Inżynieria medyczna - nowy kierunek na Politechnice Rzeszowskiej
Inżynieria medyczna to nowy kierunek studiów na Politechnice Rzeszowskiej. Pierwsi studenci rozpoczną studia na tym kierunku od nowego roku akademickiego, czyli w październiku 2014 r.; rekrutacja rozpocznie się w czerwcu br.
Nowy kierunek - inżynieria medyczna I stopnia - zostanie uruchomiony na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Będzie to pierwszy na Podkarpaciu taki kierunek studiów.
Jak poinformował rzecznik uczelni Aleksander Taradajko, na inżynierii medycznej studenci będą zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do tworzenia nowoczesnej technologii inżynierskiej oraz uczyć się jej zastosowania w praktyce medycznej. Będzie to zatem uzupełnienie kierunków lekarskich o dyscypliny związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie.
Absolwenci inżynierii medycznej będą specjalistami od najnowocześniejszych trendów rozwojowych z zakresu techniki medycznej, w tym komputerowego modelowania struktur anatomicznych – dodał Taradajko.
Osoby, które ukończą inżynierię medyczną będą mogły nie tylko nadzorować działanie aparatury medycznej, ale również będą specjalistami od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta.
Według Taradajki absolwenci będą mogli być zatrudniani w przedsiębiorstwach produkujących aparaturę medyczną, firmach komputerowych zajmujących się realizacją systemów informatycznych wspomagających medycynę, medycznych instytucjach badawczo-rozwojowych, w placówkach służby zdrowia przy obsłudze i serwisowaniu aparatury medycznej, w tym w placówkach umożliwiających funkcjonowanie i powrót do zdrowia osobom po ciężkich wypadkach.
Autorem koncepcji powołania nowego kierunku inżynieria medyczna I stopnia jest Rada Gospodarcza (gremium doradcze złożone z przedstawicieli biznesu i polityki) przy Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej. Zauważono bowiem, że na Podkarpaciu brakuje inżynierów medycznych, specjalistów od obsługi i serwisowania nowoczesnej, wysoko zinformatyzowanej aparatury medycznej, którzy mają wiedzę z zakresu technik stosowanych w warunkach kontaktu urządzeń mechanicznych z żywym organizmem.
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...