Wrócą poprzednie przepisy dotyczące stypendium rektora
Szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska przychyliła się w piątek do opinii studentów, by w nowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym powrócić do dawnych zapisów dotyczących zasad przyznawania stypendium rektora. Obowiązujące dotychczas przepisy zakładają, że stypendium rektora przyznawane może być 10 proc. najlepszych studentów na danym kierunku. Tymczasem projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (pracuje teraz nad nim sejmowa podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego) zakładał, że takie stypendium przysługiwałoby maksymalnie 10 proc. studentów na całej uczelni.
Do tej sprawy minister odniosła się podczas debaty z przedstawicielami samorządów studenckich w ramach XX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Kościelisku.
Studenci od jakiegoś czasu zwracali uwagę, że ta zmiana przepisów byłaby dla nich niekorzystna. Nowe przepisy sprawiłyby, że o stypendia rektora dla najlepszych studentów trzeba byłoby rywalizować na poziomie całej uczelni, a nie tylko kierunku. Porównywane byłyby więc osiągnięcia studentów kształcących się w bardzo różnych dziedzinach, co - zdaniem studentów - nie jest najlepszym rozwiązaniem. Minister nauki przyznała, że resort jest gotów wycofać się z proponowanej zmiany przepisów.
Podczas konferencji w Kościelisku Kolarska-Bobińska odnosiła się też do innych zmian w ustawie. Jej zdaniem rządowe propozycje zmierzają w stronę zwiększenia praw studenta. "Do projektu ustawy wprowadzamy wzór umowy uczelnia-student. Zyskujecie też ustawową gwarancję, że nie będziecie zaskakiwani w trakcie studiów rozmaitymi opłatami, np. za egzaminy poprawkowe, dyplomowe czy komisyjne" - mówiła.
Prof. Lena Kolarska-Bobińska odniosła się też do problemu opłat za drugi kierunek studiów. Chcemy zwiększyć pulę studentów uprawnionych do nieodpłatnych dodatkowych studiów z 10 do 20 proc. Chcielibyśmy też, by studenci od początku wiedzieli, czy za te dodatkowe studia będą płacić czy nie; nie powinni być zaskakiwani. Mam nadzieję, że posłowie przyjmą tę poprawkę – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego. Propozycję tę resort przedstawiał już wcześniej w ramach „Pakietu dla humanistyki”.
XX Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej - która trwa do 30 marca - zgromadziła niemalże 400 osób z blisko 150 uczelni wyższych z całej Polski – przewodniczących uczelnianych samorządów oraz członków ich zarządów.
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...