Studiuj z myślą o przyszłości w SWPS w Poznaniu
Energetyka odnawialna jest stosunkowo nowym sektorem gospodarki, o dynamicznym rozwoju. Istotność i ważność tej gałęzi energetyki wynika z sytuacji energetycznej świata, w tym także Polski. Rozwój energetyki odnawialnej wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz budową urządzeń rozproszonej energetyki (URE). Wychodząc naprzeciw tym potrzebom poznański wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uruchamia na kierunku gospodarka przestrzenna (studia inżynierskie) specjalność planowanie dla potrzeb odnawialnych źródeł energii.
Energetyka odnawialna jest stosunkowo nowym sektorem gospodarki, o dynamicznym rozwoju. Istotność i ważność tej gałęzi energetyki wynika z sytuacji energetycznej świata, w tym także Polski. Rozwój energetyki odnawialnej wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz budową urządzeń rozproszonej energetyki (URE). W Polsce na poziomie szkół wyższych nie prowadzi się kształcenia zawodowego dla potrzeb OZE i URE. Również w Europie brak programów kształcenia w tej dziedzinie. W kraju prowadzone są jedynie, sporadycznie, studia podyplomowe i szkolenia dla inżynierów. Brak natomiast programów nauczania od podstaw, szczególnie dla projektantów, bankowców i decydentów.
Kształcenie dla potrzeb OZE – studia w SWPS w Poznaniu!
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom poznański wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uruchamia na kierunku gospodarka przestrzenna (studia inżynierskie) specjalność planowanie dla potrzeb odnawialnych źródeł energii. Studia 7-semestralne mają służyć nabyciu specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie: planowania przestrzennego dla potrzeb OZE, zarządzania projektami w OZE, zarządzania rynkiem energii odnawialnej oraz zasad projektowania i finansowania urządzeń energetyki rozproszonej.
Zalety OZE
Głównymi rodzajami odnawialnych źródeł energii są: biomasa, energia wody, wnętrza ziemi, wiatru oraz słońca. Urządzenia rozproszonej energetyki to przede wszystkim różnego rodzaju elektrownie wykorzystujące OZE. Warto pamiętać o licznych korzyściach wynikających z wykorzystania OZE – przypomina dr Zdzisław Kamiński – wykładowca SWPS na kierunku gospodarka przestrzenna. Są nimi m.in.: nieszkodliwość dla środowiska przyrodniczego, gdyż nie powodują wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze, niewyczerpywalność zasobów, niskie ceny produkcji energii, redukcja nadwyżek produkcyjnych w rolnictwie, wzrost zatrudnienia, uniezależnienie od importu paliw, możliwość zagospodarowania nieużytków oraz względy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
OZE w Europie i Polsce
Unia Europejska przyjęła własne postanowienia związane z rozwojem energetyki odnawialnej, odnotowane w Białej Księdze „Energia dla przyszłości – odnawialne źródła energii”.
Kraje europejskie wykorzystują głównie energię wiatru, słońca oraz rozwijają małą energetykę wodną. Polska pozostaje w tyle za innymi krajami UE w wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Unia Europejska wymaga od Polski poważnego wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju oraz realizacji ustaleń Pakietu Klimatycznego KE. Według optymistycznych szacunków obecnie w Polsce 7% produkcji energii pochodzi z OZE. Unia Europejska żąda znacznie więcej. Zgodnie z projektem Polityki Energetycznej Państwa do roku 2030 i regulacjami unijnymi do 2020 roku około 15% całkowitego zużycia energii w Polsce powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. Jest to bardzo ambitny cel.
PAP donosi, że w resorcie rolnictwa 1 lipca br. z inicjatywy ministra rolnictwa RP oraz wiceprezesa PAN został powołany zespół ds. rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. Jego zadaniem jest opracowanie modelowych rozwiązań pozwalających na wytwarzanie energii ze szczególnym uwzględnieniem biomasy, energii wiatru oraz energii słonecznej ( chodzi głównie o ograniczenie emisji dwutlenku węgla). Uważa się, że w Polsce największy potencjał rozwojowy mają energetyka geotermalna, słoneczna oraz energia biomasy. Mniejsze znaczenie przypisuje się zasobom wody i wiatru. Mimo to Polska ma znaczne zasoby energii odnawialnej. Ogromną szansą dla Polski jest wykorzystanie biomasy (drewna, słomy, pozostałości rolniczych) do produkcji energii. Tego rodzaju surowca nigdy nie zabraknie. Najwięcej energii odnawialnej w Polsce produkują województwa pomorskie i kujawska-pomorskie. Jedne z największych złóż geotermalnych występują na Podhalu.
Zapotrzebowanie na specjalistów
Można zatem z całą pewnością założyć, że dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na dobrze wykształconych specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii. Specjaliści ci znajdą pracę w biurach i pracowniach projektowych, podmiotach gospodarczych realizujących inwestycje energetyczne, biurach konsultingowych, jednostkach samorządowych i szeregu innych.
Więcej na temat tej specjalizacji na kierunku gospodarka przestrzenna znajduje się na stronie
www.swps.pl
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...