialnych, a w roku 1991 roku zostało zarejestrowane Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy, które funkcjonuje po dziś dzień.
Jak zostać aktuariuszem?
Podobnie jak w przypadku doradcy inwestycyjnego, należy przede wszystkim zdać egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Egzamin składa się z czterech etapów i każdy z nich dotyczy jednej dziedziny: matematyki finansowej, matematyki ubezpieczeń na życie, matematyki pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych oraz prawdopodobieństwa i statystyki. Wszystkie etapy należy zaliczyć maksymalnie w ciągu 2 lat. W przeciwieństwie do doradcy inwestycyjnego, gdzie nie jest wymagane doświadczenie zawodowe, aby zyskać prawo do wykonywania zawodu aktuariusza, należy odbyć dodatkowo dwuletnią praktykę pod okiem licencjonowanego aktuariusza. Kandydat na aktuariusza musi posiadać wykształcenie wyższe (najlepiej matematyczne lub ekonomiczne), posiadać wspomniane 2-letnie doświadczenie i być niekarany.
Zawód aktuariusza łączy w sobie wiedzę z zakresu matematyki i ekonomii z humanistycznymi umiejętnościami. Szacowanie ryzyka (np. wypadków, śmierci, choroby) opiera się nie tylko na danych statystycznych i prawdopodobieństwa zdarzeń losowych, ale także na podstawie np. danych historycznych. Poza szeroką wiedzą liczą się takze szczególne kompetencje: dobre zdolności komunikowania się z innymi i umiejętność prezentacji problemu oraz wyników, umiejętności analityczne, umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmian, umiejętność pracy w grupie oraz znajomość obsługi komputera, w szczególności biegłość w posługiwaniu się arkuszem kalkulacyjnym i bazami danych. Aktuariusz powinien być ekspertem w zakresie produktów (ubezpieczeniowych, emerytalnych), którymi się zajmuje. Zawód aktuariusza wiąże się z ciągłym podnoszeniem swoich kompetencji i doskonaleniem umiejętności.
Osoba, która posiada prawo do wykonywania zawodu aktuariusza w Polsce, może po spełnieniu pewnych warunków (odbycie rocznego stażu w danym kraju lub zdanie dodatkowych egzaminów) pracować za granicą. W Zachodniej Europie zawód ten cieszy się dużym prestiżem, jest o wiele bardziej popularny niż w Polsce i bardzo dobrze opłacany.
Zarobki
Osoby wykonujące ten szalenie odpowiedzialny, wymagający szerokiej wiedzy zawód, są hojnie wynagradzane. Nieoficjalne źródła podają, że doświadczony aktuariusz może zarobić ok. 15 000 PLN miesięcznie. Bardzo wysokich zarobków mogą spodziewać się aktuariusze pracujący za granicą (w Wielkiej Brytanii 50 000-200 000 funtów rocznie).
Na podstawie:
Aktuariusz też zawód, rozmowa Bankier.pl, bakier.pl
Aktuariusz [w:] pl.wikipedia.org/wiki/
Polskie Towarzystwo Aktuariuszy, www.actuary.org.pl
Podobne artykuły
-
Jak zostać bioinformatykiem? - unikatowy kierunek w WWSiS we Wrocławiu
Jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin naukowych jest bioinformatyka. Stanowi ona połączenie biologii z informatyką, które j...
-
Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?
Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się r&oac...
-
Zapotrzebowanie na etycznych hakerów
Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów. W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys. W związku z wojną w Ukrain...
-
#womeninscience w WAT
Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem pracy i rozwoju kariery naukowej wielu kobiet nauki, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewc...