Recepta na sukces po studiach
15 zasad, które pomogą odnieść sukces w życiu zawodowym i osobistym podpowiada absolwentom uczelni wyższych prof. Grzegorz Kołodko. "Sukces to realizacja własnych ambicji, planów i strategii; żeby go osiągnąć, trzeba takie strategie budować" - uważa profesor. W swojej "recepcie" podkreśla zwłaszcza znaczenie edukacji zagranicznej, pozafinansowych aspektów wynagrodzenia stymulujących ciągły rozwój oraz elastyczności zawodowej, rozumianej jako gotowość do zmiany stanowiska i miejsca pracy.Strategie pomocne w odniesieniu sukcesu można, zdaniem prof. Kołodki, wyrazić za pomocą prostych zasad, czasem mądrości ludowych. Znajdują one zastosowanie w działaniach na polu osobistym, zawodowym, naukowym i politycznym - czyli wszędzie tam, gdzie "człowiek chce wyjść ponad przeciętną".
Profesor Kołodko proponuje katalog takich zasad:
- Wiedzieć czego się chce.
- Znać swoje "przewagi konkurencyjne" i redefiniować je wraz z upływem czasu.
- Nie mylić celów ze środkami.
- Nie marnować czasu.
- Być we właściwym czasie we właściwym miejscu.
- Obracać się wśród mądrzejszych od siebie.
- Liczą się wyniki, a nie nakłady.
- Minimalizować działania nie związane z głównym celem ale nieuchronne i maksymalizować działania na rzecz wyznaczonego celu.
- Trzymać "opcje otwarte".
- Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
- Podróże bardzo kształcą.
- Trzeba mieć przyjaciół, żeby dzielić się myślami i troskami mając pewność, że nie będzie to użyte przeciwko nam.
- Trzeba mieć wrogów (bo to i tak nieuchronne), aby ich wykorzystywać - im na przekór - do dodatkowej stymulacji i pozytywnej motywacji.
- Mieć ułożone i szczęśliwe życie rodzinne, bo to nie tylko wartość sama w sobie, ale i niezbędne zaplecze dla koncentracji na realizacji zakładanych celów.
- Być zdrowym psychicznie i fizycznie.
Kilku wymienionym przez siebie wskazówkom prof. Kołodko poświęca szczególną uwagę.
Jak podkreśla, punktem wyjścia w budowaniu strategii sukcesu jest jasne określenie celu. "Należy definiować swoje pragnienia i formułować plany, a przede wszystkim wiedzieć, jakie problemy chce się rozwiązać. Kreatywność polega na umiejętnym stawianiu pytań" - mówi ekonomista.
Podkreśla, że warto rozbudować te definicje o analizę, jakie efekty będziemy maksymalizować i jakie nakłady minimalizować w dążeniu do celu.
Kiedy już znamy cele, warto zidentyfikować środki, jakimi dysponujemy. Profesor zaznacza, że indywidualne zalety - na przykład wyższe wykształcenie - to jeszcze nie przewagi konkurencyjne. "Przewaga to coś, co wyróżnia nas z tłumu dobrych, a nawet wybitnych" - tłumaczy. Dodaje, że raz zdefiniowane przewagi znikają wraz z upływem czasu, dlatego człowiek, który pragnie odnieść sukces, powinien wciąż na nowo określać własne atuty, a przede wszystkim - zwiększać ich wachlarz.
"Być we właściwym miejscu oznacza bycie tam, gdzie dzieją się rzeczy ciekawe, które ułatwiają nam wykorzystanie posiadanych umiejętności" - wyjaśnia kolejną zasadę prof. Kołodko. Jego zdaniem, pokolenie współczesnych absolwentów ma niespotykane szczęście, ponieważ żyje we ciekawym czasie i w ciekawym miejscu jednocześnie.
"Znajdujemy się w czasie globalizacji i posocjalistycznej transformacji ustrojowej do wartości demokratycznych i do społeczeństwa obywatelskiego. Ma to niesłychane implikacje w dziedzinach zarządzania, administracji, biznesu, a także w kulturze funkcjonowania tegoż biznesu" - uważa ekonomista.
Sugeruje on wykształconej młodzieży, aby znalazła sobie takie miejsca w Unii Europejskiej lub poza nią, aby poznać skuteczne systemy instytucjonalne, kulturę i etykę biznesu. "Warto uczyć się za granicą, żeby wrócić, skonfrontować swoje doświadczenia z tutejszymi realiami i pracować w kraju" - przekonuje. Dodaje, że sukcesem samym w sobie jest możliwość samodzielnego decydowania o tym, gdzie jesteśmy i co robimy.
Wśród istotnych wskazówek prof. Kołodko wymienia "opcje otwarte". Jego zdaniem, podążając ścieżką zawodowego rozwoju nie wolno zatrzaskiwać za sobą drzwi.
Kołodko podkreśla istotną cechę "człowieka sukcesu" XXI wieku - jest nią elastyczność dokształcania się, przekształcania i przemieszczania się.
Nie bez znaczenia dla osiągnięcia sukcesu pozostaje, według profesora, zwykły życiowy optymizm. Kołodko jest przekonany, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Twierdzi, że takiego podejścia do spraw zawodowych nauczyły go doświadczenia, które zdobył jako wicepremier i minister finansów.
"Kiedy prowadzi się taki biznes, jak gospodarka narodowa i finanse publiczne w prawie 40-milionowym kraju w środku Europy na przełomie mileniów, zawsze pojawiają się trudności" - mówi były polityk.
"Choć nie jestem specjalistą od zarządzania, nieraz wydawało mi się, że zajmuję się zarządzaniem w warunkach kryzysu, a nie strategią rozwoju gospodarczego Polski, opartą o moją akademicką wiedzę" - wspomina. Jak dodaje, w zmieniających się okolicznościach zawsze trzeba szukać czegoś, na czym można budować plany na przyszłość.
_________________________
Prof. Grzegorz Kołodko jest dyrektorem Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji - TIGER przy Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania (WSPiZ) im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wykład na temat uwarunkowań i strategii odnoszenia sukcesów, wygłoszony 25 listopada, towarzyszył graduacji studentów WSPiZ.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...