Pierwszy Niezależny Festiwal Filmowy QL już za nami
W sobotę 9 listopada 2013 r. poznaliśmy zwycięzców Pierwszego Niezależnego Festivalu Filmowego QL. Pierwsza edycja imprezy poświęconej rodzimej kinematografii trwała od czwartku 7 listopada I zakończyła się w sobotę 9 listopada wieczorem uroczystą galą finałową.
Serwis kierunkistudiow.pl objął patronat medialny nad imprezą.
Z nadesłanych do konkursu 106 filmów komisja konkursowa wybrała 53 filmy, które wraz z jury można było oglądać w trakcie trwania QL Festivalu.
Oceniając poziom i walory artystyczne zgłoszonych filmów jury festiwalu w składzie: reżyser i realizator obrazu – prof. Marek Nowicki; aktor filmowy, teatralny i reżyser -Zbigniew Stryj; reżyser i scenarzystka - Ewa Stępniewicz; scenarzysta, reżyser, operator obrazu - dr Zbigniew Kotecki; reżyser, scenarzysta, montażysta - Krzysztof Komander oraz producent filmowy - Michał Toczyski postanowiło, że:
nagrodę główną w kategorii film dokumentalny otrzyma film „Jutro …” - Bartosza Kruhlik, natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzyma ”Nieumiałek” - Kaliny Alabrudzińskiej;
- nagrodę główną w kategorii film fabularny otrzyma film „Nasza zima zła” - Grzegorza Zaricznego, a trzy wyróżnienia w tej kategorii przyznano za filmy: ”Święto zmarłych” – Aleksandry Terpińskiej, „Ryszard” – Mateusza Głowackiego oraz „Franek” – Bartka Tryzny.
Decyzją Jury wyróżnienie otrzymał film w kategorii film animowany: ”Tancerka” – Anny Olech oraz poza kategoriami wyróżniono dwa filmy: „System” – Pawła Czarneckiego i „Polska za 20 lat” – Adriana Łapczyńskiego.
Oprócz konkursów filmów krótkometrażowych miały miejsce liczne imprezy towarzyszące: warsztaty dla młodych filmowców, spotkania z reżyserami , specjalnie pokazy filmowe z udziałem aktorów.
Gościliśmy świetnego aktora, odtwórcę głównej roli, a także autora scenariusza w filmie „Rezerwat” - Marcina Kwaśnego, który za rolę w tym filmie został obsypany nagrodami na festiwalach w kraju i za granicą. Drugiego dnia mieliśmy okazję obejrzeć nagrodzony na festiwalu w Gdyni komediodramat Piotra Trzaskalskiego „Mój rower” , który zachwyca zarówno polskich, jak i zagranicznych recenzentów. Odwiedził nas debiutujący w tym filmie młody i utalentowany aktor Krzysztof Chodorowski.
Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń była wizyta Mariana Dziędziela i pokaz filmu „Piąta pora roku”, w którym gra główną rolę, za którą został nagradzany na festiwalach filmowych. Pan Marian opowiadał o swoim życiu i pracy zawodowej, udzielił młodym ludziom cennych wskazówek na przyszłość.
Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczna edycja festiwalu przyniesie równie dobre, a może nawet lepsze zapadające w serce obrazy naszej rzeczywistości.
Organizator - Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach serdecznie dziękuje za współpracę i obecność wszystkim Partnerom, Sponsorom, Patronom, Uczestnikom i w szczególności przybyłym Widzom.
Podobne artykuły
-
Małopolska Noc Naukowców 2024 na UJ - 27. września 2024 r.
27 września 2024 r. Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny otwiera swoje drzwi, by pokazać, jak fascynujący jest świat nauki. Niezwykłe pokazy, inter...
-
Festiwal Nauki i Sztuki na UJ - 16 - 18 maja 2024 r.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Col...
-
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
12 maja 2024 r. przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońsk...