Kierunek na zapotrzebowanie rynku
Na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy został uruchomiony nowy kierunek inżynierski: analityka chemiczna i spożywcza. Jest to reakcja uczelni na zapotrzebowanie przemysłu spożywczego i chemicznego na specjalistów analityków. Zresztą cała oferta kształcenia na WtiICh UTP jest związana z potrzebami gospodarki regionu kujawsko-pomorskiego, znanego m.in. z rozwiniętego przemysłu chemicznego, przetwórczego przemysłu rolno-spożywczego oraz materiałów polimerowych.
Do tej pory na WTiICh studenci kształcili się na kierunkach o profilu ogólnym. Władze wydziału starają się, aby kierunki Inżynieria materiałowa i Technologia żywności i żywienie człowieka od roku akademickiego 2016/17 przekształcić w praktyczny profil kształcenia. Jest to odpowiedź na sygnały płynące z rynku pracy. Upraktycznienie studiów sprawi, że student będzie miał mniej zajęć teoretycznych, a więcej ćwiczeń, projektów i laboratoriów. W nowych programach nacisk położony będzie także na kształcenie kompetencji miękkich, takich jak kultura osobista, fachowość, sumienność, które są coraz bardziej cenione przez pracodawców. Główna różnica między profilem ogólnym a praktycznym to czas trwania praktyki zawodowej – obecnie są to 4 tygodnie, po zmianie będzie 12 tygodni. Obserwowanie prawdziwej pracy i wykonywanie zadań pod okiem fachowców rozwinie umiejętności i pomoże zdobyć doświadczenie z zakresu studiowanego kierunku, stąd absolwent studiów praktycznych będzie lepiej dopasowany do współczesnego rynku pracy.
Szeroka współpraca Wydziału z przedsiębiorstwami przemysłowymi ułatwia możliwość odbywania praktyk i staży oraz wycieczek dydaktycznych, podczas których studenci zapoznają się z nowoczesnymi technologiami i trendami rozwojowymi. Studenci odbywają praktyki w ponad 60 firmach na terenie Bydgoszczy oraz w ponad 100 zakładach naszego regionu i innych miast Polski oraz w firmach na terenie Norwegii i Turcji. Studenci realizują prace dyplomowe o tematyce zaproponowanej przez firmy, a ich efektem często są innowacyjne rozwiązania, wprowadzane w bieżącej produkcji oraz publikacje. Najlepsze prace od lat zdobywają pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie SiTPChem. Studenci WTiICh mogą odbywać część studiów w słonecznej Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Portugalii lub egzotycznej Turcji.
Aktywność studentów Wydziału zaowocowała powstaniem dwóch kół naukowych: Naukowe Koło Chemików PENTRYT i Koło Technologów Żywności CIBUS. Pierwsze z nich prężnie działa od wielu lat, natomiast Koło CIBUS zainaugurowało działalność w 2013 roku interesującym projektem Instytut Chemii Nadużywanej, dotyczącym edukacji na temat dodatków do żywności.
Po ukończeniu studiów na WTiICh absolwenci znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, przetwórstwa tworzyw sztucznych, w laboratoriach badawczo-rozwojowych oraz analiz sądowych, kryminalistycznych i celnych. Ponadto, absolwenci są przygotowani do pracy w laboratoriach kontroli jakości w tym zajmujących się kontrolą i badaniem żywności oraz ochroną środowiska, a także stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Wybierając studia inżynierskie na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy masz szansę na ciekawą pracę!
>>Więcej informacji oraz oferta kształcenia na stronie wydziałowej<<
Podobne artykuły
-
"Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.
Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...
-
Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025
Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...
-
Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie
Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...
-
Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ
Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...