Co zyskają studenci dzięki reformie szkolnictwa wyższego
1 października 2011 roku weszła w życie reforma szkolnictwa wyższego. Co to oznacza dla studentów? Postaramy się przybliżyć wam podstawowe założenia reformy, te które dotyczą was - maturzystów i studentów - bezpośrednio.
Główne hasła reformy to nowoczesny system kształcenia, więcej praw dla studentów, uproszczenie ścieżki kariery akademickiej oraz integracja uczelni z gospodarką i dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Jak te hasła przełożą się na wasze studencie życie i waszą przyszłość?
Czas podpisać umowy
Od 1 października wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne mają obowiązek podpisania umowy ze studentem. Umowa daje ochronę szczególnie wobec niewłaściwe wprowadzanych zobowiązań finansowych. Bezpłatne usługi dla wszystkich studentów (uczelni publicznych i niepublicznych) wymienione są w katalogu. Od 1 stycznia 2012 roku uczelnia nie będzie mogła żądać od studentów dodatkowych opłat za egzaminy, egzaminy dyplomowe, poprawkowe i komisyjne, wpis na kolejny semestr i rok studiów czy wydanie suplementu do dyplomu.
Drugi kierunek bezpłatnie tylko dla najlepszych
Kolejna zmiana dotyczy drugiego kierunku studiów, który do tej pory pozostawał bezpłatny. Ostatnia szansa na podjęcie drugiego kierunku studiów to obecny rok akademicki. Zmiany dotyczące dostępu do bezpłatnego drugiego kierunku studiów wejdą w życie dopiero za rok – 1 października 2012. Od tego momentu kryterium decydującym o mozliwości podjęcia drugiego kierunku bezpłatnie będą wyniki w nauce. Dodatkowo studenci będą mogli decydować się na całkowicie bezpłatne interdyscyplinarne studia (np. dwa kierunki w jednym programie).
Ulga komunikacyjna i stypednia socjalne
Od początku 2011 roku obowiązuje ulga komunikacyjna w wysokości 51%. Od stycznia 2012 roku będą mogli korzystać z niej doktoranci i wszyscy studenci między I a II stopniem studiów. Już w roku akademickim 2011/2012 znaczenie więcej studentów (nawet o 50 tys. więcej) będzie mogło uzyskać stypendium socjalne. Podwyższenie progu dochodów w przyznawaniu tego wsparcia oraz zwiększenie puli środków na ten cel sprawi, że stypendia socjalne będą łatwiej dostępne i wyższe.
Stypendia dla najlepszych nie tylko za wyniki w nauce
Studenci, a teraz także doktoranci będą mogli uzyskać stypendium ministra, a wkrótce „Diamentowy Grant”, który pozwoli na finansowanie badań prowadzących nawet wprost po licencjacie do doktoratu. Stypendia rektora będą otrzymywać dobrzy studenci, a kryteria, które muszą być spełnione przy ich otrzymywaniu określają uczelnie w porozumieniu z samorządem studenckim. Zmiany pozwolą docenić studentów za wyniki w nauce, a także – jeśli tak zostanie przyjęte w uczelni – inne osiągnięcia.Dodatkowo wielu studentów otrzymuje już stypendia na kierunkach zamawianych w wysokości nawet 1000 zł miesięcznie. Liczba tych stypendiów wzrośnie także w nowym roku akademickim.
Nowy model kształcenia - nowe kierunki, nowe programy
Dzięki zmianom zwiększy się autonomia programowa szkół wyższych. Likwidacji ulegną sztywne centralne standardy kształcenia, a uczelnie zyskają swobodę w tworzeniu nowych autorskich kierunków studiów. Programy będą tworzone przy wsparciu autorytetów naukowych, pracodawców i ekspertów w dziedzinie gospodarki. Nowe mechanizmy wprowadzane są w oparciu o funkcjonujące w Europie tzw. Ramy Kwalifikacji. Dzięki Krajowym Ramom Kwalifikacji (KRK) dyplomy polskich uczelni będą mogły być porównywane z dyplomami z innych krajów europejskich.
Więcej funduszy na badania dla najlepszych
Ponadto dodatkowe finansowanie szkolnictwa wyższego w większym stopniu będzie zależeć od jakości kształcenia studentów i badań naukowych. Coraz więcej funduszy będzie rozdzielanych w drodze konkursów i kierowanych do najlepszych jednostek. Ponadto dodatkowe środki będą otrzymywać najlepsze uczelnie publiczne i niepubliczne, które uzyskają status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Dodatkowe środki trafią do wybitnych uczonych, młodych naukowców, doktorantów i studentów.
Połączenie uczelni z gospodarką - łatwiej na rynku pracy
Dzięki zmianom zwiększy się także integracja uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Uczelnie będą zobowiązane do opracowania i wprowadzenia regulaminów własności intelektualnej oraz przyjęcia zasad komercjalizacji wyników badań naukowych. Szkoły zyskają możliwość kształcenia studentów przy udziale pracodawcy bądź na jego zamówienie. Do tworzenia programów studiów o profilu praktycznym będą mogły zostać włączone osoby reprezentujące organizacje społeczne, gospodarcze i publiczne. Wprowadzony został także obowiązek monitorowania losów zawodowych absolwentów, co pomoże w dostosowaniu oferty kształcenia do rynku pracy. Powołany będzie także Rzecznik Praw Absolwenta, który pracować będzie nad zmniejszaniem barier w dostępie do pracy zawodowej.
Wszyscy studenci, naukowcy mogą kierować zapytania w sprawie reformy na adres reforma@nauka.gov.pl
Na podstawie informacji MNiSW
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...