KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Polacy pozytywanie oceniają stan szkolnictwa wyższego

12.05.2008, 03:09

Polacy pozytywanie oceniają stan szkolnictwa wyższego

67 proc. Polaków pozytywnie ocenia stan polskiego szkolnictwa wyższego - wynika z sondażu CBOS. Większość ankietowanych uważa, że jego działalność powinna być finansowana z budżetu państwa. Wśród ankietowanych najlepiej o szkolnictwie wyrażają się najmłodsi, uczniowie i studenci, pracownicy umysłowi niższego szczebla.

Dobre oceny są częstsze wśród tych, którzy lepiej oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych.

Ankietowani uważają, że pieniądze na działalność wyższych uczelni i instytutów badawczych powinny pochodzić z budżetu państwa (92 proc.). Nie akceptuje tego 3 proc. badanych, a 5 proc. trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. 80 proc. akceptuje pomysł korzystania ze środków firm prywatnych, które mogłyby mieć w zamian za to np. dostęp do wyników badań. Nie zgadza się z tym 11 proc., a 9 proc. nie ma zdania.

Większość ankietowanych (76 proc.) zgadza się, by szkolnictwo wyższe można było finansować z działalności gospodarczej prowadzonej przez instytucje naukowe.

Większość respondentów odrzuca pomysł finansowania instytutów badawczych i uczelni z opłat za studia pobieranych od studentów. Popiera go jedna trzecia respondentów (34 proc.), a ponad połowa - 55 proc. - jest przeciwna. 8 proc. osób sugeruje, że środki można by pozyskać z innych źródeł (m.in. sponsoring, darowizny, od osób prywatnych, firm państwowych, fundusze europejskie).

Ankietowani uważają, że nakłady z budżetu na szkolnictwo wyższe i badania naukowe powinny być wyższe niż obecnie. 50 proc. chce tego pod warunkiem, że nie oznaczałoby zmniejszenia wydatków na inne dziedziny, a 32 proc. popiera ten pomysł, nawet jeśli odbyłoby się to kosztem innych dziedzin. 8 proc. nie widzi powodu zwiększania nakładów.

Większość respondentów (59 proc.) twierdzi, że uczelnie powinny być finansowane na równych zasadach. Jedna trzecia (31 proc.) jest zdania, że na działalność najlepszych uczelni wyższych powinno się przeznaczać więcej środków.

Wśród ankietowanych 21 proc. osób obecnie studiuje lub studiowała w ostatnich pięciu latach, a co trzecia (32 proc.) nie studiuje i nie robiła tego w tym czasie, ale wśród bliskich ma lub miała studentów. Prawie połowa - 47 proc. - nie miała w ciągu ostatnich pięciu lat styczności ze szkolnictwem wyższym.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 kwietnia 2008 roku na liczącej 1101 reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków