Obcokrajowcy zakochują się w Śląsku, a kandydaci na studia w życiu studenckim
Od piątku do niedzieli na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbywała się siódma edycja konferencji Silesia Days. Wzięło w niej udział około 40 zagranicznych studentów z 12 krajów z całego świata. Punktem kulminacyjnym był sobotni bieg na orientację, organizowany na terenie Parku Śląskiego. Bieg z pytaniami z wiedzy ogólnej i zadaniami sprawnościowymi, wspólny dla kandydatów na studia i studentów zagranicznych, dostarczył uczestnikom ekstremalnych wrażeń.
Silesia Days
W piątek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Katowice, Miasta Ogrodów, uczelni, a także inwestorów przekonywali studentów zagranicznych do tego, że Śląsk to miejsce, w którym warto studiować, pracować, a także spędzać wolny czas. Podczas prelekcji opowiadali studentom z różnych stron świata o potencjale kulturalnym, edukacyjnym i biznesowym Śląska. Na koniec dnia wybrali się na wycieczkę do kopalni Guido w Zabrzu. W sobotę zwiedzili tyskie browary, a w niedzielę Nikiszowiec i Giszowiec.
Wydarzenie to ma na celu zachęcenie obcokrajowców, którzy przyjechali w ramach wymiany do pozostania na Śląsku i studiowania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Ekonomia Ekstremalna
W drugim dniu konferencji studenci zagraniczni dołączyli do kandydatów na studia z całego regionu i w ramach jedenastej edycji rajdu „Ekonomia Ekstremalna” organizowanego w Parku Śląskim wspólnie z nimi zorbowali, staczali pojedynki niczym mityczni gladiatorzy, przeciągli linę, strzelali z łuku, prezentowali się niczym prawdziwy dyskobol w rzucie dyskiem.
Sobotnia aura zawodników nie rozpieszczała. Prognozowany deszcz nie ustępował. Nie przeszkadzało to jednak śmiałkom z drugich i trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych oraz studentom zagranicznym. Zawodnicy wczuli się w rolę i biegli do mety co tchu. Pięć drużyn z pięciu miast województwa śląskiego i dwie międzynarodowe (m.in. studenci z Turcji, Korei Południowej oraz Hiszpanii). Każda z nich miała jeden cel – pokonać przeciwników i zdobyć cenne nagrody. W przypadku kandydatów na studia zwycięska drużyna wygrała – do wyboru – bezpłatny udział w Adapciaku (obóz adaptacyjny dla studentów rozpoczynających studia) bądź bezpłatny semestr na studiach niestacjonarnych. W przypadku studentów z wymiany zagranicznej – nagrody rzeczowe z logo Uniwersytetu Ekonomicznego i Instytucji Kultury Miasta Ogrodów. Żeby osiągnąć ten cel, trzeba było najszybciej biegać, najcelniej rzucać i strzelać, najdzielniej walczyć, ale również wykazać się wiedzą i błyskotliwością w starciu z pytaniami z wiedzy ogólnej na trasie rajdu.
Trzecie miejsce na podium wywalczyła drużyna „Gladiators” z Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika, a o krok od wygranej znaleźli się uczestnicy z sosnowieckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15. Najlepsza drużyna trasę pokonała w 1 godzinę i 22 minuty …doszczętnie przemoczona, ale i zadowolona. „Bytomska Patologia”, bo taką nazwę wybrała sobie drużyna, reprezentowała II Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu. Jaką nagrodę wybrali? Maciej Roszak, Daniel Mężyk, Bartosz Kowalik i Maciej Kowalik zadecydują o tym później. Na razie odpoczywają po ekstremalnych zmaganiach.
Gratulacje uczestnikom i certyfikaty uczestnictwa oraz dyplom dla zwycięzców przekazał osobiście Prorektor ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą prof. UE dr hab. Wojciech Dyduch.
Galeria zdjęć: www.ue.katowice.pl/media/galeria-zdjec
Więcej na: www.ue.katowice.pl
Podobne artykuły
-
Małopolska Noc Naukowców 2024 na UJ - 27. września 2024 r.
27 września 2024 r. Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny otwiera swoje drzwi, by pokazać, jak fascynujący jest świat nauki. Niezwykłe pokazy, inter...
-
Festiwal Nauki i Sztuki na UJ - 16 - 18 maja 2024 r.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Col...
-
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
12 maja 2024 r. przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońsk...