Najbardziej poszukiwane zawody w 2008
Firma Manpower już trzeci raz opracowała rankingi najbardziej poszukiwanych zawodów w 2008 roku w kraju i za granicą o nazwie Niedobór Talentów. Okazuje się, że nade wszystko liczą się wykwalifikowani pracownicy fizyczni, po nich dopiero następuje lista innych zawodów.
W Polsce na drugim miejscu są kierowcy, na trzeciej pozycji znajdują się technicy w szczególności produkcyjni i inżynieryjni; sami inżynierowie znajdują się na pozycji czwartej – to całkiem nieźle biorąc pod uwagę to, że są jedyną poszukiwaną grupą, w pierwszej piątce, z wyższym wykształceniem.
W 2008 roku można poszukiwać pracy również w takich branżach jak obsługa klienta, czy restauratorstwo i hotelarstwo; nietrudno będzie znaleźć pracę również pracownikom produkcji i przedstawicielom handlowym, którzy w rankingu zajęli ósme miejsce. Warto wspomnieć również o zamykających pierwszą dziesiątkę takich zawodach jak asystent, pracownik sekretariatu i asystent administracji.
Ranking światowy nieznacznie różni się od naszego rodzimego - tu na drugim miejscu plasują się przedstawiciele handlowi, na piątym natomiast, w ogóle nie występująca u nas w pierwszej dziesiątce, najwyższa kadra zarządzająca, podobnie jak pracownicy działu IT, głównie programiści.
Podczas badań firmy Manpower przeprowadzającej wywiady z 42 tysiącami pracodawców w 32 krajach okazało się, że aż 31 % przełożonych narzeka na brak kompetentnych pracowników. Co drugi polski pracodawca ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.
Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce- Wykwalifikowani pracownicy fizyczni (szczególnie: elektryk, cieśla, murarz, stolarz, hydraulik, spawacz)
- Kierowcy
- Technicy (szczególnie: produkcyjni, inżynieryjni)
- Inżynierowie
- Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta
- Pracownicy hoteli i restauracji
- Pracownicy produkcji
- Przedstawiciele handlowi
- Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
- Pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji, pracownicy wspierający prace biura.
- Wykwalifikowani pracownicy fizyczni (szczególnie: cieśla, stolarz, hydraulik, spawacz)
- Przedstawiciele handlowi
- Technicy (szczególnie: produkcyjni, inżynieryjni, operacyjni, konserwatorzy)
- Inżynierowie
- Najwyższa kadra zarządzająca
- Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
- Pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji, pracownicy wspierający pracę biurową
- Kierowcy
- Pracownicy działu finansów i księgowości
- Pracownicy działu IT (szczególnie programiści)
Podobne artykuły
-
Zaczynają kodować w podstawówce, magistrami nie zostają - wyniki badania programistów
Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat. 3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wy...
-
Wynagrodzenia w polskim górnictwie
Grudzień jest radosnym miesiącem dla górników, nie tylko z powodu świętowania Barbórki, ale i najwyższych w roku wynagrodzeń, kt&...
-
Zarobki inżynierów zależne od branży
Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ek...
-
Rynek pracy: języki obce w cenie
- Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi - przyznaje ekspert agencji za...