KierunkiStudiów.pl

Menu

11.12.2018, 11:54

Wybuchy talentów w kole naukowym PENTRYT

Pentryt - taką nazwę przyjęło wiele lat temu funkcjonujące na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy studenckie Koło Naukowe Chemików. Pentryt to związek chemiczny, który jest jednym najsilniejszych materiałów wybuchowych. W Kole naukowym spowodował, że wybuchają talenty.

Członkami Koła są studenci nie tylko z technologii chemicznej, ale również z innych kierunków studiów, takich jak: analityka chemiczna i spożywcza, inżynieria materiałowa czy technologia żywności i żywienie człowieka, a nawet ze studiów trzeciego stopnia.

Interesują się nie tylko materiałami wybuchowymi. Możliwość samodzielnego wykonywania i planowania eksperymentów badawczych jest domeną młodzieży pracującej w kole naukowym. Niektóre z realizowanych w kole pomysłów dotyczące np. materiałów polimerowych czy analityki chemicznej i spożywczej są kontynuowane jako prace dyplomowe i prezentowane na konferencjach naukowych.

W ostatnich latach członkowie koła wygłosili referaty na XXI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych oraz Sejmiku Studenckich Kół Naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, XV Konferencji Studenckich Kół Naukowych nt. „Działania badawczo-rozwojowe młodzieży akademickiej” na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a w 2017 na X Międzyuczelnianym Seminarium Kół Naukowych w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wyróżnić należy studentkę Paulinę Szarugę za zajęcie III miejsca w XXVI Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Człowiek i jego środowisko” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Członkowie koła Pentryt chętnie uczestniczą w różnych działaniach popularyzujących naukę oraz w promocji Wydziału i Uczelni. Przygotowują warsztaty i wykłady, przeprowadzają pokazy chemiczne na organizowanych corocznie przez Uczelnię i Wydział Drzwiach Otwartych czy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Uczestniczą też w życiu miasta i regionu. Można ich spotkać na organizowanych na Wyspie Młyńskiej pokazach dla mieszkańców np. w ramach Bajkowej Bydgoszczy czy Astro Festiwalu oraz na różnych festynach w regionie, m.in. Festynie Ekologicznym w Balczewie w siedzibie firmy „PLAST-MAR”. W tym roku włączyli się w obchody 250. rocznicy urodzin współpatrona naszej uczelni - Jędrzeja Śniadeckiego.

Cieszy nas bardzo, że zdobyte podczas działalności w Kole Naukowym doświadczenia owocują osiąganiem kolejnych sukcesów. Jeden z członków naszego koła przebywa obecnie na stypendium w Instytucie Technologii Materiałów na Politechnice w Walencji, gdzie kontynuuje swoje badania do pracy doktorskiej. Z kolei były przewodniczący Koła Pentryt kontynuował naukę na Uniwersytecie w Nottingham, gdzie z wyróżnieniem ukończył studia drugiego stopnia, a w tym roku, na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze rozpoczął studia doktoranckie w School of Mechanical and Aerospace Engineering otrzymując jednocześnie stypendium z A*STAR - Agency for Science, Technology and Research.

>>Więcej o Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej<<
>>Kierunki studiów na WTiIC<<

Podobne artykuły

  1. Na uczelniach /

    Małopolska Noc Naukowców 2024 na UJ - 27. września 2024 r.

    27 września 2024 r. Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny otwiera swoje drzwi, by pokazać, jak fascynujący jest świat nauki. Niezwykłe pokazy, inter...

  2. Na uczelniach /

    Festiwal Nauki i Sztuki na UJ - 16 - 18 maja 2024 r.

    Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny włącza się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 20. edycja wydarzenia, koordynowana przez UJ Col...

  3. Na uczelniach /

    Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

    12 maja 2024 r. przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońsk...

Katalog kierunków