Nowość na Wydziale Artystycznym AHE – Art Directing
Art Directing to nowa specjalność na kierunku Grafika w łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Co kryje się pod anglojęzyczną nazwą specjalności – dowiecie się z wywiadu z dziekanem Wydziału Artystycznego AHE, prof. Leszkiem Szurkowskim.
Kamil Fibak: Czy mógłby nam Pan wyjaśnić, czym jest Art Directing?
Prof. Leszek Szurkowski: Art Directing, czyli kierownictwo artystyczne, to wiedza i specyficzne umiejętności oraz sposoby potrzebne do przygotowania, nadzorowania i realizacji projektu w dziedzinie komunikacji wizualnej. Art Director (AD) to osoba, która określa, unifikuje i kieruje realizacją wybranej wizji projektu uzgodnionego z dyrektorem kreatywnym (Creative Director, CD) i klientem. Art Director podejmuje decyzje dotyczące stylu, dobiera elementy wizualne (typografię, materiał ilustracyjny, fotografie, wideo, film etc.) i treściowe, decyduje, w jakim medium i w jaki sposób dany projekt będzie realizowany i produkowany. Często AD pracuje w zespole składającym się z pisarza (copywriter), grafika, ilustratora, fotografa, informatyka i specjalisty od produkcji w wybranych mediach. Ważną cechą, którą powinien posiadać AD, jest umiejętność dobrania odpowiedniego zespołu kreatywnego (creative team) i realizacyjnego (production team) oraz egzekwowania założeń projektowych (design directives) w danym czasie (deadlines).
K.F.: Dyrektor artystyczny, czyli lider. Czy każdy może nim zostać? Jakie predyspozycje powinien posiadać przyszły student Art Directingu?
L.Sz.: AD nie powinien być sfrustrowanym, niedoszłym artystą, lecz osobą o dużej wiedzy, erudycji, wizjonerem umiejącym realizować idee, pracując w zespole, w każdych warunkach. Można powiedzieć że AD powinien być w „wszechstronnym specjalistą".
K.F.: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do oferty edukacyjnej specjalność Art Directing. To wielkie wyzwanie…
L.Sz.: Tak, w Polsce wiele osób pracuje na stanowiskach AD. Bardzo często są to osoby po studiach marketingu, bez podstawowej wiedzy o komunikacji wizualnej i produkcji w mediach. Brakuje edukacji, wiedzy i standardów oraz tradycji, która pozwoliłaby kształcić profesjonalistów w tej dziedzinie.
K.F.: Czy Art Director to zawód poszukiwany dziś na rynku pracy?
L.Sz.: To zawód, który istnieje. Jako AD pracują ludzie z mniejszym lub większym doświadczeniem i praktyką, ale większość z nich nie może powiedzieć, że jest zawodowym, wykształconym w tej dziedzinie AD. Brakuje zaplecza edukacyjnego potrzebnego do ustanowienia standardów zawodowych, które w przyszłości podniosą rangę i status tego zawodu.
K.F.: W jaki sposób student Art Directingu będzie zgłębiał tajniki zawodu? Czy przewidują Państwo specjalny program, z wieloma elementami praktyki artystycznej i organizacyjnej?
L.Sz.: Grupy studentów będą tworzyły zespoły kreatywne i realizacyjne działające w realnych warunkach dotyczących wszystkich etapów realizacji projektu. Zespoły będą pracować w porozumieniu z dyrektorem kreatywnym oraz wirtualnym klientem (np. działy AHE, ale również realni klienci zewnętrzni). Zakończenie projektu i wprowadzenie go w życie będzie podstawą do zaliczania na koniec roku. Równoległym celem jest zbudowanie portfolio AHE, które będzie ofertą uczelni dla studentów i organizacji lub. AHE w Łodzi jest uczelnią z wizją. Myślę, że dzięki temu mamy szansę na realizację takich założeń.
K.F.: A jakie zadania i projekty czekają absolwentów specjalności Art Directing? Gdzie student kończący tę specjalność będzie mógł wykorzystać umiejętności, których nauczył się w czasie studiów?
L.Sz.: Każda agencja reklamowa, PR, wydawnictwo, teatr, studio filmowe, instytucja kulturalna, wydział promocji miasta, ministerstwa, galeria i muzeum etc. powinna mieć przede wszystkim dyrektora kreatywnego i w zależności od potrzeb jednego lub więcej AD. To są miejsca, w których powinien działać dobrze wykształcony i przygotowany praktycznie AD.
>>Pełny tekst wywiadu<<
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...