Więcej chętnych na kierunkach ścisłych i przyrodniczych
Prawie cztery osoby ubiegały się przed rokiem o jedno miejsce na uczelniach technicznych. Na uniwersytetach było 3,3 kandydata na miejsce. W kończącym się roku akademickim na pierwszym roku studiów matematycznych, przyrodniczych i technicznych było 130 tys. studentów. W tym roku ma być podobnie. Zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to zasługa kierunków zamiawianych.
Tym bardziej jest to imponujący wynik, że w tym czasie ogólna liczba studentów na pierwszych latach spadła o 72 tys., głównie z powodu niżu demograficznego - powiedziała we wtorek minister nauki Barbara Kudrycka.
W ubiegłym roku 31,45 proc. wszystkich osób rozpoczynających naukę na polskich uczelniach wybrało kierunki matematyczne, techniczne lub przyrodnicze.
Według resortu, takie rezultaty daje program kierunków zamawianych, w którym uczelnie dostają dodatkowe pieniądze na przyjęcie większej liczby studentów na kierunki w dziedzinach ważnych dla gospodarki. Najlepsi spośród studentów tych kierunków otrzymują stypendium - średnio 1000 zł miesięcznie.
Na liście 20 najpopularniejszych kierunków studiów aż jedna trzecia to kierunki ścisłe i techniczne. Popularność niektórych kierunków wzrosła dwukrotnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba kandydatów na kierunku informatyka wzrosła o ponad 46 proc., na kierunku mechanika i budowa maszyn - o ponad 120 proc., a kierunku budownictwo - o prawie 180 proc. - informuje ministerstwo.
Minister nauki przypomniała, że pierwszy rocznik, objęty programem kierunków zamawianych ukończył właśnie studia licencjackie lub inżynierskie. Absolwentów jest 3,6 tys. Z informacji, które przedstawiła, wynika, że stypendia motywowały ich do nauki. Pomagały też zajęcia wyrównawcze i dodatkowe elementy programu, takie jak udział w konferencjach, spotkania z wybitnymi profesorami lub zajęcia multimedialne.
Wskaźnik ukończenia studiów na kierunkach zamawianych wyniósł ponad 80 proc., a trzeba pamiętać, że nie są to łatwe studia. Na podobnych kierunkach, nie objętych programem kierunków zamawianych, wskaźnik ten był niższy - podkreśliła Kudrycka.
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...