Doradztwo i coaching - pierwsze takie studia w Polsce
Marzysz, by zostać trenerem biznesu czy coachem? W WSNHiD w Poznaniu powstały pierwsze studia licencjackie w Polsce z tego zakresu. Doradztwo i coaching w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu to pierwsze studia w Polsce na wyższej uczelni o takim profilu. Dotychczas osoby zainteresowane tą tematyką mogły korzystać tylko ze studiów podyplomowych i kursów oferowanych przez instytucje szkoleniowe.
Doradztwo i coaching to obszar usług bardzo dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach w Polsce. Rynek ten w naszym kraju jest jednak cały czas w początkowej fazie rozwoju. Jednakże cały czas obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na doradców, trenerów i coachów, posiadających odpowiedni warsztat oraz doświadczenie zawodowe. W najbliższych latach można więc oczekiwać zarówno wzrostu zainteresowania szkoleniami indywidualnymi ze strony firm, jak również podnoszenia kompetencji przez osoby zajmujące się działaniami w zakresie szeroko rozumianego doradztwa i coachingu.
Studia licencjackie w WSNHiD z zakresu doradztwa i coachingu mają przede wszystkim charakter multidyscyplinarny i niezwykle praktyczny. „Celem studiów nie jest zapoznanie studentów z bardzo szerokim spektrum wiedzy teoretycznej, a raczej skoncentrowanie się na jej wybranych obszarach i umiejętności sprawnego posługiwania się tą wiedzą. Równie ważnym elementem procesu kształcenia jest nabywanie przez studentów umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych, które jak podkreślają pracodawcy są dla nich najważniejsze w kontekście decyzji o zatrudnieniu absolwenta – mówi dr Krzysztof Patkowski, współtwórca programu studiów. Warto dodać, że ponad 70% zajęć w programie studiów to zajęcia praktyczne, w tym ponad 400 godz. zajęć obejmujących warsztat trenera, doradcy i coacha – standardowo na studiach podyplomowych z coachingu jest to tylko 150-200 godz.
Poznaj warsztat pracy trenera, doradcy i coacha
Studia oparte są na ścisłej współpracy z uznanymi praktykami świadczącymi profesjonalne usługi trenerskie, doradcze i coachingowe, w tym ze Stowarzyszeniem REFA Wielkopolska, organizacją świadczącą w Polsce usługi szkoleniowe od ponad 20 lat i działającą w Niemczech od prawie 100 lat. Jak wskazuje Leszek Nowaczyk, Doradca Zarządu Stowarzyszenia REFA i jej certyfikowany trener, dzięki współpracy WSNHiD z REFA „możemy mówić o unikatowym programie nauczania – kształcenia umiejętności niezbędnych w pracy trenera, doradcy i coacha. Udało się nam stworzyć taki program studiów, który skutecznie nauczy warsztatu pracy trenera, doradcy i coacha”.
„Easy business” – certyfikowany program
Szczególnie znaczenie dla praktycznej strony studiów będzie miało udostępnienie studentom, wraz z partnerem strategicznym kierunku, Stowarzyszeniem REFA Wielkopolska, kursów na doradców, które studenci będą mogli za darmo zrealizować w czasie studiów – chodzi tu zwłaszcza o kurs „Easy business” - certyfikowany program przygotowujący do europejskiego certyfikatu kompetencji biznesowych European Business Competence Licence. Dzięki współpracy z REFA studenci będą mieli również możliwość odbycia praktyk w przedsiębiorstwach o bardzo zróżnicowanym profilu działalności. Najlepsze z projektów realizowane w czasie praktyk będą miały szansę wdrożenia w konkretnych przedsiębiorstwach, a wyróżniający studenci możliwość w nich zatrudnienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku studentów - przyszłych doradców, trenerów i coachów, którzy choćby z racji wieku nie będą mieli wielu okazji do zebrania znaczących doświadczeń w pracy z ludźmi i to nie w warunkach laboratoryjnych (uczelnia, kurs), lecz w praktyce gospodarczej.
Co po studiach?
Absolwent kierunku Doradztwo i coaching będzie mógł podjąć pracę jako: trener biznesu, rozwoju osobistego, budowania wizerunku (w tym politycznego), doradca personalny, zawodowy, finansowy, doradca procesów HR-owych, doradca polityczny, coach np. w obszarze coachingu zawodowego, inwestycyjnego i biznesowego, a także coachingu grupowego. Jednocześnie dzięki nabytym kompetencjom społecznym łatwo przystosuje się do pracy na wielu innych stanowiskach np.: specjalisty ds. marketingu, PR, komunikacji z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym, dziennikarza, czy specjalisty ds. media relations. Będzie mógł podjąć również pracę w strukturach partii politycznych, organizacji społecznych i gospodarczych, a także administracji publicznej, samorządowej czy w sektorze NGO.
Więcej informacji na www.wsnhid.pl
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...