Egzaminy maturalne rozpoczęte
Dziś o godzinie 9.00 pisemnym egzaminem z jezyka polskiego maturzyści ropoczęli sesję egzaminacyjną. Do egzaminów przystąpi w tym roku ponad 404 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych. Trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór!
Tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, który będzie musiał przystąpić obowiązkowo do jeszcze trzech egzaminów pisemnych, w tym do powracającej po ponad 25-letniej przerwie matematyki. Pozostałe dwa przedmioty to język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski) oraz jeden przedmiot wybrany spośród: biologii, chemii, fizyki i astronomii, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu, filozofii, informatyki oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.
Wszyscy maturzyści muszą obowiązkowo zdawać egzaminy z polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym, chętni mogą dodatkowo wybrać poziom rozszerzony. W przypadku przedmiotu do wyboru, abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.
Pisemna sesja potrwa do 22 maja. Wielu maturzystów zakończy ją jednak dużo wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (geografii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się bowiem w pierwszych dwóch tygodniach. Chętni mogą także - obok egzaminów obowiązkowych - zdawać dodatkowo kilka innych, wybranych przez siebie przedmiotów, spośród 16 zaproponowanych przez CKE (w grupie tej znalazł się np. język kaszubski).
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 28 maja.
Egzamin maturalny będzie uznany za zdany, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Świadectwa maturalne zostaną wręczone 30 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 23 sierpnia, a ustnych - w dniach 19-25 sierpnia.
Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty.
>>Kalendarz maturzysty<<Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Podobne artykuły
-
Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?
Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego e...
-
Repetytorium z geografii na UMK
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Uczniów związanym z uzyskaniem jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym Wydział Nauk o Ziemi i G...
-
Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot od 2023 r.
Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości" i zostaną zastąpione now...
-
Poradnik maturzysty 2021
Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga...