Rekordowe XV Targi Edukacyjne w Poznaniu
360 wystawców, w tym 280 szkół wszystkich szczebli, bogaty program konferencji, warsztatów i pokazów, konkursy poświęcone ochronie środowiska oraz oferta nowoczesnych pomocy dydaktycznych – to bilans zakończonych 6 marca Targów Edukacyjnych w Poznaniu. XV edycja wydarzenia odbywająca się pod jednym dachem z targami Książka dla Dzieci i Młodzieży, zgromadziła rekordową liczbę 45 tys. zwiedzających.
Edukacyjne know how
Targi Edukacyjne to wspólne przedsięwzięcie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Świętujące w tym roku jubileusz XV-lecia targi to vademecum wiedzy o szkole i edukacji. Podczas wydarzenia adresowanego do uczniów i ich rodziców, pedagogów, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów swoją ofertę zaprezentowały szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne, policealne, instytucje oświatowe i placówki organizujące zajęcia pozalekcyjne, a także szkoły wyższe. W targach uczestniczyło w sumie 60 uczelni z całego kraju i z zagranicy (m. in. Danii, Finlandii, Holandii, Niemiec, Wlk. Brytanii).
Kopalnia praktycznej wiedzy
Największe Targi Edukacyjne w Polsce od lat dostarczają uczniom i ich rodzicom obszernych informacji niezbędnych do świadomego i rzetelnego wyboru dalszej drogi edukacji. Zdobytej tu wiedzy nie znajdzie się w żadnym informatorze, ani na stronie internetowej. Na targach uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z bogatą ofertą szkół, ale także osobiście porozmawiać z uczęszczającymi do nich rówieśnikami i przyszłymi nauczycielami. Interesującą propozycją były również spotkania z przedstawicielami zagranicznych szkół językowych, podczas których uczniowie mogli bezpośrednio zdobyć informacje o kursach m. in. w Niemczech, Francji, Malcie, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.
Zawodowy zawrót głowy
Czy zawód kucharza ma więcej wspólnego ze szkolną stołówką czy raczej z ekskluzywną restauracją? Które profesje budowlane cieszą się największym zainteresowaniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekały w Alei Zawodów, w której informacje o ciekawych profesjach przekazywane były zarówno w teorii, jak i praktyce. Atrakcyjnie prezentowały się również szkoły policealne, które przygotowały szereg interesujących pokazów m. in. ratownictwa medycznego oraz zabiegów kosmetycznych i wizażu.
EKO Edukacja
Prelekcje, warsztaty, pokazy filmowe i konkursy poświęcone ochronie środowiska i gospodarce odpadami to propozycja EKO FORUM, czyli specjalnej przestrzeni, na której prezentowały się instytucje państwowe i pozarządowe związane z edukacją ekologiczną. W ramach „zielonej strefy” Targów Edukacyjnych swoją działalność przybliżały uczniom m.in. Europejskie Towarzystwo Ekorozwoju, Związek Międzygminny PUSZCZA ZIELONKA, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, fundacje, koła naukowe i stowarzyszenia. Przedsięwzięcie koordynował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Konferencje i dyskusje
Na tegorocznych Targach Edukacyjnych szczególną rolę pełniły spotkania i dyskusje poruszające najbardziej aktualne problemy i zagadnienia związane ze szkolnictwem. W ramach bogatego programu spotkań odbyła się m.in. konferencja „Edukacja drogą do społeczeństwa obywatelskiego”, w trakcie której głos zabrali m.in. podsekretarz stanu MEN Mirosław Sielatycki oraz Jacek Strzemieczny, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nad tym, jak zachęcać uczniów do pracy w samorządzie uczniowskim oraz jak rozwijać aktywność młodych ludzi w szkole wspólnie zastanawiali się uczestnicy Forum Samorządów Uczniowskich. W programie nie zabrakło także dyskusji poświęconych kształtowaniu postaw obywatelskich i kształceniu zawodowemu na płaszczyźnie europejskiej.
Szkoła XXI wieku
Integralną częścią targów po raz kolejny był Salon Wyposażenia Szkół , w ramach którego swoją ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy pomocy dydaktycznych, wyposażenia sal lekcyjnych, pracowni językowych, świetlic i placów zabaw. Na przestrzeni wystawienniczej można było znaleźć produkty i rozwiązania pomocne w nauce oraz prawidłowym rozwoju młodego człowieka. W wyposażonej przez wystawców Wzorcowej Klasie odbywały się pokazowe lekcje, warsztaty i prezentacje nowoczesnego sprzętu. W Pracowni Językowej lektorzy wspólnie z uczniami testowali nowoczesne urządzenia wspomagające nauczanie języków obcych. Z kolei miłośnicy piłki nożnej i sportu uczestniczyli w zajęciach na kompleksowo wyposażonym i pełnowymiarowym boisku.
Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kolegium Rektorów Miasta Poznania.
Podobne artykuły
-
Politechnika Krakowska na Krakowskim Salonie Maturzystów - 27 i 28 września 2023 r.
27 i 28 września 2023 r. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w Krakowskim Salonie Maturzystów, który odbędzie się w Au...
-
SGH na targach edukacyjnych w Warszawie - 15-16 marca 2024 r.
Szkoła Główna Handlowa zaprasza na swoje stoisko na największych targach edukacyjnych w Warszawie, które odbędą się 15-16 marca 2024 r....
-
XXVI Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2024” w Katowicach - 19-20 marca 2024 r.
W dniach 19-20 marca 2024 r., godz. 9.00-15.00 odbędzie się kolejna edycja tarów edukacyjnych w Katowicach EDUKACJA 2024, które z pewnoś...
-
Planujesz studia za granicą? Przed nami X Elab Education Expo - największe targi edukacji zagranicznej w Polsce
14 października 2023 w Warszawie odbędzie się Elab Education Expo. To już dziesiąta edycja wydarzenia poświęconego edukacji międzynarodowej i budowani...