Program Top 500 w oczach pracownika ZUT
W ramach programu stażowo-szkoleniowego Top 500 Innovators Science–Management–Commercialization, organizowanego i finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przez dwa miesiące, od 15 października do 15 grudnia 2011 roku przebywałem na jednym z najlepszych, według Listy Szanghajskiej, uniwersytetów na świecie – Uniwersytecie Stanforda.
Była to pierwsza, pilotażowa edycja tego programu zakładającego wysłanie do 2015 r. na dwumiesięczne staże do najlepszych uniwersytetów 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Podczas rekrutacji do pierwszej edycji programu spośród 280 kandydatów zakwalifikowano 40 osób, w tym trójkę z ZUT: dr. inż. Przemysława Korytkowskiego (WI), dr. inż. Piotra Sulikowskiego (WI) oraz mgr. inż. Rafała Ślusarczyka (RCiTT).
Celem programu Top 500 Innovators jest podniesienie kwalifikacji polskich kadr w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników aby zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki.
Uniwersytet Stanforda jest uczelnią prywatną, studiuje tam około 15 tys. studentów, a pracuje około 1900 naukowców i pracowników dydaktycznych. Budżet Stanfordu to 3,8 mld USD z czego 1,15 mld USD przeznaczono na prowadzenie badań naukowych. Badania naukowe finansowane są w 83,5 proc. funduszami rządowymi. Uniwersytet Stanforda leży w samym sercu Doliny Krzemowej, można wręcz powiedzieć, że Dolina Krzemowa powstała właśnie dzięki Stanfordowi. Jedną z pierwszych firm wysokich technologii w tej części Kalifornii była firma HP, założona przez dwóch absolwentów Stanfordu – Williama Hewletta i Davea Packarda. Wśród innych znanych absolwentów są założyciele Yahoo, Cisco, Silicon Graphics czy Googla.
W ramach programu Top 500 Innovators uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu: pracy w grupach, kreatywnego myślenia, finansowania młodych przedsiębiorstw (tzw. start-upów), zasad komercjalizacji wiedzy, ochrony praw autorskich i amerykańskiego systemu patentowego oraz przedsiębiorczości. Zajęcia teoretyczne uzupełniły wizyty w firmach (Google, Cisco, KLA-Tencor, Exponent, NASA) oraz laboratoriach uczelnianych (Design School, Center for Automotive Research, SLAC National Accelerator Laboratory).
Większość wykładowców miała duże doświadczenie biznesowe, pracę na uczelni można łączyć z prowadzeniem firmy lub pracą konsultanta. Uniwersytet Stanforda pozwala w ramach etatu przeznaczać jeden dzień w tygodniu na świadczenie usług konsultingowych.
Najlepszym przykładem łączenia kariery akademickiej i biznesowej jest prezydent Uniwersytetu Stanforda prof. John L. Hennessy, który w czasie urlopu naukowego założył firmę MIPS Technologies Inc. (notowana na giełdzie NASDAQ). Firmę MIPS Technologies założył w celu komercjalizacji prowadzonych badań naukowych nad procesorami z architekturą RISC.
W wyniku odbytego stażu uzyskaliśmy wiedzę na temat: kultury przedsiębiorczości Doliny Krzemowej, zasad prowadzenia start-upów, źródeł i rodzajów kapitału, który może pozyskać start-up, zasad prowadzenia rozmów z potencjalnymi inwestorami, zasad licencjonowania wyników badań naukowych na Uniwersytecie Stanforda oraz praw i obowiązków pracowników naukowych uniwersytetu w kontekście komercjalizacji wyników badań naukowych.
Uniwersytet Stanforda wspiera przedsiębiorczość wśród studentów i pracowników naukowych, prowadząc wiele programów (m.in. Design School, Stanford Technology Ventures Program). Studenci w ramach jednego z kursów pracują w grupach nad rozwiązaniem życiowych problemów, opracowaniem konkretnych produktów lub usług. Co tydzień odbywają się seminaria pod hasłem Entrepreneur talk. Są to godzinne wystąpienia liderów biznesu (m.in. Mark Zuckerberg, Larry Page, Guy Kawasaki, Reid Hoffman).
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...