KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Ruszył międzynarodowy konkurs "Pokonajmy zmiany klimatu"

01.04.2008, 14:00

Ruszył międzynarodowy konkurs "Pokonajmy zmiany klimatu"

Pod hasłem "Pokonajmy zmiany klimatu" ruszył międzynarodowy konkurs, promujący najlepsze pomysły przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Do udziału w nim zaproszone są szkoły średnie w Polsce, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemczech.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu to właśnie z Polski napłynęło najwięcej prac konkursowych. Zgłoszenia w tegorocznej edycji można nadsyłać do 15 maja 2008 roku. Uczestnicy powinni mieć od 14 do 19 lat. Pierwszą nagrodą jest wyprawa do Puerto Rico.

"Konkurs jest fantastyczną szansą dla nauczycieli, żeby w motywujący i niestandardowy sposób podnieść poziom wiedzy uczniów na ten ważny temat" - uważa Piotr Kędzierski z koncernu energetycznego Vattenfall, który wraz z towarzystwem National Geographic jest organizatorem przedsięwzięcia.

Celem konkursu Combat Climate Change jest informowanie i angażowanie młodych ludzi w kwestie klimatyczne, a także tworzenie pomysłów, mogących poprawić stan środowiska i przyczynić się do walki ze zmianami klimatu.

Równolegle ze startem konkursu uruchomiono stronę  internetową www.nationalgeographic.com/combatclimatechange, gdzie można znaleźć przydatne informacje na temat zmian klimatycznych oraz zarejestrować się jako uczestnik zmagań. Strona adresowana jest głównie dla nauczycieli i uczniów szkół średnich.

Zwycięzcy, wyłonieni spośród wszystkich zgłoszeń z Europy, wraz ze swoim nauczycielem pojadą na wycieczkę do Earthwatch w Puerto Rico. Podczas tygodniowego wyjazdu wezmą udział m.in. w mierzeniu drzew, liczeniu jaszczurek lub żab, pomogą przy oznaczaniu i identyfikowaniu gatunków winorośli, a także przygotowaniu nowych, eksperymentalnych działek pod uprawę różnych gatunków drzew i krzewów.

Pozostali laureaci otrzymają telefony z wbudowanymi aparatami fotograficznymi oraz przewodniki National Geographic.

W poprzedniej edycji konkursu zaproszenie do uczestnictwa w nim otrzymało ponad 30 tys. szkół. W zmaganiach wzięło udział ponad 4 tys. uczniów szkół średnich. Najwięcej - 1140 prac - napłynęło z Polski. Zgłoszenia dotyczyły zarówno rozwiązań politycznych i dotyczących stylu życia, jak i związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, zmianą codziennych nawyków czy innowacjami w zakresie istniejących technologii.

Rozstrzygniętą jesienią ubiegłego roku polską edycję konkursu wygrała Ewa Bebłot z liceum im. Staszica w Sosnowcu, która wymyśliła system "woda-wiatr", oparty na pozyskiwaniu energii z tych dwóch żywiołów. Pierwszą nagrodę jury przyznało Hecie Heiskanen i Salli-Riinie Hokkanen ze szkoły średniej w Mikkeli w Finlandii. Uczennice poświęciły swój projekt wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii w skali globalnej.

Podobne artykuły

  1. Konkursy /

    III edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - I etap 11. października 2024 r.

    Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jako wiodąca, specjalistyczna uczelnia logistyczna w Polsce, jest organizatorem III e...

  2. Konkursy /

    Wyniki 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”

    Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego 2024 r. odbył się II etap ko...

  3. Konkursy /

    Konkurs na tekst i melodię Hymnu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

    Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ogłasza konkurs na opracowanie Hymnu Uczelni. Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że jest adresowany do...

  4. Konkursy /

    Powalczą o indeksy WATu

    W pierwszej edycji Konkursu Fizycznego im. prof. Lecha Solarza wzięło udział 414 uczniów z 43 szkół średnich z całej Polski. Do ścisłego...

Katalog kierunków