11 tysięcy zwiedzających na Targach Edukacyjnych w Lublinie
W dniach 26-27 marca 2013 już po raz dziewiąty odbyły się Targi Edukacyjne w Lublinie. W tym samym czasie miała miejsce premierowa edycja Salonu Książki i Wyposażenia Szkół. Centrum Targowo-Wystawiennicze Targów Lublin S.A. na dwa dni stało się miejscem gdzie swoją ofertę zaprezentowały firmy z branży edukacyjnej m.in. ze sprzętem szkolnym, pomocami dydaktycznymi i książką oraz zgromadziły się najważniejsze placówki edukacyjne z kraju prezentujące swoją ofertę młodzieży. Podczas trzech dni targowych z ofertą blisko 20 firm z branży edukacyjnej i ponad 100 placówek oświatowych zapoznało się przeszło 11.000 zwiedzających.
Serwis kierunkistudiow.pl objął patronat medialny nad imprezą.
Współorganizatorami IX Targów Edukacyjnych był Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz oraz Wydział Oświaty i Wychowania Miasta Lublin. Impreza odbyła się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka oraz Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Patronat medialny objęło szereg wydawnictw i portali branżowych, a także lubelska telewizja i radio.
Salon Książki i Wyposażenia Szkół został objęty patronatem przez Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza, Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Patronat medialny objęło wiele wydawnictw i portali branżowy oraz lubelska telewizja i radio.
W trakcie trwania obu imprez odbyły się liczne konferencje poświęcone najróżniejszym kwestiom związanym z nowoczesną edukacją. Kuratorium Oświaty w Lublinie zorganizowało szkolenie pt. „Sześciolatki gotowe do szkoły, szkoły gotowe na przyjęcie sześciolatków” dotyczące praktycznej strony reformy związanej z obniżeniem wieku spełniania obowiązku szkolnego. Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej przygotował serię prelekcji i warsztatów związanych z kształceniem i rozwojem zawodowym. Specjalnie dla młodzieży przeprowadzony został wykład „O konstruowaniu kariery, czyli klocki mojej kariery” poświęcony planowaniu własnego rozwoju zawodowego. Oprócz tego KOWEZiU przygotowało również wykłady poświęcone zmianom systemowym związanym z kształceniem zawodowym. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie przygotowała kilka spotkań poruszających problematykę związaną z pracą nauczycieli: prelekcję „Agresywnie czy asertywnie – decyzja należy do Ciebie” oraz warsztat „Multimedia wspomagające warsztat pracy nauczyciela w realizacji godzin wychowawczych”. Tematyka wykorzystania współczesnych technologii została również poruszona na konferencji „Nauczyciel w nauczaniu komplementarnym” zorganizowanej przez Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dodatkowo w trakcie IX Targów Edukacyjnych odbyły się liczne pokazy sceniczne, na których prezentowali się uczniowie i pracownicy placówek edukacyjnych uczestniczących w imprezie. Na scenie można było podziwiać występy taneczne i muzyczne, a nawet krótkie fragmenty przedstawień teatralnych. Wyjątkowym wydarzeniem była zorganizowana po raz pierwszy Lubelska Bitwa na Wiedzę, w której uczniowie gimnazjów i liceów z Lubelszczyzny zmierzyli się ze znanymi osobistościami związanymi z regionem. Wśród uczestników znaleźli się: Dariusz Pisula – Dyrektor Centrum Kredytowego regionu Wschodniego ING Bank Śląski, Maria Budzyńska – Prezes Lubelskiej Fundacji – Teatroterapia, Jolanta Chabros-Ślązak – Dyrektor Domu Opieki Społecznej w Lublinie, prof. Małgorzata Willaume – prof. Wydziału Humanistycznego UMCS, Robert Łysakowski - mł. asp., asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Daniel Jeleniewski – żużlowiec, Andrzej Miskur - Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu. Po zaciętej walce, w atmosferze świetnej zabawy, drużyna „VIP’ów” odniosła jednopunktowe zwycięstwo nad uczniami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Lubelskiej Bitwy na Wiedzę – w szczególności zaproszonym VIP’om, którzy odważyli się w tak nietuzinkowy sposób promować edukację.
Nowością na targach była również strefa gier planszowych zorganizowana w ramach Salonu Książki i Wyposażenia Szkół. W specjalnie wydzielonej strefie, przy współpracy z Filią Nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego oraz wydawnictw gier planszowych, które pojawiły się na targach w charakterze wystawców, zwiedzający mogli spróbować swoich sił przy nowoczesnych grach planszowych, które coraz częściej stają się uzupełnieniem klasycznych metod edukacji.
W kategorii „Wystrój Stoiska i Forma Promocji Targowej” zwyciężyło Lubelskie Centrum Edukacji Zawodowej, a wyróżnienia przypadły Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz Technikum Gastronomiczno –Hotelarskiemu w Zespole Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
Podobne artykuły
-
Politechnika Krakowska na Krakowskim Salonie Maturzystów - 27 i 28 września 2023 r.
27 i 28 września 2023 r. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wezmą udział w Krakowskim Salonie Maturzystów, który odbędzie się w Au...
-
SGH na targach edukacyjnych w Warszawie - 15-16 marca 2024 r.
Szkoła Główna Handlowa zaprasza na swoje stoisko na największych targach edukacyjnych w Warszawie, które odbędą się 15-16 marca 2024 r....
-
XXVI Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2024” w Katowicach - 19-20 marca 2024 r.
W dniach 19-20 marca 2024 r., godz. 9.00-15.00 odbędzie się kolejna edycja tarów edukacyjnych w Katowicach EDUKACJA 2024, które z pewnoś...
-
Planujesz studia za granicą? Przed nami X Elab Education Expo - największe targi edukacji zagranicznej w Polsce
14 października 2023 w Warszawie odbędzie się Elab Education Expo. To już dziesiąta edycja wydarzenia poświęconego edukacji międzynarodowej i budowani...