Studia podyplomowe nadal gwarancją zatrudnienia i wyższych zarobków
Polacy są mistrzami w podnoszeniu kwalifikacji. W 2010 r. studia podyplomowe ukończyło niemal 200 tys. osób. Już od kilku lat za ich kształcenie płaci Unia Europejska. Za środki z Brukseli dofinansowane są nawet bardzo specjalistyczne kierunki i specjalności np. podologia czy też kosmetologia.
Anna Pierzynowska w ubiegłym roku ukończyła dodatkowe studia w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Koszt zajęć w 80 proc. dofinansowała Unia Europejska, za naukę Pierzynowska zapłaciła jedynie kilkaset złotych. – Branża kosmetyczna zmienia się na tyle szybko, że cały czas należy się doskonalić. Informacje, które zdobyłam w czasie studiów są przeze mnie wykorzystywane w codziennej pracy – mówi Pierzynowska.
Z danych GUS wynika, że od kilku lat liczba słuchaczy na studiach podyplomowych zwiększa się o ponad 10 proc. rocznie. W roku 2009/2010 na różnych kierunkach podyplomowych studiowało ponad 194 tys. osób. To o ponad 20 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim. Największym zainteresowaniem cieszą się specjalizacje, które dają studentom określone uprawnienia. W rankingu najpopularniejszych kierunków od lat wygrywają programy związane z prawem, np. Unii Europejskiej, pracy, autorskim czy systemem prawnym Stanów Zjednoczonych, oraz studia dokształcające przyszłych pracowników firm szkoleniowych czy też księgowych. Obok tych dotyczących paragrafów i kodeksów równie dużą popularnością cieszą się studia związane z medycyną, również estetyczną czy też farmacją.
Według Tomasza Jakóbczaka, kierownika projektu „Edukacja dla nowoczesnej kosmetologii”, który jest realizowany w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia podnoszenie kwalifikacji jest najlepszą receptą na kryzys. - Jeszcze kilka lat temu byliśmy przygotowywani do pracy na całe życie, dziś chcąc się utrzymać na rynku, musimy się dokształcać – zauważa Jakóbczak.
Uczelnia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi studia z zakresu podologii kosmetycznej, wiedzy o kosmetykach i suplementach diety oraz stosowanie, wytwarzanie i ocena wyrobów kosmetycznych. Studia te są związane z profilem samej Uczelni, która już od ponad 10 lat kształci specjalistów w zakresie kosmetologii oraz wytwarzania i oceny kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej.
WSZKiPZ, która mieści się w Warszawie przy ul. Podwale 13 ma swojej ofercie nie tylko dofinansowane studia, ale także bezpłatne specjalistyczne szkolenia m.in. z zakresu technik manualnych w Wellness&Spa, metod aparaturowych w kosmetologii pielęgnacyjnej czy też wiedzy o kosmetykach dla lekarzy i farmaceutów. Łącznie placówka ta na organizacje seminariów, szkoleń oraz studia podyplomowe z różnych unijnych funduszy uzyskała ok. 5 mln zł.
Kierunki te, choć są bardzo specjalistyczne przyciągają coraz więcej studentów. W czasie pierwszej edycji do WSZKiPZ zgłosiło się 65 osób, rok później było ich już 120. - Duży wzrost zainteresowania studiami podyplomowymi to tendencja obecna w całej Europie – uważa Janusz Lewandowski, kanclerz WSZKiPZ. – Uczelnia tworząc studia podyplomowe na tych kierunkach odpowiedziała na zapotrzebowanie rynku, na którym nadal brakuje specjalistów z tych dziedzin – dodaje Lewandowski.
Z Kanclerzem warszawskiej Uczelni zgadza się Elżbieta Szczepańska, która kończyła podologię kosmetyczną. – Studia takie pogłębiają wiedzę w określonych dziedzinach. Bez nich nie miałabym szansy zweryfikowania swojej umiejętności oraz uczestniczeniach w zajęciach prowadzonych przez specjalistów - mówi Szczepańska.
Natomiast doradcy zawodowi radzą ostrożność przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów podyplomowych. Według nich ważna jest zbieżność obranego kierunku z ukończonym kierunkiem studiów magisterskich i już posiadanymi kwalifikacjami. Według nich obecnie, kiedy sytuacja na rynku pracy nadal jest niestabilna dodatkowe wykształcenie powinno pomóc w doskonaleniu warsztatu zawodowego.
Więcej o studiach podyplomowych na stronie kosmetyka.edu.pl
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...