Sukcesy studentów AGH w międzynarodowych zawodach
Student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Mateusz Ilba zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie The Bentley Student Design Competition 2013. W swojej kategorii pokonał ponad czterdziestu uczestników z kilkunastu krajów. Mateusz Ilba, student na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska (GGiIŚ) i członek Koła Naukowego „GK Geoinformatyka”, wystartował w kategorii „Innowacje w renderingu z wykorzystaniem MicroStation”.
Za zwycięską pracę pt. „Church in Trinidad Bay” otrzymał 2 tys. dolarów oraz trofeum. Wydział GGiIŚ uzyska zaś dziesięć rocznych licencji oprogramowania Bentley Select.
Przedmiotem animacji zwycięzcy było zestawienie wymyślonego wnętrza kościoła z otoczeniem terenu półwyspu Trinidad Head w zatoce Trindad Bay w Kalifornii. Autor wykorzystał 16 komputerów, które pracowały przez około 23-24 godziny na dobę. W sumie powstało ponad 10 tys. klatek filmu.
Konkurs, organizowany przez amerykańską firmę Bentley Systems, skierowany jest do studentów, którzy przy użyciu oprogramowania firmy tworzą projekty w pięciu różnych kategoriach dotyczących infrastruktury, mostów czy dróg. Zwycięską animację można zobaczyć na stronie: www.youtube.com/watch?v=58oVsuPtJT8.
Z kolei Izabela Płokita z AGH i Anna Mendak z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu awansowały do najlepszej dwójki w prestiżowym konkursie Ericsson Application Awards 2013 w kategorii „Student”.
Idea konkursu polega na pokazaniu technologii teleinformatycznych, które zmieniają sposób naszego funkcjonowania, szczególnie w miastach. W konkursie bierze udział około 200 zespołów z całego świata (m.in. USA, Kanady, Finlandii, Brazylii, Chin, Austrii, Korei Południowej czy Hiszpanii).
Studentka architektury wnętrz z ASP i jej koleżanka z kierunku informatyka stosowana AGH stworzyły funkcjonalną aplikację mobilną o nazwie „Straż sąsiedzka”. Zgodnie z ich pomysłem, osoba która dostrzeże niebezpieczny incydent lub podejrzane zachowanie zgłasza go przy użyciu aplikacji. Wówczas sąsiedzi mogą reagować jeszcze przed przyjazdem policji, zwłaszcza w przypadku drobnych, ale uciążliwych spraw.
Ich aplikacja powalczy o zwycięstwo na gali finałowej, która odbędzie się 22 maja w Sztokholmie. Studentki zmierzą się tam z zawodnikami z Portugalii, którzy zaprojektowali aplikację „Sun Monitor”. Pozwala ona w tani i bezpieczny sposób zarządzać i monitorować produkcję energii w przydomowych panelach słonecznych.
Podobne artykuły
-
Małopolska Noc Naukowców 2024 na UJ - 27. września 2024 r.
27 września 2024 r. Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny otwiera swoje drzwi, by pokazać, jak fascynujący jest świat nauki. Niezwykłe pokazy, inter...
-
Festiwal Nauki i Sztuki na UJ - 16 - 18 maja 2024 r.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Col...
-
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
12 maja 2024 r. przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońsk...