Imagine Cup 2008 - finał konkursu technologicznego
Do finału konkursu technologicznego dla studentów Microsoft Imagine Cup 2008 w kategorii Projektowanie Oprogramowania zakwalifikowało się 10 drużyn z całej Polski, w tym 4 z Politechniki Poznańskiej, 1 z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2 z Politechniki Łódzkiej oraz po jednym zespole z Politechniki Śląskiej, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Motywem przewodnim rozgrywki jest hasło: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga chronić środowisko".
Zwycięzcy etapu krajowego, rozstrzyganego 7 maja 2008 roku w Warszawie, będą reprezentować Polskę w światowym finale konkursu, który w tym roku odbędzie się w Paryżu.
"Przyzwyczailiśmy się już, że polscy finaliści konkursu Imagine Cup 2008 w kategorii Projektowanie Oprogramowania to ludzie niezwykle utalentowani. Aplikacje przygotowane przez 10 zakwalifikowanych zespołów są niezwykle ciekawe i świetnie zaprojektowane" - powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft. Dodał, że uwaga jury skupi się na innowacyjności prezentowanych rozwiązań, która jest motorem postępu i pozwala na wprowadzanie nowych technologii, a także ich funkcjonalności, ergonomii i wartości użytkowej.
Przewodniczącego jury Tadeusza Golonki zaskoczyła kreatywność studentów. Jego zdaniem, tematyka konkursu związana z ochroną środowiska naturalnego nie jest daleka od informatyki dla uczestników Imagine Cup, a pomysłowość wykorzystania technologii informatycznych Microsoft, w tym tych udostępnionych zaledwie kilka tygodni temu, dobrze wróży finałowi konkursu. "Pozytywnie zaskakuje mnie też pracowitość zespołów. To nie są proste projekty, to systemy wymagające setek godzin pracy, dobrej współpracy w zespole i ogromnej wiedzy inżynierskiej" - podkreślił Golonka.
W finale wezmą udział: Zespół Cogedem z projektem YourWay, Politechnika Śląska w Gliwicach; Zespół Demoscene z projektem Spirit LifeTracker, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu; Zespół FTeamS z projektem eTrip, Politechnika Łódzka; Zespół IMSI z projektem NatureView, Politechnika Łódzka; Zespół Incognitos z projektem ThumbRider, Politechnika Poznańska; Zespół Insane Aurochs z projektem Environment Guardian, Politechnika Białostocka; Zespół outPUT z projektem Aveneo, Politechnika Poznańska; Zespół PUTatoes ;-) z projektem Seenergy, Politechnika Poznańska; Zespół ThroughPUT z projektem LookAround, Politechnika Poznańska; Zespół Warsaw Eagles z projektem UCTS, Uniwersytet Warszawski.
Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i przygotowanie oprogramowania związanego z ochroną środowiska. Finaliści zaprezentują swoje rozwiązania członkom jury oraz zebranym gościom. Aplikacje będą oceniane pod kątem innowacyjności, funkcjonalności oraz wpływu, jaki mogą wywrzeć na jakość życia społeczeństwa.
Tegorocznym finałom konkursu Imagine Cup będzie towarzyszyć Forum Przedsiębiorczości Microsoft, którego celem jest promowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, organizacji biznesowych, niezależni eksperci, wykładowcy, studenci oraz przedstawiciele mediów. Będą oni prezentować opinie i doświadczenia w zakresie pobudzania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, a także rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Podejmą również tematy związane ze współpracą pomiędzy firmami prywatnymi i instytucjami publicznymi na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany po raz szósty. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 9 kategoriach: Projektowanie oprogramowania, Projektowanie systemów wbudowanych, Projektowanie gier, Projekt Hoshimi - bitwa programistyczna, Technologie informatyczne, Algorytmy, Fotografia, Film krótkometrażowy oraz Projekt interfejsu. Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu.
W tym roku motywem przewodnim konkursu jest "technologia, która pomaga chronić środowisko". Łączna suma nagród w konkursie to prawie 200 tys. USD. W zeszłorocznej edycji reprezentanci Polski w finale światowym - zespół InPUT z Politechniki Poznańskiej, znaleźli się wśród 10 wyróżnionych zespołów, które spotkały się z Billem Gatesem w Redmond, a także zostali zwycięzcami programu Innovation Accelerator, w ramach którego wzięli udział w cyklu szkoleń biznesowych, których celem było przekazanie im wiedzy pozwalającej na przekształcenie ich projektu konkursowego w realne rozwiązanie rynkowe. Krajowy finał odbędzie się 7 maja 2008 roku w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. W Paryżu zwycięski zespół zmierzy się ze studentami z całego świata w rozgrywce o nagrodę o wartości 15 tys.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Podobne artykuły
-
Konkursy /
III edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - I etap 11. października 2024 r.
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jako wiodąca, specjalistyczna uczelnia logistyczna w Polsce, jest organizatorem III e...
-
Konkursy /
Wyniki 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”
Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego 2024 r. odbył się II etap ko...
-
Konkursy /
Konkurs na tekst i melodię Hymnu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ogłasza konkurs na opracowanie Hymnu Uczelni. Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że jest adresowany do...
-
Konkursy /
Powalczą o indeksy WATu
W pierwszej edycji Konkursu Fizycznego im. prof. Lecha Solarza wzięło udział 414 uczniów z 43 szkół średnich z całej Polski. Do ścisłego...