KierunkiStudiów.pl

Menu

04.05.2010, 13:58

Firma w kryzysie - jak uniknąć katastrofy?

Zarządzanie kryzysowe to stosunkowo nowa dziedzina zarządzania. Obejmuje ona zarówno prognozowanie i planowanie potencjalnych kryzysów, jak i sposoby radzenia sobie z nimi. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych nie musi odnosić się tylko i wyłącznie do klęsk żywiołowych czy zagrożenia państwa. W dzisiejszych czasach specjalista ds. zarządzania kryzysowego staje się niezbędny w każdym, nawet małym przedsiębiorstwie.

Nieprzewidziane wydarzenia – takie jak pożar, choroby kluczowych pracowników, awaria systemu IT – wszystko to może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie firmy. Brak planu zarządzania kryzysowego - może być zatem katastrofalny w skutkach. W najlepszym razie będzie to utrata kilku klientów, w najgorszym – utrata firmy i zakończenie działalności.

Wiedza i umiejętności z zakresu zarządzania kryzysowego są w dzisiejszych czasach wręcz niezbędne. Jakie kroki należy podjąć by zminimalizować potencjalne skutki katastrofy?

Jeśli tworzysz dopiero biznesplan lub tylko myślisz o założeniu własnego biznesu – jesteś w bardziej komfortowej sytuacji – zagrożenia nie dotyczą Cię jeszcze bezpośrednio. Masz zatem możliwość stworzenia na tyle przemyślanego planu rozwoju, który uwzględni także radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, a tym samym umożliwi Ci zminimalizowanie zakłóceń w przyszłej działalności firmy. Będzie dla Twoich klientów, ubezpieczycieli, inwestorów sygnałem, iż firma jest wystarczająco stabilna, aby poradzić sobie ze wszelkimi przeciwnościami losu – a Tobie samemu da przewagę nad konkurencją. 

Niezbędnym jest również zatrudnienie wykwalifikowanej kadry zarządzającej bezpieczeństwem w firmie. Rynek usług edukacyjnych jeszcze do niedawna niewiele miał do zaoferowania zainteresowanym kształceniem w tym zakresie - i nie należy mieć tu na uwadze kursów czy szkoleń z zakresu BHP - ale zdobywanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności na poziomie studiów wyższych. Jedną z pierwszych uczelni, która podjęła się misji kształcenia specjalistycznych kadr zarządzających bezpieczeństwem była WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA. Dziś jej mury opuszczają absolwenci specjalności takich jak np. zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, bezpieczeństwo informacji, BHP czy przywództwo w zarządzaniu bezpieczeństwem. Tworzą oni tym samym unikatową kadrę menedżerów bezpieczeństwa – w odniesieniu do firm, czy instytucji w których są zatrudnieni, ale też w szerszym kontekście społecznym. Do tej roli przygotowują się m.in. w ramach przedmiotów tj.

  • Diagnoza i analiza zagrożeń w społecznościach lokalnych
  • Negocjacje w sytuacjach kryzysowych
  • Organizacja i zarządzanie systemami ratownictwa
  • Psychologia sytuacji kryzysowych
  • Systemy informatyczne w zarządzaniu kryzysowym.
Każda firma – również Twoja – powinna być dobrze przygotowana na wypadek zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji zagrażającej życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników oraz istnieniu samego przedsiębiorstwa.

Podobne artykuły

  1. Zawody przyszłości /

    Jak zostać bioinformatykiem? - unikatowy kierunek w WWSiS we Wrocławiu

    Jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin naukowych jest bioinformatyka. Stanowi ona połączenie biologii z informatyką, które j...

  2. Zawody przyszłości /

    Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?

    Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się r&oac...

  3. Zawody przyszłości /

    Zapotrzebowanie na etycznych hakerów

    Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów. W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys. W związku z wojną w Ukrain...

  4. Zawody przyszłości /

    #womeninscience w WAT

    Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem pracy i rozwoju kariery naukowej wielu kobiet nauki, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewc...

Katalog kierunków