Bezpłatne zajęcia z fotografii na WST w Katowicach
Grzegorz Lityński fotograf i podróżnik, wrocławianin z urodzenia i zamiłowania, miłośnik Śląska, obcych kultur, historii i fotografii w dniu 26 listopada 2016 (sobota) o godz. 14.00 poprowadzi bezpłatne zajęcia pokazowe inaugurujące kurs „Akademia fotografii WST”.
Grzegorz Lityński z aparatem w ręku odwiedził ponad 75 krajów. Fotografował praktycznie we wszystkich zakątkach Starego Kontynentu, a także w miejscach odległych a jego zdjęcia publikowane były w krajowej i zagranicznej prasie. Na swoim koncie ma również kilka nagród w międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Kurs otworzy wernisaż wystawy Grzegorza Lityńskiego „Moje poszukiwanie świat(ł)a”.
Wystawa składa się ze zdjęć Grzegorza Lityńskiego, którego motywem głównym jest kreatywnie zastosowanie światła w fotografii podróżniczej. Ujęcia zostały wykonane w ciągu ostatnich lat w kilkunastu krajach na 6 kontynentach. Wystawa składa się ze zdjęć Grzegorza Lityńskiego, którego motywem głównym jest kreatywnie zastosowanie światła w fotografii podróżniczej. Ujęcia zostały wykonane w ciągu ostatnich lat w kilkunastu krajach na 6 kontynentach.
CZĘŚĆ I. O fascynacji światłem i kluczowej roli światła na przykładzie fotografii podróżniczej
Fotograficzny dekalog świat(ł)a Grzegorza Lityńskiego czyli 10 krótkich pokazów o znaczeniu ekspozycji w powstawaniu zdjęć.
- Pokaz 1. Świat(ło) Dolnego Śląska: Nie tylko Wrocław i Lubiąż
- Pokaz 2. Świat(ło) Ameryki: Nowy Jork, Boston i Kanada pachnąca jeziorami
- Pokaz 3. Świat(ło) Birmy: kraina tysiąca złotych świątyń
- Pokaz 4. Świat(ło) Kuby: kolory, rytmy i nostalgia
- Pokaz 5. Karnawał w Kolonii: świat(ło) hucznej zabawy
- Pokaz 6. Świat(ło) pięknych kobiet i barwnej jesieni czyli podróż po Polsce
- Pokaz 7. Świat(ło) tajemniczego Maghrebu
- Pokaz 8. Świat(ło) Ameryki Łacińskiej: Brazylia, Galapagos, Meksyk i Peru
- Pokaz 9. Świat(ło) Spitsbergenu: przestrzeń i cisza Arktyki
- Pokaz 10. Świat(ło) Azji Południowo-Wschodniej: Indonezja, Laos, Kambodża
Każda prezentacja trwająca od 4-7 minut i w atrakcyjny sposób uzmysławia nam jedną z tajemnic profesjonalnej fotografii: kluczem do sukcesu jest gra świateł, promienie przebijające się przez chmury, odbicia w kroplach wody, naprzemienny taniec światła i cienia…. Czarodziejska moc światła poczuć możemy zarówno w egzotycznych miejscach a także na Śląsku…
CZĘŚĆ II. Tworzenie reportaży i projektów fotograficznych
Grzegorz Lityński w barwny sposób opowie o realizacji reportaży oraz długoterminowych projektów fotograficznych na przykładzie zlecenia dokumentowania losów uchodźców wojennych dla międzynarodowej organizacji pomocy (NGO). Relacja Grzegorza poparta zostanie zdjęciami ilustrującymi pracę reportera z miejsca zdarzeń w Azji („making of”) oraz 45 minutową prezentacją multimedialną pt. „Pamiętaj proszę o mnie”. Jest to kontynuacja dokumentacji „Moja podróż w głąb zranionych serc”, która zdobyła Grand Prix Festiwalu Podróżniczego we Wrocławiu oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu „Trzy Żywioły” w Krakowie. Przejmująca opowieść o ludziach, którzy często stracili wszystko – rodziny, zdrowie, dach nad głową, od dziesięcioleci żyją w nędzy, bez nadziei na lepszą przyszłość.
Podobne artykuły
-
„Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej
Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...
-
Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"
Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...
-
7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na siódmą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE pod hasłem: "Nauka da nam przyszłość". UJ...
-
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat nowoczesnego pielęgniarstwa w WSIiZ
Już 25 maja 2023 r. odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnego pielęgniars...