Prawdziwe dziennikarstwo
Piotr Metz, Wiesław Kot, Arleta Bojke, Jarosław Kuźniar, Marek Kacprzak – to tylko część kadry, która prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Uczelnia tworzy „szkołę mistrzów zawodu”.
Dziennikarstwo specjalistyczne
Dziennikarstwo filmowe, muzyczne, lifestylowe, ekonomiczne, motoryzacyjne, sportowe, informacyjne, rzecznictwo prasowe, public relations, dziennikarstwo internetowe – to tylko część zajęć, która czeka na studentów dziennikarstwa w SWPS w Poznaniu. Do tego szereg zajęć uczących warsztatu związanego z dziennikarstwem prasowym, radiowym i telewizyjnym.
Każdy rok studiów poświęcony jest innej formie dziennikarstwa. Na pierwszym roku króluje dziennikarstwo prasowe, na drugim radiowe, a na trzecim telewizyjne i internetowe. Ponadto studenci sami wybierają część zajęć z dziennikarstwa specjalistycznego w zależności od swoich zainteresowań związanych z filmem, sportem, modą czy muzyką.
Połączenie dziennikarstwa, PR-u i social media
Studenci już od pierwszego roku uczyć się będą pisania różnych gatunkowo tekstów dziennikarskich, redagowania gotowych artykułów, pozyskiwania informacji czy przeprowadzania wywiadu prasowego – mówi prof. Barbara Giza, Kierownik Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS. Na wyższych latach poćwiczą głos, dykcję, nauczą się przygotowywania materiałów radiowych. Poznają tajniki pracy z kamerą, z serwisami informacyjnymi, przygotowywania materiałów multimedialnych oraz prowadzenia wywiadu telewizyjnego. Po opanowaniu pisania tekstów, występowania w radiu i telewizji będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez rzeczników prasowych, którzy nauczą studentów, jak reprezentować pracodawcę w mediach, skutecznego PR i prawidłowego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Pozyskiwać będą wiedzę o nowoczesnym zarządzaniu informacją oraz związkach między dziennikarstwem a social media.
Warsztatu uczą doświadczeni dziennikarze
Program zajęć warsztatowych został przygotowany przez najlepszych dziennikarzy w danej dziedzinie. Studenci będą zdobywać umiejętności praktyczne z zakresu dziennikarstwa specjalistycznego od redaktorów popularnych gazet i czasopism, dziennikarzy z największych stacji radiowych i telewizyjnych. Zajęcia prowadzić będą: Jarosław Kuźniar z TVN24, Piotr Metz – dziennikarz muzyczny, dr Wiesław Kot – krytyk filmowy, Marek Kacprzak i Stanisław Wryk z Polsat News, Magdalena Baranowska-Szczepańska – redaktor Głosu Wielkopolskiego, Arleta Bojke – korespondentka zagraniczna TVP i laureatka tegorocznego Wiktora w kategorii Dziennikarz Roku, dr Marcin Zaborski z Programu III Polskiego Radia.
- Zajęcia prowadzone przez praktyków dają nam szerokie możliwości rozwoju – mówi Nicole Młodziejewska, studentka II roku dziennikarstwa i redaktor naczelna studenckiej gazety QL. - Efekty są widoczne już teraz. Dzięki wsparciu redaktor Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej udało się na uczelni stworzyć studencki miesięcznik QL w wersji drukowanej. Ponadto podczas zajęć z redaktorem Jarosławem Kuźniarem opowiedzieliśmy mu o swoim projekcie i dzięki jego zaangażowaniu i pomocy właśnie powstaje internetowe wydanie magazynu QL.
- Na dziennikarstwie na Uniwersytecie SWPS stawiamy na zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas studiów, zarówno poprzez organizowanie zajęć z praktykami, którzy nie tylko uczą, ale także obserwują studentów i wybierają najlepszych, proponując im współpracę, jak i poprzez delegowanie studentów na trzymiesięczne praktyki zawodowe – mówi prof. Giza.
Współpraca z mediami
Uniwersytet SWPS podpisał umowy o współpracy z dziennikami, a także stacją telewizyjną TVN, gdzie najlepsi studenci dziennikarstwa SWPS będą mogli odbywać praktyki i staże. - Jest to wielka szansa, aby doskonalić umiejętności zawodowe, zdobywać kwalifikacje i poznawać specyfikę profesji dziennikarskiej, a - dla najbardziej sprawdzonych studentów i absolwentów - otrzymać ciekawe i prestiżowe zatrudnienie – opowiada o współpracy prof. Barbara Giza.
Rekrutacja na studia trwa, a szczegółowe informacje o kierunku można znaleźć na stronie studia.swps.pl/poznan.Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...