Europejski Tydzień e-Umiejętności 2010
Ponad 300 tysięcy osób weźmie czynny udział w pierwszym Europejskim Tygodniu e-Umiejętności, który odbędzie się w dniach 1 - 6 marca w 20 krajach Unii Europejskiej. Międzynarodowe działania objęły ponad 100 projektów szkoleniowych zorganizowanych dla osób, które dotychczas nie miały możliwości korzystania z komputera.
Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu samorządów, firm IT, studentów i uczniów, kilkaset tysięcy osób w całej Europie przejdzie bezpłatne szkolenie z podstawowych umiejętności używania komputera.
Z badań Eurostatu wynika, że 7 procent obywateli państw Unii Europejskiej nigdy nie korzystało z komputerów, przede wszystkim z powodu braku elementarnej wiedzy o ich obsłudze. Ze statystyk wynika, że do końca 2009 roku co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej nigdy nie korzystał z Internetu.
W przypadku Polski dostępność Internetu wypadła jeszcze gorzej – prawie 40% Polaków nie miało nawet okazjonalnego kontaktu z globalną siecią. W Norwegii, będącej liderem „internetyzacji” społeczeństwa, mniej niż co dziesiąty obywatel tego kraju nie korzysta z Internetu.
Tymczasem z roku na rok rośnie znaczenie e-umiejętności, które stają się niezbędne przede wszystkim na rynku pracy. W efekcie pracownicy, którzy nie potrafią obsługiwać komputera, mają coraz większe problemy ze znalezieniem zajęcia. Jednocześnie pracodawcy sygnalizują deficyt wyspecjalizowanych pracowników IT, którzy w związku z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii wdrażanych w przedsiębiorstwach, stają się najbardziej poszukiwanymi fachowcami. Z szacunków wynika, że w 2008 roku w krajach UE brakowało pół miliona informatyków.
"Dzisiaj, e-umiejętności i znajomość obsługi komputera dają przewagę na rynku pracy" - powiedziała Bridget Cosgrave, dyrektor generalny DIGITALEUROPE. "Technologie rozwijają się bardzo szybko i mają coraz większe znaczenie dla przedsiębiorców, aby mogli nadążyć z rozwojem technologii na konkurencyjnym ryku pracy” – dodała Cosgrave.
„E-umiejętności są w dobie cyfrowej tym, czym była umiejętność pisania i czytania w epoce przemysłowej” – uważa Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji” podkreślając, że „skuteczność całości systemu edukacyjnego i kształcenia ustawicznego zdecyduje o tempie rozwoju gospodarki przez najbliższe kilkadziesiąt lat”.
Raport „Polska 2030”, opracowany przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, jednoznacznie rekomenduje podnoszenie e-umiejętności. Stwierdzono w nim, że miarą sukcesu rozwoju Polski w 2030 roku będzie „upowszechnienie korzystania z Internetu do poziomu bliskiego 100%.”
Podstawowy cel organizatorów Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności to upowszechnianie wiedzy na temat możliwości wynikających z używania komputerów i zachęcanie młodych ludzi do podejmowania nauki na kierunkach informatycznych. Szkolenia i warsztaty zostały dostosowane do potrzeb i umiejętności ponad 300 tysięcy uczestników, dzięki czemu pozwolą im na nawiązanie kontaktu ze światem za pośrednictwem komputera, a w konsekwencji zwiększą ich szanse na rynku pracy.
Jest to kampania na rzecz wdrożenia systemu powszechnego ustawicznego kształcenia e-umiejętności.
Za realizację projektu powstałego dzięki Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu odpowiedzialne są DIGITALEUROPE oraz European Schoolnet, które współpracują z partnerami w 20 krajach Unii Europejskiej.
DIGITALEUROPE, działająca uprzednio pod nazwa EICTA, to głos europejskiego przemysłu producentów technologii cyfrowych skupiający duże i małe przedsiębiorstwa działające w sektorach technologii komputerowo-informacyjnych oraz elektronicznego sprzętu powszechnego użytku. W skład DIGITALEUROPE wchodzi 58 czołowych międzynarodowych firm, 41 krajowych stowarzyszeń oraz 29 państw europejskich. DIGITALEUROPE reprezentuje ponad 10000 firm z całej Europy zatrudniających ponad 2 mln pracowników i generujących przychody przewyższające bilion euro.
O EUROPEAN SCHOOLNET
European Schoolnet stanowi konsorcjum w którego skład wchodzi 31 Ministerstw Edukacji z Europy oraz innych państw. EUN powstało ponad 10 lat temu, aby przybliżyć resortom edukacji, szkołom, nauczycielom i badaczom nowoczesne metody nauczania i uczenia się.
Obszary działalności European Schoolnet można podzielić na trzy kategorie:
-
Kształtowanie polityki, badania naukowe i innowacje
-
Usługi dla szkół
- Wymiana materiałów dydaktycznych i interoperacyjność
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...