Studia bez granic
Poznańskie Targi Edukacyjne to miejsce szerokiej prezentacji oferty edukacyjnej publicznych i prywatnych, polskich i zagranicznych szkół oraz placówek dydaktycznych na różnych poziomach nauczania. Jest to największe wydarzenie o tym charakterze w Polsce. W 2013 roku wzięło w nim udział 300 wystawców, a z ich ofertą zapoznało się 37 tys osób. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej był zorganizowany w ramach tych targów Salon Wyposażenia Szkół.
Serwis kierunkistudiow.pl objął patronat medialny nad imprezą.
Ekspozycję Targów Edukacyjnych usytuowano w trzech pawilonach połączonych Aleją Lipową, w której zaaranżowano specjalną scenę. Pasaż ten miał charakter parkowej alei. Na scenie odbywały się występy artystyczne zespołów dziecięcych i młodzieżowych, odgrywano scenki i pokazy mające uzmysłowić oglądającym je jak wiele różnych możliwości daje edukacja w określonych placówkach. Przeprowadzano tam nawet eksperymenty naukowe. Wszystko to służyło promocji szkół, wzbudzaniu zainteresowania programem i przyciągnięciu jak największej liczby osób na stoisko targowe. A w pawilonach na odwiedzających czekali, nieomalże wszystkowiedzący o swojej szkole, uczniowie i nauczyciele. I właśnie te bezpośrednie rozmowy były niezmiernie cenne dla zainteresowanych dalszą nauką. Podczas rozmów na stoiskach od razu można wyczuć nastrój i atmosferę panującą na uczelni. Łatwo można porównać warunki nauki w różnych szkołach, skonfrontować zebrane wcześniej informacje. Fakt, że tak entuzjastycznie jesteśmy zachęcani do studiowania mobilizuje mnie do intensywnej nauki. – powiedział Kuba tegoroczny maturzysta z Poznania.
W pawilonie poświęconym prezentacji szkół wyższych swoją ofertę przedstawiło 60 uczelni z Polski i z zagranicy. Na specjalnie zaaranżowanej ekspozycji „ Akademicki Poznań” można było uzyskać informacje o programach nauczania prawie wszystkich publicznych poznańskich szkół wyższych. Niesłabnącym od lat zainteresowaniem cieszyły się znane, renomowane uczelnie, jak np. Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza czy Uniwersytet Ekonomiczny.
Po sąsiedzku usytuowane stoiska prywatnych szkół przyciągały specjalnymi, nietypowymi prezentacjami, podczas których studenci demonstrowali już nabyte umiejętności, czy np. zachęcali do wspólnych rozgrywek gier komputerowych. Część ze szkół swoje targowe wystąpienia łączyła z „Dniami otwartymi”. Zainteresowani mogli porozmawiać na targach z uczniami i wykładowcami i jeszcze tego samego dnia obejrzeć uczelnię. O przyszłych studentów zabiegały szkoły wyższe nie tylko z Poznania ale z: Gdańska, Gdyni, Katowic, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry. Wiele spośród nich kusiło maturzystów nowymi, ciekawymi i oryginalnymi kierunkami studiów lub renomą wysokiej jakości specjalizacji. Aleksander Anikowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wychwalał konserwację zabytków i jednocześnie starał się zainteresować młodych ludzi zupełnie nowym kierunkiem związanym z kulturą państw bałtyckich.
Do świata w wymiarze 3D zapraszała Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej z Warszawy, której rektor prof. dr hab. Andrzej Eliasz twierdzi, że w epoce okularów 3D szkiełko i oko to za mało, aby zrozumieć świat. SWPS dostrzega i tłumaczy nowe wymiary rzeczywistości społecznej.
Targowa promocja uczelni przynosi konkretne korzyści. Paweł Łojewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, biorący już po raz trzeci udział w targach powiedział: Na naszej uczelni prowadzimy statystykę rejestracji kandydatów na studentów. Jeszcze trzy lata temu nie było wśród nich żadnego Wielkopolanina. Odkąd tu przyjeżdżamy, z roku na rok rośnie liczba chętnych z Poznania i okolic. Szczególnie interesuje ich nauka na wydziale lekarskim, weterynarii, ale nie tylko. Udzielamy tu wielu szczegółowych informacji, bardzo często pytający już wiele wiedzą o naszej uczelni, zależy im na dodatkowych wyjaśnieniach. Dziś młodzi ludzie coraz bardziej chcą się wyrwać z domu i spróbować dorosłego, studenckiego życia toteż stoiska wyższych szkół spoza Poznania cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Największy sukces targów jest wtedy ,gdy zarówno wystawcy, jak i odwiedzający targi są zadowoleni z wydarzenia i jeśli i jednym i drugim obecność na targach przyniosła konkretne korzyści. Z impresji potargowych uczestników wynika, że XVII Targi Edukacyjne, będące wspólnym przedsięwzięciem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich, zakończyły się sukcesem. W tym roku, w tym samym czasie i miejscu, co Targi Edukacyjne odbywały się również XII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się w dniach 21- 23 lutego 2014 roku.
Podobne artykuły
-
Politechnika Krakowska na Krakowskim Salonie Maturzystów - 27 i 28 września 2023 r.
27 i 28 września 2023 r. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w Krakowskim Salonie Maturzystów, który odbędzie się w Au...
-
SGH na targach edukacyjnych w Warszawie - 15-16 marca 2024 r.
Szkoła Główna Handlowa zaprasza na swoje stoisko na największych targach edukacyjnych w Warszawie, które odbędą się 15-16 marca 2024 r....
-
XXVI Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2024” w Katowicach - 19-20 marca 2024 r.
W dniach 19-20 marca 2024 r., godz. 9.00-15.00 odbędzie się kolejna edycja tarów edukacyjnych w Katowicach EDUKACJA 2024, które z pewnoś...
-
Planujesz studia za granicą? Przed nami X Elab Education Expo - największe targi edukacji zagranicznej w Polsce
14 października 2023 w Warszawie odbędzie się Elab Education Expo. To już dziesiąta edycja wydarzenia poświęconego edukacji międzynarodowej i budowani...