Logistycy w Polsce - wykształcenie i zarobki
Zawód logistyka kojarzymy z transportem, jednak logistycy potrzebni są nie tylko w tej branży, ale także w budownictwie, motoryzacji, elektronice, energetyce i innych obszarach. Krótko rzecz ujmując - tam gdzie jest produkcja lub sprzedaż, potrzebny jest logistyk. Jakie wynagrodzenia i benefity są oferowane specjalistom i menedżerom z zakresu logistyki? Jaka ścieżka kariery jest najbardziej atrakcyjna? Jakie umiejętności są standardem, a jakie pozwolą się wyróżnić na rynku pracy? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania Antal International "Logistycy w Polsce".
Wykształcenie i umiejętności logistyków
Zdecydowana większość uczesticzących w badaniu logistyków (93%) ma wykształcenie wyższe. W tym 43% logistyków legitymuje się wykształceniem kierunkowe w obszarze TSL (transport, spedycja, logistyka), 32% ukończyło studia podyplomowe na tym kierunku. 36% zadeklarowało edukację w innym obszarze niż TSL. Niewielki odsetek badanych (7%) posiada dyplom MBA.
Prawie każdy logistyk (91%) w swojej codziennej pracy wykorzystuje program Excel. Ponad połowa (59%) badanych deklaruje też pracę na systemie SAP. Nikt z respondentów nie wykorzystuje systemu Paragonu – specjalistycznego systemu zarządzania w transporcie, wykorzystywanego głównie w firmach dystrybucyjnych. Program ten popularniejszy jest w Wielkiej Brytanii, natomiast na rynku polskim korzysta z niego tylko kilka firm.
Znajomość języków obcych jest wśród logistyków powszechna. Najwięcej logistyków zna j. angielski (97%). Co trzeci badany zna j. niemiecki oraz j. rosyjski.
Znajomość języków obcych odzwierciedla się w ich wykorzystywaniu podczas codziennej pracy. Jednak mniej niż połowa logistyków, jeśli zna dany język wykorzystuje go w codziennej pracy. Dotyczy to szczególnie osób ze znajomością niemieckiego i rosyjskiego. Języki te głównie wykorzystywane są przez spedytorów działających na rynku niemieckim i rynkach wschodnich. Język niemiecki pożądany i wykorzystywany jest często w firmach produkcyjny powiązanych z branżą motoryzacyjną.
Większość badanych (42%) odpowiada za działania na rynku krajowym. Co trzeci respondent za działania na rynku światowym, a co czwarty – europejskim.
Warunki zatrudnienia i plany na przyszłość
59% logistyków planuje w przeciągu najbliższych miesięcy zmienić pracę, a 41% wiąże swoje plany rozwoju kariery z obecnym miejscem pracy. Wysoka mobilność pracowników obszaru logistyki świadczy o chęci podejmowaniu nowych wyzwań zawodowych i niskim stopniu związania z obecnym pracodawcą przez większość badanych.
Do najczęściej satysfakcjonujących warunków zatrudnienia logistyków należy: lokalizacja (75%), stabilność zatrudnienia (58%) oraz work-life balance (48%). Natomiast najczęściej niezadowolenie budzi: wysokość wynagrodzenia (56%), możliwości szkolenia (56%) oraz styl zarządzania i kultura organizacyjna (55%).
Do najczęściej gwarantowanych logistykom benefitów należy służbowy laptop i telefon (67%) oraz opieka medyczna (50%). Stosunkowo często mają oni do swojej dyspozycji samochód służbowy (42%).
Zarobki w logistyce
Zarobki logistyków wypadają korzystnie na tle innych zawodów. Prawie co czwarty badany zarabia pomiędzy 5 000 a 7 000 PLN brutto miesięcznie. Stosunkowo wysoki odsetek respondentów (21%) otrzymuje wynagrodzenie zawierające się w najniższym z podanych przedziałów tzn. do 5 000 PLN brutto miesięcznie. Zarobki 5% logistyków przekraczają 20 000 PLN brutto miesięcznie.
Badanie Antal International Logistycy w Polsce przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 17-24.09.2012. W badaniu udział wzięło 142 respondentów z Polski, w tym 20% kobiet i 80% mężczyzn. 26% respondentów to specjaliści, 6% koordynatorzy, a 68% - menedżerowie. Badanie było anonimowe. Badanie zostało przeprowadzone pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki.
Podobne artykuły
-
Zaczynają kodować w podstawówce, magistrami nie zostają - wyniki badania programistów
Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat. 3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wy...
-
Wynagrodzenia w polskim górnictwie
Grudzień jest radosnym miesiącem dla górników, nie tylko z powodu świętowania Barbórki, ale i najwyższych w roku wynagrodzeń, kt&...
-
Zarobki inżynierów zależne od branży
Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ek...
-
Rynek pracy: języki obce w cenie
- Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi - przyznaje ekspert agencji za...