Studia po 30-tce? Dlaczego nie!
Czy nie jest za późno, jak będę traktowany, czy sobie poradzę? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie osoby po 30-tce chcące podjąć studia. Pełni obaw podejmują się tego wyzwania, z sukcesem godząc czas nauki z domem, rodziną i pracą zawodową.
Dla kogo te studia?
Z roku na rok grupa studentów po 30-stce stale się powiększa. Coraz więcej dojrzałych i pracujących już zawodowo osób chce poszerzać swoje kwalifikacje, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności. Wśród żaków z tej grupy wiekowej są tacy, których motywacją do podjęcia studiów jest sytuacja zawodowa np. nowe przepisy, które wymagają potwierdzenia kwalifikacji. Innymi kieruje chęć zdobycia nowych doświadczeń i rozwijania zainteresowań, o których zawsze marzyli. Jedni i drudzy przyznają, że wybór studiów w dojrzałym wieku jest z pewnością bardziej świadomy. Studenci wiedzą, czego chcą, co ich interesuje i w jakim kierunku chcą się rozwijać. Ich zdaniem na naukę nigdy nie jest za późno, choć przyznają, że nie łatwo jest pogodzić studia z życiem rodzinnym i pracą zawodową.
- W moim przypadku praca zawodowa w żaden sposób nie pokrywa się z kierunkiem studiów, dostarcza mi natomiast czegoś bardziej cennego, niż tylko przygotowanie zawodowe: daje mi poczucie perfekcyjnego rozumienia mechanizmów, które zachodzą co dzień w tak szalonym, szybkim i konsumpcyjnym świecie – mówi Maciej Szafarz (rocz. 1975) student pedagogiki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. - Wykształcenie to nie tylko zawód, wykształcenie to świadomość, że można, że bariery są dla mało ambitnych, że działanie to ogromna satysfakcja - jakże odległa marazmowi.
Dojrzały student = sukces
Jak twierdzą specjaliści wiek 30+ jest najlepszym okresem na naukę, gdyż właśnie w tym wieku zdolności przyswajania i stosowania wiedzy są na najwyższym poziomie! Jest to okres, w którym człowiek znajduje się w pełni sił fizycznych i sprawności intelektualnej, samodzielności życiowej, twórczej ekspresji. Na tym etapie życia podejmuje najważniejsze decyzje, ustala swoje miejsce w społeczeństwie, rozpoczyna karierę zawodową, często osiągając w niej punkt kulminacyjny.
- Dorośli są zazwyczaj, bardziej niż dzieci i młodzież, samodzielni w swojej edukacji, lepiej zdyscyplinowani,. Posiadają umiejętność uczenia się, potrafią samodzielnie planować swoją edukację, organizować czas pracy, korzystać z zajęć, prowadzić notatki, dlatego, żeby potem nie tracić czasu na ich przepisywania, czy uzupełnianie – mówi dr Elżbieta Woźnicka dziekan kierunku pedagogika AHE.
W trakcie studiów potrafią korzystać ze swojego doświadczenia. Nauka przychodzi im często łatwiej niż osobom młodszym, ponieważ treści teoretyczne przekazywane podczas zajęć potrafią odnieść do swoich doświadczeń, praktyki, przez co szybciej przyswajają dany materiał. Tak komentuje to Sławomir Jagiełło (rocz. 1965) student politologii AHE w Łodzi: - Studiując politologię - czyli naukę w pewnym sensie interdyscyplinarną - odnoszę wrażenie, że nie bez znaczenia dla przyswajania wiedzy jest moje doświadczenie dotyczące wydarzeń sprzed 20., 30. lat, doświadczonych z bliska. Wydarzeń będących dla mnie osobistym doznaniem, w przeciwieństwie do dzisiejszych 20-latków, dla których będą wyłącznie opowiedzianą historią.
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...