Zaprogramowali swoją przyszłość
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zakończone w sobotę Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Małopolsce. W trakcie trzech dni Halę Targową przy ul. Centralnej 41 A odwiedziło ponad 15 tysięcy młodych osób – gimnazjalistów, licealistów oraz studentów. Ofertę zaprezentowało blisko 200 wystawców, wśród których znalazły się średnie szkoły zawodowe, licea oraz Uczelnie z Polski i zagranicy.
Serwis kierunkistudiow.pl objął patronat medialny nad imprezą.
– Przyjechałam z daleka, ze Skały. Jestem mile zaskoczona bogatą ofertą szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych. Targi są bardzo wygodnym narzędziem pomagającym zaplanować przyszłość. Wiele propozycji w jednym miejscu. Ponadto ciekawe jest to, że można zobaczyć na czym w praktyce polegają konkretne zawody – mówiła Karolina Delkowska.
W tym roku do organizowanych od kilkunastu lat przez Firmę Targi w Krakowie Targów Edukacyjnych dołączył, inspirowany zagranicznymi wzorcami (Mundialem Zawodów w Lyonie), Festiwal Zawodów, tworząc unikatowe w skali kraju wydarzenie. Organizatorem Festiwalu był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na specjalnie zaaranżowanych powierzchniach w Centrum Wystawienniczym Targów przedstawiciele zawodowych szkół średnich z Regionu prezentowali swój fach w 7 sektorach: rolno-przetwórczym, społeczno-medycznym, budowlanym, turystyczno-gastronomicznym, informatyczno-eketronicznym, usługowym czy mechaniczno-mechatronicznym.
Wybrać najlepszy kierunek
Kompleksową ofertę edukacyjną zaprezentowały polskie i zagraniczne uczelnie. W tym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w Targach. Największym zainteresowaniem cieszyły się najpopularniejsze kierunki takie jak psychologia, medycyna, prawo ale też europeistyka, studia teologiczne czy kierunki ścisłe. Udział w targach jest dla nas szczególnie korzystny w świetle obecnej reformy maturalnej, która zakłada, że kandydaci dużo wcześniej będą musieli wybrać profil kształcenia. Stąd tłumy gimnazjalistów na Festiwalu Zawodów cieszy nie tylko szkoły średnie, ale i nas – mówiła Alicja Kuciel, z Działu Rekrutacji na Studia z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzięki obecności uczelni zagranicznych, licealiści, którzy wzięli udział w Targach mogli zdobyć wyczerpujące informacje na temat warunków składania aplikacji m.in. na uniwersytety z Belgii, Niemiec, Luksemburga, Słowacji, Holandii czy Ukrainy. Na studentów czekali przedstawiciele instytucji kulturalnych, centrów kształcenia, szkół językowych oraz ośrodków animacji czasu wolnego.
Sztuczki Lionela Messi
Obecne na Targach szkoły prześcigały się w nietypowych formach promocji. Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie na specjalnie przygotowanej scenie czarowali umiejętnościami piłkarskimi, dryblując niczym Lionel Messi, a studenci Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia udzielali nie tylko darmowych porad dietetycznych, ale także badali skórę oraz zapraszali na… relaksujący masaż. Ponadto podczas Targów odbyły się warsztaty mozaiki, szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej oraz pokazy w Muzeobusie dla przyszłych lotników i pracowników służby naziemnej w lotnictwie cywilnym i wojskowym.
– Przyjechałam na Targi, bo tutaj mam możliwość uzyskania informacji o danej szkole od uczniów, którzy są obecni na poszczególnych stoiskach. To chyba najbardziej wiarygodne źródło wiedzy. Sama szukam liceum o profilu biologiczno-chemicznym, ale na 100% jeszcze nie jestem pewna co wybiorę – mówiła Aleksandra Migza z Jangrota.
Na uczniów poszukujących jeszcze swojej drogi do kariery zawodowej, podczas wszystkich 3 dni Targów, czekali wyspecjalizowani doradcy zawodowi gotowi do konsultacji. Projekt Doradztwa Zawodowego zainicjowany został już podczas ubiegłorocznych Targów Edukacyjnych w Krakowie. W tym roku padł jednak swoisty rekord w liczbie udzielonych konsultacji: prawie 700 gimnazjalistów skorzystało z tej formy doradztwa, potwierdzając tym samym potrzebę wspomagania uczniów na tak wczesnym etapie wyboru kierunku kształcenia.
Udana premiera
– Cieszy nas fakt, że zupełnie nowe wydarzenie, oparte na sprawdzonym schemacie Targów Edukacyjnych i wzbogacone wzorcami zachodnioeuropejskich festiwali zawodów spotkało się z tak dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy tłumnie odwiedzili naszą halę. Niezwykle atrakcyjna forma prezentacji poszczególnych zawodów, różnorodna oferta szkół oraz możliwość uczestnictwa w warsztatach i pokazach na poszczególnych stoiskach to kierunek na przyszłość. Widzimy, że uczniowie mają świadomość jak ważny jest wybór odpowiedniego kierunku kształcenia na wczesnym etapie edukacji. Zachęceni ogromną frekwencją chętnie podejmiemy się realizacji 2. edycji wydarzenia – podsumowuje Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.
Podobne artykuły
-
Politechnika Krakowska na Krakowskim Salonie Maturzystów - 27 i 28 września 2023 r.
27 i 28 września 2023 r. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w Krakowskim Salonie Maturzystów, który odbędzie się w Au...
-
SGH na targach edukacyjnych w Warszawie - 15-16 marca 2024 r.
Szkoła Główna Handlowa zaprasza na swoje stoisko na największych targach edukacyjnych w Warszawie, które odbędą się 15-16 marca 2024 r....
-
XXVI Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2024” w Katowicach - 19-20 marca 2024 r.
W dniach 19-20 marca 2024 r., godz. 9.00-15.00 odbędzie się kolejna edycja tarów edukacyjnych w Katowicach EDUKACJA 2024, które z pewnoś...
-
Planujesz studia za granicą? Przed nami X Elab Education Expo - największe targi edukacji zagranicznej w Polsce
14 października 2023 w Warszawie odbędzie się Elab Education Expo. To już dziesiąta edycja wydarzenia poświęconego edukacji międzynarodowej i budowani...