KierunkiStudiów.pl

Menu

30.11.2017, 13:35

Cykl wykładów otwartych z astrofizyki na UMCS

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na cykl otwartych wykładów z astrofizyki, kótre odbędą się w terminie od 23.11.2017 do 25.01.2018 r. Wykłady odbywają się w czwartki o godz. 17.00 w Auli Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (budynek B, I piętro). Wykładowcami są: prof. dr hab. Krzysztof Murawski i prof. dr hab. Marek Rogatko (Katedra Fizyki Teoretycznej - Zakład Astrofizyki i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki UMCS).

Program wykładów:

23.11.2017 r.
Wykład I: Nasza gwiazda - Słońce - prof. dr hab. Krzysztof Murawski
(tajemnicze wnętrze Słońca, zjawiska w atmosferze Słońca, problem ogrzewania atmosfery Słońca - dlaczego zewnętrzna warstwa atmosfery Słońca jest niemal tak gorąca jak jego jądro, plamy słoneczne, cykle słoneczne)

30.11.2017 r.
Wykład II: Słońce a pogoda kosmiczna - prof. dr hab. Krzysztof Murawski
(krótkie informacje o Słońcu, dynamiczne zjawiska w zdominowanej polem magnetycznym koronie, rozbłyski, pętle magnetyczne w koronie, wyrzuty masy koronalnej, wiatr słoneczny, pole magnetyczne Ziemi, sztormy magnetyczne na Ziemi, zorze polarne, globalne ocieplenie a Słońce)

07.12.2017 r.
Wykład III: Wczesny Wszechświat - na krańcach czasu - prof. dr hab. Marek Rogatko
(głębokie tło obserwacji teleskopu Hubble’a, najdalsze obiekty we Wszechświecie, pierwsze galaktyki i superobiekty, ciemna energia, ciemna materia, sieć kosmiczna)

14.12.2017 r.
Wykład IV: Czarne dziury i tunele czasoprzestrzenne - prof. dr hab. Marek Rogatko
(własności czarnych dziur, promieniowanie Hawkinga z czarnych dziur, jak można zobaczyć czarną dziurę, podróż do wnętrza czarnej dziury, zderzenia czarnych dziur - fale grawitacyjne, własności tuneli czasoprzestrzennych - czy możemy zbudować maszynę czasu?)

11.01.2018 r.
Wykład V: Podróż do obrzeży Układu Słonecznego - prof. dr hab. Krzysztof Murawski
(granice Układu Słonecznego, obłok Oorta, lokalny ośrodek międzygwiazdowy, fala szokowa, heliosfera, heliopauza, szok terminujący, pas Kuipera, komety, planety karłowate)

18.01.2018 r.
Wykład VI: Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - prof. dr hab. Marek Rogatko
(planety pozaziemskie, gorące Jowisze, habitable zone - strefy życia, układ planetarny Trapist 1)

25.01.2018 r.
Wykład VII: Podróż do wnętrza Układu Słonecznego - prof. dr hab. Krzysztof Murawski
(planety gazowe, ich najciekawsze księżyce (Tryton, Tytan, Europa, Ganimedes) i pola magnetyczne, asteroidy, planety skaliste, podróż po Marsie, zmieniające się pole magnetyczne Ziemi, najcieplejsza planeta w Układzie Słonecznym - Wenus)

 

Podobne artykuły

  1. Wykłady otwarte /

    19. Studencki Festiwal Informatyczny na UJ

    W dniach od 4 do 6 kwietnia 2024 r. odbędzie się 19. Studencki Festiwal Informatyczny organizowany przez koła naukowe z uczelni krakowskich: UJ, AGH,...

  2. Wykłady otwarte /

    Tydzień Jakości Kształcenia 2024 na UJ

    Rewolucja czy ewolucja? Cyfrowy uniwersytet to już bezalternatywny fakt dokonany czy raczej wciąż work in progres? Jakie wyzwania dla naszej uczelni n...

  3. Wykłady otwarte /

    „Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej

    Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...

  4. Wykłady otwarte /

    Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"

    Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...

Katalog kierunków