10 000 lat przemian
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zapraszają do odwiedzenia nowej, multimedialnej wystawy czasowej pt. Przeobrażone krajobrazy. 10 000 lat przemian.
Wystawy archeologiczne kojarzone są najczęściej z prezentowaniem w gablotach dawnych naczyń ceramicznych lub kamiennych narzędzi sprzed tysiącleci. Zwiedzający tą wystawę spotkają się z nieco innym spojrzeniem na pradzieje człowieka - perspektywą związaną z jego relacją ze środowiskiem naturalnym i krajobrazem.
Ostatnie dekady i lata przyniosły dużo zmian w metodyce prac archeologów, ich refleksji i zadawanych pytaniach. Jednym z nowo poruszanych zagadnień przez badaczy najstarszej przeszłości są studia nad krajobrazem. Człowiek ingerował w swoje naturalne otoczenie, zmieniając je od niepamiętnych czasów. Z przestrzeni, w której żyje, szczególnie intensywnie zaczął korzystać w czasie ostatnich 10 000 lat. Wraz z egzystencją wspólnot ludzkich przekształcały się towarzyszące im krajobrazy.
Wystawa, która od września gościć będzie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, poświęcona jest właśnie wpływowi człowieka na przestrzeń i środowisko. Z pomocą różnych multimediów zaprezentowane zostanie w jaki sposób badacze rekonstruują sposoby dostosowywania się przez dawne, pradziejowe społeczności do panujących warunków i jak wyglądał proces dokonywania przez nie modyfikacji środowiska.
Wystawa jest efektem współpracy z Uniwersytetem Christiana-Albrechta w Kilonii (niem.: Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, CAU), jedynym uniwersytetem landu Szlezwik-Holsztyn i jest wydarzeniem towarzyszącym planowanych na listopad 2014 roku Dni Kilonii w Poznaniu. Wystawę przygotowała Szkoła Doktorantów „Human Development in Landscapes” z Kilonii. Prezentuje ona wyniki badań podjętych w ramach projektów doktorskich: „Monumentalizm i ryty”, „Innowacyjność i Wymiana dóbr” oraz „Człowiek i środowisko”.
Dodatkowo pracownicy poznańskiego Muzeum przygotowali specjalne stanowiska dla dzieci oraz folder dla najmłodszych.
Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Zapraszamy od 10 września do 9 listopada 2014.
Podobne artykuły
-
Małopolska Noc Naukowców 2024 na UJ - 27. września 2024 r.
27 września 2024 r. Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny otwiera swoje drzwi, by pokazać, jak fascynujący jest świat nauki. Niezwykłe pokazy, inter...
-
Festiwal Nauki i Sztuki na UJ - 16 - 18 maja 2024 r.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Col...
-
Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego
12 maja 2024 r. przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońsk...