Co oferuje amerykański uniwersytet?
Otwartość polskiego szkolnictwa wyższego jest wciąż ograniczona, co może stanowić barierę dla jego rozwoju i pełnego wykorzystania możliwości, jakie stwarza globalizacja w zakresie współpracy instytucji edukacyjnych – wynika z raportu OECD.
Umiędzynarodowieniu nauki i
ofercie amerykańskich uniwersytetów poświęcony będzie wykład socjologa prof. Tadeusza Krauze w siedzibie Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.
Raport OECD na temat szkolnictwa wyższego w Polsce stwierdza, że zasięg internacjonalizacji polskich uczelni wyższych jest w dalszym ciągu niewielki. Formy umiędzynarodowienia, takie jak "internacjonalizacja na miejscu" poprzez rozwój wspólnych dyplomów z partnerami zagranicznymi czy rozwój wymiaru europejskiego w programach studiów, pozostają niedostatecznie rozwinięte.
Ocena OECD dotyczy ogółu polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Jak zauważa Olga Janaszek – Serafin z Think Point, w tej grupie jest wiele szkół wyższych, które rozumieją, że należy jak najszerzej korzystać z możliwości współpracy z zagranicznymi ośrodkami akademickimi, a zwłaszcza tworzyć wspólne programy nauczania, dzięki którym polscy studenci będą mogli kształcić się zagranicą i uzyskiwać dyplomy zagranicznych uczelni. Jej zdaniem, w tym względzie szczególnie cenne stają się inicjatywy współpracy transatlantyckiej.
Janaszek – Serafin podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się 17 z 20 najlepszych światowych uczelni, które zapewniają naukowcom wysokie (zarówno publiczne, jak i prywatne) środki na badania. To owocuje ważnymi publikacjami, odkryciami, rozgłosem, nagrodami i prestiżem całego ośrodka. Ekspertka ocenia, że uczelnie te skutecznie przygotowują studentów do wykonywania zawodów w gospodarce opartej na wiedzy, stąd wykorzystywane przez nie metody nauczania są cenne pod kątem przygotowania polskich studentów do rywalizacji na globalnym i europejskim rynku pracy.
Zdaniem specjalistów, wyzwania stojące przed polskimi uczelniami to umożliwienie polskim studentom wyjazdów na studia zagraniczne oraz opracowanie programów studiów międzynarodowych w Polsce, aby zwiększyć liczbę studentów obcokrajowców. Mogłoby to przyczynić się do rozwoju w Polsce uczelni kształcących studentów dla rynku globalnego i prowadzących badania naukowe na najwyższym, światowym poziomie.
"Obecnie dyplom uniwersytetu amerykańskiego daje jego absolwentowi możliwość podjęcia pracy wszędzie, z rynkiem Stanów Zjednoczonych włącznie. Korzystając z programu realizowanego we współpracy z amerykańskim partnerem, student skorzysta z najwyższej jakości programu nauczania." - podkreśla dr Mieczysław Błoński, wiceprezydent Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego.
Szczegółową ofertę przedstawi, podczas wykładu, prof. Tadeusz Krauze. Naukowiec specjalizuje się w socjologii nauki, jest także redaktorem naczelnym International Journal of Sociology. Od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Pracował na uniwersytetach Michigan, Rutgers, Haverford College, a od 20 lat jest związany z ośrodkiem akademickim Hofstra University. Dzięki gościnnym wykładom w wielu ośrodkach akademickich, posiada unikalną wiedzę na temat procesu nauczania na amerykańskich uczelniach wyższych, co daje mu możliwość oceny poziomu tego nauczania, a także stopnia przygotowania studentów do wykonywania pracy zgodnie z profilem kształcenia, jak również porównywania systemów kształcenia w różnych krajach.
Profesor Krauze zgodził się poprowadzić wykład w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, uczelni, która w celu poprawy jakości kształcenia stale rozszerza współpracę naukową i dydaktyczną z amerykańskimi uczelniami, w tym z Georgetown University, University of Kentucky i University of Wisconsin La Crosse.
Spotkanie z prof. Krauze odbędzie się 28 maja 2008 roku, o godz. 12.30, przy ul. Świeradowskiej 43 (sala 130) w Warszawie.
Żródło: PAP – Nauka w Polsce
Podobne artykuły
-
„Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej
Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...
-
Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"
Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...
-
7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na siódmą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE pod hasłem: "Nauka da nam przyszłość". UJ...
-
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat nowoczesnego pielęgniarstwa w WSIiZ
Już 25 maja 2023 r. odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnego pielęgniars...