Wojskowa Akademia Techniczna na Bemowskim Pikniku Naukowym
Już 4 czerwca 2022 r. zapraszamy na II Bemowski Piknik Naukowy. Chemicy z Wojskowej Akademii Technicznej zabiorą widzów do świata barwnych doświadczeń i spektakularnych reakcji chemicznych. Czy widzieliście kiedyś ducha? Dzięki naukowcom z WAT zobaczycie go w laboratorium – gwarantujemy wyłącznie pozytywne emocje. Pokażemy także chemiczne światła drogowe i produkcję pasty dla słoni. Koniecznie odwiedźcie stanowisko Wojskowej Akademii Technicznej już w najbliższą sobotę.
Kameleon, rakieta i ogień bez zapałek
Dr Marcin Hara z Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, organizator pokazu, zapewnia, że widzowie mogą liczyć na spektakularne pokazy chemiczne – m.in. niezwykły wizualnie pokaz kolorów. To niesamowite widowisko samoistnej zmiany barw roztworu to jednak nie magia, a czysta nauka.
Gości strefy naukowej Wojskowej Akademii Technicznej z pewnością zainteresuje także mała rakieta napędzana przy użyciu wody i ciekłego azotu, którą zaprezentują chemicy. Dodatkowo studenci WAT pokażą metodę dokładnego odmierzania czasu i podpowiedzą, w jaki sposób w kryzysowych warunkach można rozpalić ogień bez zapałek.
Dlaczego chemia jest tak ważną dziedziną życia?
Choć wielu osobom chemia kojarzy się wyłącznie z trudnym szkolnym przedmiotem, jest to dziedzina fascynująca i niezwykle bliska każdemu z nas. „Często podczas zajęć pytam studentów „Co to jest... i tu pojawia się trudna naukowa nazwa jakiejś substancji”. Najprostsza odpowiedź to zawsze: związek chemiczny. Człowiek to „kombinat chemiczny”, w którym dzieją się prawdziwe czary, związane oczywiście z chemią. Spośród nauk przyrodniczych chemia jest dziedziną najbliższą życiu każdego człowieka” – mówi dr inż. Mateusz Szala z Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej.
Wydarzenia takie jak pikniki naukowe pozwalają bardziej świadomie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość i zrozumieć, że nauka nie jest abstrakcją – wyjaśnia, co się wokół nas dzieje. Wiedzę tę możemy wykorzystać praktycznie wszędzie. „Procesy chemiczne w naszym życiu są tak oczywiste, że czasem nawet nie zwracamy na nie uwagi. Pieczenie pysznej szarlotki to proces obróbki wysokotemperaturowej wywołujący zmiany chemiczne w cieście, dzięki czemu staje się ono kruche, a mus jabłkowy dzięki karmelizacji zawartych cukrów nabiera przyjemnie słodkiego smaku. Krojąc cebulę, przerywamy powłoki tego warzywa, dzięki czemu związki chemiczne znajdujące się w różnych warstwach ulegają wymieszaniu, zachodzi reakcja chemiczna, której produktem są lotne związki chemiczne wywołujące łzawienie” – dodaje dr inż. Leszek Szymańczyk z Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, opiekun Koła Naukowego Chemików WAT, które bierze udział w Bemowskim Pikniku Naukowym.
Poczuj chemię
Pokazy organizowane przez Wojskową Akademię Techniczną skierowane są do widzów w różnym wieku. Ciekawe doświadczenia przyciągną uwagę młodszych i starszych, rozbudzą zainteresowanie nauką i pozwolą znaleźć odpowiedzi na różne pytania. „Zaszczepienie pasji do dowolnej dziedziny nauki musi się zacząć od zaciekawienia widza, by chciał on później na własną rękę poszukiwać wiedzy i doświadczenia. Popularyzacja nauk przyrodniczych powinna odbywać się poprzez prezentację zjawisk, nawet złożonych, ale stanowiących element naszego codziennego życia” – mówi dr inż. Leszek Szymańczyk. "Zjawiska te powinny być możliwe do zaobserwowania za pomocą pięciu zmysłów, które posiada człowiek. Wzbudzenie ciekawości w młodym człowieku, pokazanie, że fascynujące procesy chemiczne go otaczają, zaowocuje zainteresowaniem tą dziedziną wiedzy” – dodaje dr inż. Mateusz Szala.
II Bemowski Piknik Naukowy to doskonała okazja, by spędzić czas w rozwijający sposób, na własne oczy zobaczyć prawdziwą magię i dzięki naukowcom z Wojskowej Akademii Technicznej zrozumieć, co się za nią kryje. Nie może Was tam zabraknąć!
4 czerwca 2022 r. (sobota), godz. 12.00–18.00
Bemowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Obrońców Tobruku 40
Wstęp wolny
Podobne artykuły
-
„Adapciak – obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej
15 września 2023 r. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 uczestn...
-
Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie
Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej poszerzyła się o unikatową pracownię komputerową – laboratorium VR. Uroczyste otwarcie z udziałem wł...
-
Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK podczas Festiwalu Nauki i Sztuki - 16-18 maja 2024 r.
Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska, która od samego początku istnienia festiwalu jest za...
-
Uniwersytet Jagielloński z nową kampanią: ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE NA UJ
To nie tylko slogan, ale też motto przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ona na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania i pokazania, że UJ to miejs...