MNiSW zamawia studia dla inżynierów, kusi stypendiami
Dodatkowe pieniądze dostaną uczelnie, które w roku akademickim 2008/2009 zwiększą nabór na studia w zamówionych przez rząd dziedzinach. Kandydatów ma im zapewnić obietnica stypendium - 1000 zł miesięcznie dla najlepszych. Jak poinformowała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka na konferencji prasowej w Warszawie, resort chce zamówić kształcenie 3 tys. studentów.
Połowa z nich miałaby otrzymywać stypendium. "Na pierwszym roku studiów stypendium otrzymaliby ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na świadectwie maturalnym. W kolejnych latach będą decydowały wyniki nauki na studiach" - tłumaczyła Kudrycka.
Budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka, biotechnologia, inżynieria biomedyczna oraz mechatronika - kształcenie na takich kierunkach chce promować MNiSW, bo właśnie w tych dziedzinach najbardziej brakuje specjalistów na polskim rynku pracy.
Kudrycka przypomniała dane GUS, które mówią, że w połowie 2007 r. brakowało w Polsce ponad 30 tys. inżynierów oraz pracowników technicznych średniego szczebla. Dodała, że według prognoz przygotowanych przez TNS OBOP na zlecenie MNiSW za rok będzie w Polsce brakowało 55 tys. inżynierów różnych specjalności, a za pięć lat - ponad 76 tys.
Receptą na to mają być dodatkowe inwestycje w kształcenie studentów kierunków ścisłych i technicznych. Chodzi o tzw. "studia zamawiane" na poziomie licencjackim w dziedzinach, w których specjalistów najbardziej w Polsce brakuje. Pieniądze na ten cel pochodzą głównie z funduszy strukturalnych UE, zagwarantowanych w programie operacyjnym Kapitał Ludzki. O tym, które uczelnie otrzymają dodatkowe finansowanie, zdecyduje konkurs.
"Ogłaszamy konkurs dla uczelni, które są zainteresowane zwiększeniem naboru studentów na te kierunki. Uczelnie, które zgłoszą nam chęć przystąpienia do konkursu, zostaną ocenione i jeśli zwiększy się pula studentów, to 50 proc. zwiększonej puli studentów otrzyma stypendium" - powiedziała Kudrycka.
Jak zapewniła minister, koszt wykształcenia studentów zostanie uczelni zwrócony. Na każdego studenta szkoła otrzyma 14 tys. zł - na trzy lata studiów. Ponadto, jeśli będzie taka potrzeba, zostaną sfinansowane zajęcia wyrównawcze dla tych studentów, którzy będą mieli kłopoty z matematyką i fizyką.
Konkurs, jak poinformowała wiceminister nauki Grażyna Prawelska- Skrzypek, zostanie najprawdopodobniej ogłoszony w przyszłym tygodniu. Uczelnie będą miały ok. trzech tygodni na przygotowanie i złożenie wniosków. "Pod koniec czerwca powinno być wiadomo, które uczelnie będą prowadziły dodatkową rekrutację" - powiedziała wiceminister.
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...