Uczelnie kuszą kandydatów na studia na wiele sposobów. Jak wybrać właściwą?
Kandydaci na studia przede wszystkim powinni wiedzieć, co chcą studiować. Dopiero później, na jakiej uczelni. Gdy wybiorą już kierunek studiów, należy spojrzeć na warunki i możliwości, jakie daje uczelnia, a w przypadku studiów niestacjonarnych także na koszty - przekonuje rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Robert Tomanek. Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy.
Rozmowa z prof. Robertem Tomankiem, Prorektorem ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Panie profesorze, w tegorocznej rekrutacji na studia obserwujemy dość sporą konkurencję wśród uczelni wyższych. Dlaczego?
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jeszcze w listopadzie 2013 roku w Polsce funkcjonowało 467 uczelni. W uczelniach tych kształci się prawie 1,5 mln studentów. Rok wcześniej studiujących było natomiast jeszcze 1,67 mln osób. Nic więc dziwnego, że uczelnie będą rywalizowały między sobą. A jak widać, konkurencja jest niemała.
Uczelni faktycznie jest sporo. Wystarczy kandydatów na studia?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba ludności w wieku 18-19 lat z roku na rok spada. To właśnie wiek, w którym absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zarówno liceów, jak i techników – aplikują na studia. Dla porównania w Polsce pod koniec 2013 roku ludności w tej grupie wiekowej było o 8,79% mniej niż 2 lata wcześniej. Na Śląsku ubytek ten był jeszcze wyższy – 9,38%. Uczelnie będą więc starały się o studentów bardzo intensywnie.
Jak wybrać uczelnię? Na co kandydaci powinni zwracać uwagę?
Kandydaci na studia przede wszystkim powinni wiedzieć, co chcą studiować. Dopiero później, na jakiej uczelni. Gdy wybiorą już kierunek studiów, należy spojrzeć na warunki i możliwości, jakie daje uczelnia, a w przypadku studiów niestacjonarnych także na koszty.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach stawia na jakość studiowania oraz na możliwości rozwoju dla studentów. Oferta dydaktyczna jest stale modyfikowana, powstają nowe kierunki i specjalności. Do tego nasi studenci cenią sobie ogromne możliwości wyjazdów za granicę w ramach programów wymian studenckich, praktyk i staży. Co się tyczy kosztów studiowania, stawiając na sprawdzoną jakość naszych absolwentów i studentów, uruchomiliśmy dla nich system zniżek. Absolwenci studiów pierwszego stopnia zapłacą nawet do 20% mniej za całe studia niestacjonarne drugiego stopnia. Przygotowaliśmy także zniżki dla studiujących u nas na drugim stopniu oraz na studiach doktoranckich. Ci studenci będą mogli skorzystać z niższej opłaty za studia podyplomowe, łącząc je w jednym czasie. Zaoszczędzą dzięki temu nawet do 1800 złotych. Więcej informacji o oferowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach możliwościach rozwoju można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.ue.katowice.pl.
Czyli można powiedzieć, że najlepsi studenci to absolwenci?
Dodałbym jedynie, że także obecni studenci, którzy chcą się dodatkowo rozwijać w tym samym czasie. Oszczędzają i czas, i pieniądze.
Szczegoły dotyczące systemu zniżek.
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...