KierunkiStudiów.pl

Menu

06.05.2008, 17:05

Zaczęły się "stare matury"

Egzaminem pisemnym z języka polskiego we wtorek po południu rozpoczęły się egzaminy dojrzałości przeprowadzane na starych zasadach. Z danych z kuratoriów oświaty wynika, że chęć przystąpienia do "starych matur" zadeklarowało blisko 10 tys. osób w całym kraju.

"Starzy maturzyści" to głównie tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych oraz osoby, które wcześniej ukończyły takie szkoły, ale nie przystąpiły do matury lub ją oblały. Wśród maturzystów jest też duża rozpiętość wiekowa - są m.in. osoby, które kończyły szkołę ponad 20 lat temu.

Według kuratorium w Białymstoku, w woj. podlaskim na 360 maturzystów zdających egzamin dojrzałości na starych zasadach 310 osób będzie zdawać egzamin po raz pierwszy, 50 podchodzi do niego ponownie.

Najczęściej "powtarzanym" przedmiotem jest język polski - np. w województwie lubuskim na 373 maturzystów 30 osób przystępuje ponownie właśnie do tego egzaminu.

Tylko w kilku województwach do "starej matury" przystąpili też abiturienci ze szkół dla młodzieży, np. na Lubelszczyźnie po raz ostatni maturę na starych zasadach będą zdawali absolwenci 3- letnich techników po zasadniczej szkole zawodowej.

Najwięcej maturzystów jest w województwie mazowieckim - ponad 1700 osób; liczebnie na drugim miejscu uplasowani się zdający w Wielkopolsce - 1300 osób, na kolejnych są maturzyści na Śląsku - 1020 osób i w Łódzkiem - 1000.

W pierwszym dniu matur mają egzamin pisemny z języka polskiego i pięć godzin na napisanie obszernego wypracowania na jeden z czterech tematów zaproponowanych przez kuratoria. Prace napisane przez maturzystów sprawdzać będą uczący ich nauczyciele.

W drugim dniu matur w środę abiturientów czeka egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: matematyka, biologia, historia, chemia, fizyka, geografia oraz języki obce.

Od lat w większości województw najczęściej wybierana jest geografia, na drugim miejscu plasują się wymiennie historia i matematyka. Najmniejszym powodzeniem cieszą się języki obce oraz fizyka i chemia.

Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim na 223 osoby, które chcą przystąpić do matury w drugim dniu aż 126 chce zdawać geografię, historię - 57 osób, matematykę - 23, biologię - 12, chemię - tylko dwie. Z kolei w woj. opolskim wśród 219 maturzystów największym powodzeniem cieszy się biologia - chce ją zdawać 75 osób; na drugim miejscu jest historia - 70 osób, na trzecim ex aequo geografia i matematyka - po 43 osoby.

Egzaminy pisemne z poszczególnych języków obcych w zależności od województwa zdaje od kilku do kilkudziesięciu osób. Największym powodzeniem cieszy się język rosyjski, np. w woj. lubelskim zdawać będą go 43 osoby, a w śląskim - 42 osoby; na drugim miejscu plasuje się angielski; najmniej chętnych jest do zdawania włoskiego - w niektórych regionach nie ma ani jednej takiej osoby, w kilku jest jedna lub dwie.

Kilka dni po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.

Podobne artykuły

  1. Matura 2024 /

    Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

    Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego e...

  2. Matura 2024 /

    Repetytorium z geografii na UMK

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Uczniów związanym z uzyskaniem jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym Wydział Nauk o Ziemi i G...

  3. Matura 2024 /

    Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot od 2023 r.

    Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości" i zostaną zastąpione now...

  4. Matura 2024 /

    Poradnik maturzysty 2021

    Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga...

Katalog kierunków