Czas na e-biznes – ale najpierw studia z zakresu e-commerce i bezpieczeństwa w sieci
Mimo regresu gospodarczego popularność sprzedaży w Internecie wciąż wzrasta - zarówno wśród sprzedawców jak i konsumentów. Nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się w najbliższym czasie zmienić. Rozwój e-handlu silnie motywują, nie tylko przyszłe korzyści finansowe dla biznesu, ale przede wszystkim wygoda kupujących.
Możliwości, jakie niesie za sobą rozkwit usług internetowych są ogromne - nisza w tym sektorze, pozwoli tym, którzy będą umieli ją wykorzystać, odnieść prawdziwy sukces i na stałe zaistnieć w branży. Nie wystarczy jednak pomysł, konieczna jest wiedza i świadomość zagrożeń wynikających z prowadzenia e-biznesu. Mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą e-commerce, należy pamiętać, że stanowi on poważne wyzwanie dla biznesu w kwestii bezpieczeństwa. Choć trudności w zabezpieczaniu nie zniechęcają ani handlowców, ani klientów w angażowaniu się w handel on-line, to jednak - aby zminimalizować ryzyko - należy im poświęcić odpowiednio wiele uwagi.
Dla cyberprzestepców Internet stanowi kopalnię cennych informacji - od danych osobistych klienta, jego karty kredytowej, po zastrzeżone informacje biznesowe. Co prawda najbardziej opłacalne jest włamanie się do danych dużej firmy, aczkolwiek „małe biznesy” nie powinny czuć się bezpiecznie. Stają się one także niezwykle atrakcyjnym celem, ponieważ ograniczone środki finansowe sprawiają, iż inwestycje w oprogramowanie zabezpieczające są mniejsze.
Kwestie bezpieczeństwa w biznesie elektronicznym odgrywają kluczową rolę w działalności firm. Bez wiedzy o potencjalnych niebezpieczeństwach, znajomości zasad ochrony oraz sposobów reagowania na zagrożenia występujące w Internecie, nawet najlepszy model biznesowy może przynieść straty zamiast spodziewanych korzyści.
Wiele instytucji wspierania przedsiębiorczości, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku XXI wieku organizuje szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w działalności on-line. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również kierunki studiów i specjalności z tego obszaru, i to nie tylko ze strony doświadczonych e-przedsiębiorców, ale również młodych ludzi, którzy wiążą z tą branżą swoją zawodową przyszłość.
Przyszłym i obecnym przedsiębiorcom internetowym poleca się m.in. BEZPIECZEŃSTWO W SIECI I E-COMMERCE. Specjalność ta – na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe - dostępna jest od niedawna w ofercie studiów I stopnia WYŻSZEJ SZKOŁY BEZPIECZEŃSTWA W POZNANIU. Absolwent przygotowywany jest do projektowania aplikacji z dziedziny elektronicznego handlu, bankowości, logistyki oraz zarządzania w przedsiębiorstwach a także do analizowania i prowadzenia projektów informatycznych w tych dziedzinach. Uzyskane kompetencje pozwolą mu na pracę w organach administracji państwowej i samorządu lokalnego, placówkach kulturalnych i oświatowych, a także w firmach państwowych i prywatnych, jako specjalista w zakresie bezpieczeństwa e-informacji. Biorąc pod uwagę, dość sztywne i nie rzadko nudne oferty uczelni wyższych, powyższy kierunek wydaje się być wyjątkowo atrakcyjny. Potwierdzeniem tego mogą być również unikatowe przedmioty kształcenia tj. Bezpieczeństwo danych w systemach teleinformatycznych, Kryminologiczne i kryminalistyczne aspekty cyberprzestępczości, Systemy informatyczne zaplecza e-biznesu czy Zarządzanie projektami Internetowymi.
Handel internetowy rozwija sie dynamicznie, notując ciągłe wzrosty sprzedaży, a tym samym staje się dla młodych przedsiębiorców dobrym źródłem zarobku. Inwestycja w wiedzę z zakresu e-biznesu oraz bezpieczeństwa w sieci jest zatem niezbędna. Umożliwia ona poznanie tajników e-commerce i udoskonala umiejętności pokonywania barier utrudniających jego efektywny rozwój.
Podobne artykuły
-
Jak zostać bioinformatykiem? - unikatowy kierunek w WWSiS we Wrocławiu
Jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin naukowych jest bioinformatyka. Stanowi ona połączenie biologii z informatyką, które j...
-
Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?
Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się r&oac...
-
Zapotrzebowanie na etycznych hakerów
Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów. W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys. W związku z wojną w Ukrain...
-
#womeninscience w WAT
Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem pracy i rozwoju kariery naukowej wielu kobiet nauki, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewc...