Czy można nauczyć się przedsiębiorczości?
Czy w przedsiębiorczości uwzględnia się aspekt humanistyczny? Okazuje się, że tak! Przedsiębiorczość staje się nauką interdyscyplinarną, która coraz częściej czerpie z psychologii, socjologii, czy filozofii. A jak wygląda nauczanie przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódziego?
Wiele się mówi o przedsiębiorczości. Co właściwie kryje się pod tym terminem?
Przedsiębiorczość jest pojęciem powszechnie używanym, zarówno w dyskursie publicznym, jak i w mowie potocznej. Opisuje ciekawe zjawisko społeczne i ekonomiczne. Dyskutuje się o roli przedsiębiorczości jako czynniku rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, czy konieczności budowania kultury przedsiębiorczej w społeczeństwie. Wszyscy chcemy być bardziej przedsiębiorczy, niezależnie od obranej ścieżki zawodowej. Przedsiębiorczością zajmuje się również nauka.
Choć wciąż wybiórczo. Brakuje zwłaszcza podejścia uwzględniającego specyfikę jednostki – przedsiębiorcy, którego osobowość, wiedza, inteligencja sprawiają, że pomysły przemieniają się w konkretne działania, których rezultatem są nowe produkty, nowe rynki i organizacje. Przedsiębiorczość kojarzona jest przede wszystkim z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstw. Jest to oczywiście skojarzenie słuszne, jednakże pojemność pojęciowa przedsiębiorczości i jej wielowątkowość sprawiają, że ma ona dużo szersze perspektywy i pola badawcze. Współczesne rozumienie przedsiębiorczości sięga poza procedury służące zakładaniu przedsiębiorstw czy późniejsze prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorczość dotyczy specyficznego zachowania, czy inaczej zespołu kompetencji pomagających w sposób świadomy i intencyjny przemienić pomysł we wdrożoną koncepcję biznesową. W centrum zainteresowania współczesnej przedsiębiorczości są procesy przedsiębiorcze, których podstawą jest identyfikacja, ocena i wdrożenie pomysłów na biznes.
Pod pojęciem przedsiębiorczości można zatem rozumieć zjawisko społeczne i ekonomiczne, które związane jest z realizacją przedsięwzięć gospodarczych, ale i dyscyplinę naukową starającą się zrozumieć przyczyny, przebieg i rezultaty procesu przedsiębiorczego.
Czyli można mówić o przedsiębiorczości jako o dyscyplinie naukowej? Jakie wątki badawcze współcześnie podejmuje?
Oczywiście. Naukowe podejście do przedsiębiorczości nie oznacza jednak tylko analizowania statystyk dotyczących pojawiających się lub znikających z rynku firm, czy przedstawiania raportów opisujących otoczenie przedsiębiorstw…
-----------
Jest to fragment wywiadu z dr hab. Agnieszką Kurczewską z Katedry Finansów i Rachunkowości MSP Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzony w ramach projektu UŁ „Po wykładzie” (to cykl popularnonaukowych wywiadów z wykładowcami z Uniwersytetu Łódzkiego oraz rozmów z doktorantami, kołami naukowymi i studentami).
>>Cały tekst<<
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...