Jeden Erasmus dla wszystkich
Siedem dotychczasowych programów edukacyjnych zastąpi program „Erasmus dla wszystkich” zaproponowany w listopadzie 2011 r. przez Komisję Europejską. Zdaniem KE ma to znacznie ułatwić dostęp do unijnych środków.
W poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowało konsultacje w sprawie programu „Erasmus dla wszystkich". MEN zbiera opinie instytucji edukacyjnych i pozarządowych na temat opracowanych przez Komisję Europejską założeń programu.
"Erasmus dla wszystkich" skupi siedem istniejących w obecnym budżecie UE programów edukacyjnych, takich jak program wymiany studentów i nauczycieli Erasmus Mundus i program szkoleń zawodowych Leonardo da Vinci.
Jest kolejnym programem, po pakiecie infrastrukturalnym i wspólnej polityce rolnej, proponowanym przez Komisję Europejską w ramach planowania wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Pieniądze zaproponowane przez KE na realizację programu, sięgające 19 mld euro, zostaną zainwestowane w wymiany studentów, stażystów, uczniów szkół średnich, młodych sportowców a także nauczycieli. Unijne środki mają również sfinansować pobyt za granicą młodzieży już pracującej.
Erasmus ma także wspierać finansowo nauczycieli i młodych pracowników, którzy chcieliby uczyć lub szkolić innych za granicą. W ciągu siedmiu lat trwania programu ma to umożliwić wyjazd około 1 mln młodych osób, w porównaniu z 600 tys. obecnie. Proponowane środki mają też opłacić staże w firmach zagranicznych dla 700 tys. młodych ludzi.
KE proponuje uruchomienie, w ramach Erasmusa, nowego systemu grantów dla studentów studiów magisterskich. Mają one im pomóc w opłaceniu studiów za granicą. Granty będą dofinansowywane przez Europejski Bank Inwestycyjny. Zdaniem KE może z nich skorzystać 330 tys. studentów.
Celem programu jest również - podkreśla KE - zmniejszenie liczby uczniów porzucających naukę zbyt wcześnie, z 14 proc. obecnie, do mniej niż 10 proc. w 2020 roku. Dlatego środki z Erasmusa będą przeznaczone także na modernizację europejskiego szkolnictwa, zarówno ogólnego jak i zawodowego.
Według danych KE od 2007 roku unijne stypendia na studia i szkolenia za granicą co roku otrzymuje średnio 400 tys. studentów. Nowe środki pozwolą podwoić ich liczbę.
Zaproponowany przez KE nowy program skrytykował Związek Studentów Europejskich. Zdaniem Związku, granty na studia są wciąż za niskie, a nowy system gwarancji kredytów może utrudnić studia za granicą.
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...