Na PW rusza XII edycja powszechnego internetowego konkursu z matematyki
XII edycja Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich - Matematyka rozpoczęła się 16 listopada na Politechnice Warszawskiej. Konkurs organizuje Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Rozpoczęcie konkursu poprzedzi podpisanie porozumienia o współpracy między Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych PW a Fundacją Rodziny Maciejko, która ufundowała stypendium dla najlepszego laureata konkursu spoza dużego miasta, który podejmie studia na tym Wydziale.
Konkurs jest organizowany od 1999 roku, a jego adresatem są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - przede wszystkim, choć nie wyłącznie, klas maturalnych. Jego celem jest promocja młodych, utalentowanych matematycznie ludzi z całej Polski.
Jak przekonuje prof. Krzysztof Bryś, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali kraju, skierowane przede wszystkim do uczniów z miejscowości odległych od dużych ośrodków, mające z jednej strony pomóc w przygotowaniu się do matury, a z drugiej zachęcić do studiowania kierunków ścisłych.
Spośród laureatów i osób wyróżnionych w poprzednich edycjach Konkursu około 2/3 studiuje lub studiowało na różnych wydziałach Politechniki Warszawskiej.
Konkurs składa się z trzech etapów rozgrywanych poprzez internet oraz finału odbywającego się na Politechnice. Dwa pierwsze etapy polegają na zaznaczeniu właściwych wariantów odpowiedzi w zadaniach podanych na stronie internetowej Konkursu. Zadania są losowane ze specjalnej bazy, opracowanej i stale uzupełnianej przez zespół matematyków z Politechniki Warszawskiej, we współpracy z nauczycielami szkół średnich.
Uczestnik przechodzi do następnego etapu po zdobyciu określonej liczby punktów. W przypadku niepowodzenia może zacząć grę od początku, ponieważ do Konkursu można przystępować dowolną liczbę razy i w dowolnym momencie jego trwania.
W trzecim etapie, który w tej edycji trwa do końca marca 2011 roku, uczestnik losuje zestaw 10 zadań i przesyła je wraz z pełnymi rozwiązaniami tradycyjną pocztą na adres organizatora.
Do finału, który zostanie rozegrany 9 kwietnia 2011 roku na PW przystąpi ok. 150 osób z najlepszymi wynikami z ostatniego etapu. W ciągu trzech godzin będą mieli do rozwiązania pięć zadań. Uroczyste zakończenie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień odbędzie się 10 dni później.
Szczegółowy regulamin oraz informacje na temat poprzednich edycji można znaleźć na stronie: www.konkurs.mini.pw.edu.pl
Sponsorem przedsięwzięcia jest firma Zibi CASIO, a nagrody książkowe fundują: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne oraz Wydawnictwo Naukowe PWN. Konkurs uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz został objęty patronatem Programu Interkl@sa.
Podobne artykuły
-
Konkursy /
III edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - I etap 11. października 2024 r.
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jako wiodąca, specjalistyczna uczelnia logistyczna w Polsce, jest organizatorem III e...
-
Konkursy /
Wyniki 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”
Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego 2024 r. odbył się II etap ko...
-
Konkursy /
Konkurs na tekst i melodię Hymnu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ogłasza konkurs na opracowanie Hymnu Uczelni. Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że jest adresowany do...
-
Konkursy /
Powalczą o indeksy WATu
W pierwszej edycji Konkursu Fizycznego im. prof. Lecha Solarza wzięło udział 414 uczniów z 43 szkół średnich z całej Polski. Do ścisłego...