Ponad 9 tysięcy studentów WAT rozpoczęło nowy rok akademicki
30 września 2022 r. w Klubie WAT odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Wojskowej Akademii Technicznej. W uroczystości uczestniczyli władze Uczelni, członkowie Senatu, studenci, doktoranci, pracownicy oraz zaproszeni goście. Nowy rok akademicki w WAT rozpoczęło ponad 9 tysięcy studentów, w tym ponad 6 tysięcy studentów cywilnych i ponad 3 tysiące podchorążych – kandydatów na oficerów.
W swoim wystąpieniu inauguracyjnym Rektor-Komendant WAT, nawiązując do słów Alberta Einsteina – „Nie dokonuje odkrycia, kto nie bada niemożliwości” – przypomniał, jak ważna jest potrzeba rozwoju i nauki, która motywuje do działania, wysiłku i poświęceń. „Rozwój i doskonalenia szczególnie potrzebne są w dziedzinach bezpieczeństwa i obronności państwa” – podkreślił Rektor. Jak zauważył, od początku istnienia uczelnia hołdowała najwyższym ideałom poprzez kształcenie studentów i przygotowywanie ich do najbardziej wymagających kierowniczych stanowisk technicznych w Wojsku Polskim. Tak jest do dzisiaj, a cele, które sobie wyznacza są coraz większe.
Oferta dydaktyczna WAT poszerza się z roku na rok w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy i sił zbrojnych. W nowym roku akademickim obejmuje ona 26 kierunków studiów, w tym 12 kierunków w ramach jednolitych studiów magisterskich dla kandydatów na oficerów. Po raz pierwszy w ofercie Akademii znalazły się kierunki anglojęzyczne: dwa na studiach pierwszego stopnia i osiem na studiach drugiego stopnia.
Wysoka jakość kształcenia poparta certyfikatami
Rektor podkreślił rolę kadry naukowo-dydaktycznej w dbaniu o jakość kształcenia. „Większość kierunków studiów prowadzonych w WAT posiada certyfikaty jakości kształcenia, będące konsekwencją pomyślnych ocen procesu nauczania prowadzonych przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych” – zaznaczył płk prof. Przemysław Wachulak. Kadrę badawczo-dydaktyczną uczelni stanowi blisko 1000 nauczycieli akademickich, spośród których 80% to profesorowie, doktorzy habilitowani oraz nauczyciele ze stopniem naukowym doktora.
Liczba projektów i jakość publikacji WAT miarą działalności naukowej
Jak zauważył Rektor, misja i wysiłek kadry naukowej przekładają się na wysoki poziom działalności naukowej Akademii. „W siedmiu ewaluowanych w naszej Uczelni dyscyplinach otrzymaliśmy wysokie kategorie A oraz B+, utrzymaliśmy nasze uprawnienia, a także uzyskaliśmy nowe. W minionym roku akademickim realizowaliśmy łącznie ponad 360 projektów o charakterze badawczo-rozwojowym, finansowanych zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych, z czego ponad 120 stanowią nowe przedsięwzięcia, m.in. projekty Europejskiego Funduszu Obronnego, jak również w ramach inicjatywy MON – Grantu Badawczego 2, z których z 16 tematów badawczych zaproponowanych przez Ministerstwo aż 10 będzie realizowanych w WAT. Tylko w 2021 r. opublikowaliśmy w poszczególnych dyscyplinach naukowych 789 artykułów naukowych, z których 738 ukazało się w wysoko punktowanych czasopismach, co oznacza wzrost o 12 % w stosunku do roku 2020” – wymieniał płk prof. Przemysław Wachulak. Efektem działalności naukowej zarówno kadry, jak i doktorantów i studentów są również liczne patenty, wynalazki i technologie, nagradzane i doceniane nie tylko na rodzimym rynku zbrojeniowym. Podczas ostatniego XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach technologie opracowane w WAT zostały wyróżnione trzema nagrodami w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa oraz nagrodą Defender i wyróżnieniem Rady Programowej Defender.
Inwestycje budowlane wpisują się w rozwój Sił Zbrojnych
Wojskowa Akademia Techniczna rozwija się także dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę dydaktyczną, badawczą i logistyczną uczelni. „W bieżącym roku realizujemy cztery inwestycje na kwotę około 118,7 mln złotych, finansowane w ramach dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz środków własnych. W związku z planowanym rozwojem Sił Zbrojnych i zwiększeniem liczby kształconych żołnierzy zawodowych oraz dalszym rozwojem naszej Uczelni, Akademia w ramach Planu Inwestycji Budowlanych MON realizować będzie 16 nowych inwestycji o łącznej wartości około 1,2 mld zł, w tym między innymi akademiki, stołówkę, budynki dydaktyczne, laboratoryjne i sportowe oraz infrastrukturę towarzyszącą” – wyjaśnił płk prof. Przemysław Wachulak. Dodał, że rozwój i optymalne warunki nauki i służby dla żołnierzy to misja i strategia działania Akademii, która jest zbieżna z założeniami Ustawy o obronie Ojczyzny.
Podobne artykuły
-
„Adapciak – obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej
15 września 2023 r. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 uczestn...
-
Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie
Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej poszerzyła się o unikatową pracownię komputerową – laboratorium VR. Uroczyste otwarcie z udziałem wł...
-
Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK podczas Festiwalu Nauki i Sztuki - 16-18 maja 2024 r.
Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska, która od samego początku istnienia festiwalu jest za...
-
Uniwersytet Jagielloński z nową kampanią: ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE NA UJ
To nie tylko slogan, ale też motto przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ona na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania i pokazania, że UJ to miejs...